Հայաստանում մսի արտադրության ծավալների նվազման միտումը շարունակվում է. «Ժողովուրդ»
«Հայաստանում մսի արտադրության ծավալների նվազման միտումը շարունակվում է: ArmLur.am-ը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից տեղեկացավ, որ այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ, խոշոր եղջերավոր կենդանիների մսի արտադրության ծավալները 3.9 տոկոսով նվազել են: Նույն պատկերն է նաև խոզի և ոչխարի մսի դեպքում, այս տարվա հունվար-հունիսին խո­զի մսի արտադրության ծավալները պակասել են 6 տոկոսով, իսկ ոչխարինը` 2.9 տոկոսով:
Փոխարենն ավելացել են թռչնամսի արտադրության ծա­վալները 10.8 տոկոսով: Բացի այս, անկում արձանագրվել է նաև երշիկեղենի արտադրության ոլորտում 4.7 տոկոսի չափով: Փոխարենը Հայաստա­նում ավելացել է անասնագլխաքանակը, եթե 2017 թվականին խոշոր եղջերավոր կենդանիների գլխաքանակը կազմել է 655 հազար 800, 2018-ին այն դարձել է 590 հազար 600, 2019-ին` 571 հազար 861, իսկ 2020-ին` 579 հազար 256:
Այս ամենի արդյունքում, մասնագետների խոսքերով, տավա­րի, խոզի և ոչխարի մսի արտադրության ծավալներն առաջիկայում կավելանան»,-գրում է թերթը:

В Армении продолжается тенденция снижения объемов производства мяса – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» пишет, что в Армении продолжается тенденция снижения объемов производства мяса. Как сообщили «ArmLur.am» в Статистическом комитете Армении, в январе-июне этого года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем производства мяса крупного рогатого скота снизился на 3.9%.
Такая же картина наблюдается в случае свинины и баранины, в январе-июне этого года объем производства свинины снизился на 6%, а баранины – на 2.9%.
Объем производства мяса птицы увеличился на 10.8%. Кроме того, 4.7% спад зафиксирован также в сфере производства колбасных изделий. Однако при этом в Армении увеличилось поголовье скота: если в 2017 году поголовье крупнорогатого скота составляло 655 тысяч 800, то в 2018 году стало 590 тысяч 600, в 2019 году – 571 тысяч 861, а в 2020 году – 579 тысяч 256.
В результате, по словам специалистов, объемы производства говядины, свинины и баранины в дальнейшем увеличатся.