ԱՄՆ քաղաքացիները ստորագրահավաք են սկսել Ադրբեջանին տրվող ֆինանսավորումը դադարեցնելու պահանջով
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիները ստորագրահավաք են սկսել և պահանջում են դադարեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն ու USAID-ի ֆինանսավորումն Ադրբեջանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ստորագրահավաքը բաց է Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում:
«Ամերիկացի հարկատուների ավելի քան 1,5 միլիարդ դոլար է ծախսվում ավտորիտար կառավարության ֆինանսավորման համար, որը կառավարում են նավթով հարուստ օլիգարխ Իլհամ Ալիևը՝ նախագահ, և նրա կինը՝ փոխնախագահ: Այդ գումարները յուրացվել և օգտագործվել են տարածաշրջանային պատերազմներ հրահրելու համար»,-ասված է ստորագրահավաքի մեկնաբանության մեջ:
Ստորագրահավաքի կազմակերպիչները նշում են, որ ադրբեջանական արժեքները չեն համընկնում Միացյալ Նահանգների ժողովրդավարական արժեքների հետ և ոչ մի օգուտ չեն բերում ժողովրդին։
«Մենք՝ ամերիկյան ժողովուրդը, ցանկանում ենք դադարեցնել Ադրբեջանի ամբողջական ֆինանսավորումն ու օգնությունը և այդ գումարներն ուղղել այլ վայրեր, ինչպիսիք են փոքրամասնությունների ֆինանսավորումն ու հնարավորությունների ընդլայնումն ու բարգավաճումը, կրթությունն ու պետական այլ ծրագրեր։ Դադարեցրեք ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն ու USAID-ի ֆինանսավորումն Ադրբեջանին»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Հուլիսի 20-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հաստատեց պաշտպանության հատկացումների օրինագծում փոփոխությունների մասին փաթեթը, որով Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի ռազմական օգնության նկատմամբ վերահսկողությունը կխստացվի:

Граждане США начали сбор подписей под требованием прекратить финансирование Азербайджана
Граждане США начали сбор подписей под требованием прекратить военную помощь США и финансирование USAID Азербайджану.
Как передает «Арменпресс», сбор подписей открыт на официальном сайте Белого дома.
«Более 1,5 млрд долларов американских налогоплательщиков тратится на финансирование авторитарного правительства, которым управляют богатый нефтяной олигарх президент Ильхам Алиев, и его жена – вице-президент. Эти суммы присваиваются и используются для разжигания региональных войн», – говорится в комментарии к сбору подписей.
Организаторы сбора подписей отмечают, что азербайджанские ценности не совпадают с демократическими ценностями Соединенных Штатов и не приносят никакой пользы народу.
«Мы, американский народ, хотим прекратить финансирование и помощь Азербайджану и направить эти деньги в другие места, такие как финансирование меньшинств, расширение возможностей, на образование и на другие государственные программы. Прекратите военную помощь США и финансирование USAID Азербайджану», – говорится в требовании.
20 июля Палата представителей США утвердила пакет изменений в законопроекте об ассигнованиях на оборону, согласно которому контроль над оказанием военной помощи США Азербайджану должен быть ужесточен.