Հայոց եկեղեցու պատմությունը պիտի դասավանդվի որպես առանձին առարկա. Գարեգին Բ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր մտահոգությունն է հայտնել «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկայի` դպրոցական ծրագրից հանելու և առարկաների մեջ տարրալուծելու համար։ Գարեգին Բ-ն նման կարծիք է հայտնել այսօր` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կրթության մշակների օրհնության կարգ անցկացնելու ժամանակ։
2020-2021 թթ. ուսումնական նոր տարեշրջանի մեկնարկի առթիվ կայացած արարողությանը մասնակցում էին կրթական պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, ԲՈւՀ-երի ռեկտորներ և ՀՀ մի շարք դպրոցների մանկավարժներ:
«Գիտակրթական հաստատությունների, ինչպես և մասնագիտական շրջանակների հնչեցրած տեսակետներն ու առաջարկներն ամենայն լրջությամբ նկատի առնելը, բարձրաձայնված խնդիրները համակողմանի քննարկելը պիտի նպաստեն կրթական բարեփոխումների ընթացքին։ Ցավում ենք նաև, որ նախարարության կողմից տակավին չեն իրականացվել քայլեր՝ խորհրդակցելու և համագործակցելու Մայր Աթոռի կրթական հարցերով ենթախմբի հետ»,-ասել է Գարեգին Բ-ն։
Նրա համոզմամբ` «Հայոց Եկեղեցու պատմությունը» պիտի դասավանդվի որպես առանձին առարկա։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նշել է, որ մենք քրիստոնյա ժողովուրդ ենք, ուրեմն պիտի ճանաչենք մեր եկեղեցին, գնահատենք նրա առաքելությունը, որպեսզի մեր զավակները մանկուց ջերմանան ու լցվեն հավատքով։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսային իրավիճակին` կաթողիկոսը նշել է, որ ուսուցիչների ու դասախոսների աշխատանքով է, որ ուսումնական տարին պիտի լինի հաջողված։ Գիտելիքն ու ուսումը, ըստ կաթողիկոսի, միշտ էլ առաջնահերթություն են եղել եկեղեցու համար։
Հիշեցնենք` կրթական չափորոշիչների փոփոխության նախագիծ է մշակվել, ըստ որի` մի շարք առարկների հատկացված դասաժամեր կրճատվելու են։ Բացի այդ, «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան միավորվելու է այլ առարկաների հետ և որպես առանձին առարկա չի դասավանդվելու։ Մասնագետները քննադատել էին այս փոփոխությունը։

«Историю армянской церкви» следует преподавать отдельно – Гарегин Второй
Католикос всех армян Гарегин Второй заявил, что министерство образования, науки, культуры и спорта не предприняло достаточных усилий для сотрудничества с Армянской Апостольской церковью по проблемам сферы образования. Об этом он сказал на церемонии благословления сотрудников образовательной сферы в Первопрестольном Эчмиадзине.
Между министерством и ААЦ есть определенная напряженность, поскольку министр Араик Арутюнян не считает обязательным преподавание предмета «История армянской церкви» в школе. Он предлагает включить его в предмет «История армянского народа».
Католикос заявил, что его беспокоит исключение предмета «История армянской церкви» из списка обязательных школьных предметов. По его словам, реформы должны были осуществляться с учетом мнения и предложений профессионального сообщества, путем обсуждения существующих проблем.
«Мы уверены, что «Историю армянской церкви» следует преподавать отдельно. При его изучении школьники знакомятся не только с историей Армянской церкви, но и с библейскими заветами, с христианскими ценностями и основами. Они приобщаются к церковным обрядам. Мы называем себя христианами, а значит, должны знать нашу церковь», – сказал Католикос.
Ранее спикер парламента Армении Арарат Мирзоян и Католикос Всех Армян Гарегин II обсудили вопросы, связанные с взаимоотношениями между церковью и государством. Были обсуждены также новые образовательные стандарты, предложенные министерством образования, науки, культуры и спорта и получившие широкий общественный резонанс.