Փաշինյանն ի վիճակի չէ Ռուսաստանի հետ կառուցողական երկխոսության․ Տիգրան Քեոսայան
Անշուշտ, ես ստորագրում եմ հայաստանյան ներկայիս իշխանություններին հղած իմ սիրելի կնոջ՝ Մարգարիտա Սիմոնյանի ուղերձի յուրաքանչյուր խոսքի տակ։ Թերևս միայն կփոխեի «թքած» արտահայտությունն ավելի դիպուկ՝ «ձեռքերը լվանալ» արտահայտությամբ, ինչը որևէ կերպ չի փոխում իմաստը։
Մարգարիտայի հրապարակումից հետո բոլոր օրերին ինձ գրում են սոցցանցերում։ Ոմանք հայհոյում են ինձ՝ տաղանդի տարբեր մակարդակների դրսևորմամբ, պահանջում են ծեծի ենթարկել կնոջս, շուտ փոխել նրա ազգանունը, նույնիսկ այդ ապուշության օգտին ստորագրահավաք են սկսել ինչ-որ կայքում։
Որովհետև այդ ամենը խոսում է միայն մի բանի մասին՝ գույնզգույն-երիտասարդ սորոսականներին՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ, արդեն ինչ-որ բան հաջողվել է անել իմ հնագույն ազգի մի մասի հետ։ Իմ երիտասարդության և հետագա տարիներին հայ տղամարդիկ չէին կարող նման տոնով խոսել կնոջ հետ։ Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտորը չէր կարող բառերն այդ աստիճան անտաղանդ տեղադրել ձևակերպումների մեջ, որոնցում ակնհայտորեն երևակվում էին վախկոտությունը, դավաճանությունը և գռեհկությունը։ Քանի որ հայ հասուն տղամարդը նախկինում չէր կարող ֆինանսավորում ստանալ մի երկրից, որի դեմ այդպես կատաղած ելույթ է ունենում։
Այդ մանրախնդիր նողկանքը հեշտությամբ փոխհատուցվում էր Մարգարիտայի դիրքորոշումը պաշտպանող մեծաքանակ զանգերով և նամակների տեսքով դիմումներով ու ցանկությամբ՝ ստորագրել ամեն բառի տակ։
Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ այս գրառումը ես անում եմ, որպեսզի պաշտպանեմ Մարգարիտային, շտապեմ հայտնել՝ կինը, ով կարողացել է այդպես դաժան և պատկերավոր ձևակերպել իրականությունը հայ-ռուսական ներկայիս հարաբերությունների և փաշինյանական իշխանության տոտալ ստի մասին, պաշտպանության կարիք չունի։
Հայ հասարակությանն իր գրառմամբ բորբոքելով՝ Մարգարիտան արդեն իսկ Հայաստանի ապագայի համար շատ ու շատ բան է արել։ Հենց ապագայի համար, որը ռազմական առկա իրականության պայմաններում կարող է և չգալ։ Հիմարներին արդեն չես փրկի, իսկ խելացիներն ամեն ինչ շատ ճիշտ հասկացան՝ Փաշինյանի գիծը՝ ուղղված հայ ազգի՝ որպես մեկ միասնական արյունատար համակարգի ոչնչացմանը, ազգային ինքնության և աշխարհում միակ իրական դաշնակցի կորուստը հանգեցրել են բուն հանրապետության գոյության շոշափելի սպառնալիքին։ Եվ այստեղ չես առանձնանա բարեկամության մասին կեղծ խոսքերով, այստեղ արդեն քայլեր պետք չեն։
Փաշինյանն ի վիճակի չէ Ռուսաստանի հետ կառուցողական երկխոսության։ Դրա համար չէ նա վերցրել իշխանությունը և զոմբիացնում է մարդկանց։
Հույս կա Հայոց ուժեղ բանակի հետ կապված, որը հասարակության շրջանում արժանի հեղինակություն է ձեռք բերել։ Բայց չեմ կարծում, որ երկու ճակատով պատերազմը, որից մեկը՝ հայ-թուրքական, մեծ լավատեսություն է հաղորդում բանական մարդկանց։
Խոսքն արդեն մանր վիրավորվածությունների և մեծ հավակնությունների մասին չէ, խոսքը բուն Հայաստանի ապագա գոյատևման մասին է։
Կա՞ նման ապագա Հայաստանի գործող իշխանությունների ղեկավարման օրոք։ Իմ կարծիքով՝ ո՛չ։ Եվ ոչ միայն իմ կարծիքով։

Пашинян не способен на конструктивный диалог с Россией – Тигран Кеосаян
Безусловно, я подписываюсь под каждым словом моей любимой женщины Маргариты Симоньян в ее обращении к нынешним армянским властям. Может, только поменял бы выражение «наплевать» на менее хлесткое «махнуть рукой», что никак не меняет смысл сказанного.
Все дни после опубликования Маргаритой своего обращения, мне пишут в соцсетях. Одни матерят меня с разной степенью таланта, требуют побить жену, срочно поменять ей фамилию, даже организовали сбор подписей за этот бред на каком-то сайте.
Потому что все это говорит только об одном: радужно-молодежной соросятне во главе с Пашиняном что-то уже удалось сделать с частью моего древнего народа. Армянские мужчины в годы моей юности и позже не могли разговаривать в таком тоне с женщиной. Целый ректор Российско-Армянский университета не мог до такой степени бездарно складывать слова во фразы, в которых так явно сливались трусость, предательство и хамство. Потому что не мог раньше половозрелый армянский мужчина получать финансирование из страны, против которой так яростно выступает. Как-то недостойно это было, что ли.
Эту мелкотравчатую мерзость с лихвой компенсировало большое количество звонков и письменных обращений с поддержкой позиции Маргариты. И желанием подписаться под каждым словом.
Если кто-то думает, что этот пост я пишу, чтобы защитить Маргариту, спешу сообщить: женщина, которая сумела так жестко и ярко сформулировать правду о нынешних российско-армянских отношениях и тотальной лжи пашиняновской власти, не нуждается в защите.
Возбудив своим постом армянское общество, Маргарита уже сделала для будущего Армении очень и очень много. Именно для будущего, которое в сегодняшних военных реалиях может и не наступить. Дураков уже не спасешь, а умные все правильно поняли: курс Пашиняна на уничтожение армянской нации как единой кровеносной системы, потеря национальной самоидентификации и единственного в мире настоящего союзника привело к реальной угрозе самого существования республики. И тут не отделаешься лживыми словами о дружбе, тут уже нужны поступки.
Пашинян не способен на конструктивный диалог с Россией. Не для этого он брал власть и зомбирует людей.
Есть надежда на сильную армянскую армию, которая завоевала заслуженный авторитет в обществе. Но, не думаю, что война на два фронта, один из которых турецко-армянский, вселяет большой оптимизм в здравые головы.
Речь уже не идет о мелких обидах и больших претензиях, речь идет о будущем существовании самой Армении.