ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է երկրի ռազմական բյուջեն, որով խստացվելու են պատժամիջոցները «Հյուսիսային հոսք-2» և «Թուրքական հոսք» գազամուղների նկատմամբ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանության է արժանացրել երկրի 740,5 միլիարդ դոլարանոց ռազմական բյուջեի նախագիծը, որը նախագահի աշխատակազմին պարտավորեցնում է խստացնել պատժամիջոցները «Հյուսիսային հոսք-2» և «Թուրքական հոսք» գաղամուղների նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է ТАСС-ը, օրինագծին կողմ է քվեարկել 295 կոնգրեսական, դեմ՝ 125-ը:
Եթե 2019թ. սեպտեմբերին նախագահ Թրամփի կողմից ստորագրված ռազմական բյուջեով նախատեսված էր պատժամիջոցներ սահմանել հենց նշված էներգետիկ ծրագրերի նկատմամբ, ապա այժմ նախատեսված է պատժամիջոցների տակ առնել բոլոր այն արտասահմանցի անձանց, որոնք էապես նպաստում են «Հյուսիսային հոսք 2» և «Թուրքական հոսք» գաղամուղների շինարարության, մասնավորապես՝ խողովակաշարերի տեղադրման համար անհրաժեշտ նավերի վաճառքին, վարձակալմանն ու տրամադրմանը:
Բացի այդ, բյուջեի նախագծով մոտ 3.8 միլիարդ դոլար է հատկացվելու «Զսպման եվրոպական նախաձեռնություն» ծրագրին, որի նպատակը, ամերիկյան իշխանությունների պնդմամբ, Ռուսաստանին զսպելն է լինելու: Այդ նպատակով ֆինանսական գալիք տարում Ուկրաինան Միացյալ Նահանգներից ռազմական ոլորտում 250 միլիոն դոլար աջակցություն կստանա: Կոնգրեսականները, միևնույն ժամանակ, մտահոգություն են հայտնում փաստաթղթում, որ ԱՄՆ-ը, միգուցե, որոշում կայացնի «Բաց երկնքի մասին» պայմանագրից դուրս գալու վերաբերյալ:
Զսպման ենթակա պետությունների շարքում Ռուսաստանը չէ միայն. ևս 3.6 միլիարդ դոլար էլ ամերիկյան կողմը կտրամադրի Խաղաղ և Հնդկական օվկիանոսների տարածաշրջանում Չինաստանին զսպելու նպատակով:
Բյուջեի նախագիծը, միևնույն ժամանակ, արգելում է ցանկացած հզորության միջուկային փորձարման կամ փորձարկման նախապարտաստրությունների նպատակով բյուջետային միջոցների օգտագործում: Մյուս կողմից՝ արգելք է դրված նաև պետական գերատեսչությունների սարքավորումներում TikTok հավելվածի կիրառումը: Նախագծով Պենտագոնին 1 միլիարդ դոլար է տրամադրվում՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու նպատակով:

Конгрессмены США одобрили военный бюджет с санкциями против «Северного потока – 2»
Палата представителей Конгресса США во вторник одобрила проект оборонного бюджета на следующий финансовый год (начинается в стране с 1 октября), который обязывает администрацию ужесточить санкции в отношении газопроводов «Северный поток – 2» и «Турецкий поток». Трансляция голосования велась на сайте нижней палаты законодательного органа, сообщает ТАСС.
295 конгрессменов поддержали проект бюджета на $740,5 млрд, 125 высказались против.
Документ требует от вашингтонской администрации ужесточить действующие санкции в отношении российских газопроводов «Северный поток – 2» и «Турецкий поток». В конце декабря 2019 года президент США Дональд Трамп подписал военный бюджет на текущий финансовый год, который обязывает администрацию ввести санкции в отношении данных проектов. Теперь рестрикции должны быть введены против иностранных лиц, которые в значительной мере способствуют продаже, аренде или предоставлению судов для укладки труб, предназначенных для строительства «Северного потока – 2» и «Турецкого потока».
Кроме того, бюджетный проект предполагает выделение почти $3,8 млрд на программу «Европейская инициатива сдерживания», направленную, по утверждению американских властей, на «сдерживание России». Как отмечается в документе, Украина в следующем финансовом году по военной линии от США может получить $250 млн. Американские конгрессмены в тексте проекта выражают обеспокоенность в связи с намерением администрации США выйти из Договора по открытому небу (ДОН).
Законодатели выделяют $3,6 млрд на «сдерживание Китая в регионе Индийского и Тихого океанов». В проекте содержится запрет на использование бюджетных средств для «проведения ядерных испытаний или на подготовку к испытаниям с ядерными взрывами любой мощности». Конгрессмены вводят запрет на использование приложения «TikTok» в электронных устройствах госорганов страны. Среди прочего, законодатели выделяют Пентагону из бюджета $1 млрд на борьбу с пандемией коронавируса.
Как сообщил во вторник Белый дом, Трамп наложит вето на документ в его нынешней форме из-за ряда положений. К таковым относится, в первую очередь, пункт о переименовании военных объектов, названных в честь деятелей Конфедерации штатов рабовладельческого Юга периода Гражданской войны в США (1861-1865).
«Есть также серьезные вопросы относительно положений законопроекта, направленных на то, чтобы контролировать каждый шаг в некоторых сферах полномочий исполнительной ветви власти, ввести жесткие ограничения на использование средств в Афганистане, а также иным образом ограничить полномочия президента по защите национальных интересов», – подчеркнули в Белом доме. Речь идет, в частности, об ограничении полномочий президента по выводу войск из Афганистана, Германии, Республики Корея, а также африканских стран.