Ռուսաստանն սկսել Է դեղամիջոց արտահանել կորոնավիրուսի բուժման համար
Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը (ՌՈւՆՀ) և «ԽիմՌար» ընկերությունների խումբն սկսել են կորոնավիրուսի բուժման համար «Ավիֆավիր» պատրաստուկը մատակարարել արտահանման համար. հունիսին այն արդեն ուղարկվել Է Բելառուս, մոտ ժամանակներս սպասվում են մատակարարումները Ղազախստան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:
«ՌՈւՆՀ-ն և «ԽիմՌար» ընկերությունների խումբը հայտարարում են հունիսին կորոնավիրուսի բուժման համար ռուսական «Ավիֆավիր» պատրաստուկի առաջին 100 հազար կուրսի արտադրության մասին, ինչն զգալիորեն գերազանցում Է 60 հազար կուրսի մակարդակով արտադրության սկզբնական պլանը»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
«Պատրաստուկի մատակարարումները հունիսին իրականացվել են ամբողջ Ռուսաստանի 35 շրջաններ, ինչպես նաև Բելառուսի Հանրապետություն: Առաջիկայում «Ավիֆավիր»-ի մատակարարումները նաև կիրականացվեն Ղազախստանի Հանրապետություն, ինչի մասին արդեն ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ: Մեկ ամսվա ընթացքում կարտադրվի ևս 100 հազար կուրսից ավելի»,-նշել են հիմնադրամում:
Բացի այդ, բանակցություններ են անցկացվում «Ավիֆավիր»-ի մատակարարումների վերաբերյալ Լատինական Ամերիկայի մի շարք պետություններ: Նաև իրենց հետաքրքրությունն են հայտնում ԱՊՀ-ի ու Մերձավոր Արևելքի, ինչպես նաև աշխարհի մյուս տարածաշրջանների երկրները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Россия начала экспорт лекарства для лечения коронавируса
Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ) и группа компаний «ХимРар» начали поставлять препарат для лечения коронавируса «Авифавир» на экспорт, в июне он уже был отправлен в Белоруссию, в ближайшее время ожидаются поставки в Казахстан. Об этом говорится в сообщении фонда.
«РФПИ и группа компаний «ХимРар» объявляют о производстве в июне первых 100 тысяч курсов российского препарата против коронавируса «Авифавир», что существенно превышает первоначальный план производства на уровне 60 тысяч курсов», – говорится в сообщении.
«Поставки препарата в июне были осуществлены в 35 регионов по всей России, а также в Республику Беларусь. В ближайшее время поставки "Авифавира" также будут осуществлены в Республику Казахстан, о чем уже достигнуты договоренности. В течение месяца будет произведено еще свыше 100 тысяч курсов», – отметили в фонде.
Кроме того, ведутся переговоры о поставках «Авифавира» в ряд государств Латинской Америки. Также заинтересованность выражают страны СНГ и Ближнего Востока и других регионов мира.