Կրեմլում մտահոգված են փոխհրաձգություններով Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին․ Պեսկով
Կրեմլը խորապես անհանգստացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած փոխհրձգություններով՝ կողմերին զսպվածության և հրադադարի կոչ անելով, հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող փոխհրաձգությունների կապակցությամբ: Մենք երկու կողմերին էլ զսպվածության և հրադադարի ռեժիմի շրջանակներում պարտավորություններին հետևելու կոչ ենք անում»,-ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Կրեմլը գնահատում իրավիճակն այդ երկրների սահմանին։
«Ռուսաստան, մենք արդեն հայտարարել ենք այդ մասին տարբեր մակարդակներում, պատրաստ է գործադրել իր միջնորդական ջանքերը կարգավորման համար՝ լինելով Մինսկի խմբի համանախագահ: Դուք գիտեք, որ ինտենսիվ հեռախոսային շփումներ են եղել արտաքին գործերի նախարար (Սերգեյ) Լավրովի և նրա գործընկերների միջև Բաքվից և Երևանից: Ուստի մենք ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել»,-հավելել է նա։

В Кремле обеспокоены перестрелками на границе Армении и Азербайджана – Песков
В Кремле глубоко обеспокоены перестрелками на границе Армении и Азербайджана, призывают стороны к сдержанности и прекращению огня, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА «Новости».
«Мы глубоко обеспокоены в связи с перестрелками на армяно-азербайджанской границе. Мы призываем обе стороны к сдержанности и к соблюдению их обязательств в рамках режима прекращения огня», – сказал Песков, отвечая на вопрос о том, как в Кремле оценивают ситуацию на границе этих стран.
«Россия, мы уже тоже об этом заявляли на различных уровнях, готова оказывать свои посреднические усилия по урегулированию, будучи сопредседателем Минской группы. Вы знаете, что были интенсивные телефонные контакты министра иностранных дел (Сергея) Лаврова с его коллегами из Баку и Еревана. Поэтому еще раз мы призываем обе стороны к сдержанности», – добавил он.