Հեղափոխության ձևի ու բովանդակության մասին
Եթե հեղափոխության կամ իշխանափոխության համար պահանջվեին ընդամենը վիրտուալ տատիկ, կեղծ պապիկ, շնգոյի շուն, ղժղժան ամբոխավար, պաչվող ջահելներ ու կնանիք, ապա աշխարհի բոլոր երկրներում ամիսը մեկ պարբերականությամբ հեղափոխություններ/իշխանափոխություններ կլինեին։
Տեխնոլոգիաները կարևոր, բայց ոչ որոշիչ դեր են կատարում։ Եթե հեղափոխության/իշխանափոխության հիմք չկա, այն չի լինի։
ԽՍՀՄ փլուզմանն էլ էր նպաստում քաղաքական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը, բայց ԽՍՀՄ–ը փտում էր ներսից և փլուզվեց հենց այդ պատճառով։ Տեխնոլոգիաներն ընդամենը փաթեթավորեցին բովանդակային գործընթացները։
ԽՍՀՄ փլուզման գլխավոր պատճառներից մեկը մարքսիստական գաղափարախոսության պրակտիկ կիրառումն էր՝ մասնավոր սեփականության ինստիտուտի և մասնավոր բիզնեսի բացառումը։
Մարդկության շարժիչ ուժն ու բնական վիճակն անհավասարությունն է, այլ ոչ թե արհեստական հավասարությունը (այլ հարց է, որ օրենքի առաջ բոլորը պետք է հավասար լինեն, թեև դա էլ բուրժուական բլեֆներից է, որն առավելագույնս մոտենում է իրականությանը, երբ ստանում ենք բարեկեցիկ միջին խավ)։ Այնպես որ, ԽՍՀՄ–ն «էն գլխից» էր դատապարտված փլուզման։
Վերադառնալով մեր «ոչխարներին» ասեմ, որ 2018–ի իշխանափոխության ձևն ու դերակատարներն անսպասելի էին, բայց անսպասելի չէր բուն փոփոխությունը։ Այլ հարց է, որ մի խումբ պատմական պատահականություններ և դուրսպրծուկներ փախցրեցին հանրության սպասումներն ու հայտնվեցին պետության ղեկին։ Դա արդեն հեղափոխության/իշխանափոխության «արտադրական ծախքերն» են, որոնք միշտ լինում են նման դեպքերում։ Բայց դա էլ կանցնի։ Հայկական թերմիդորն անխուսափելի է։ Դա պատմաքաղաքական օրինաչափություն է, որից ոչ մի երկրում տեղի ունեցած հեղափոխություն չի շեղվել։
Տեխնոլոգիան հեղափոխական աղցանն է, որը տրվում է ճաշից առաջ։ Ճաշը դեռ չի եփվել։ Առավելևս ընթրիքին չենք հասել։
Մի խոսքով, պետք է ուշադրություն դարձնել քաղաքական գործընթացների բուն էությանը՝ սուբստանցիային։ Մնացածը՝ ինչպես տեքստում։

О форме и содержании революции
Если бы для осуществления революции или смены власти нужны были лишь виртуальная бабушка, псевдодедушка, дворняжка, визгливый охлократ, целующиеся пары и женщины, то во всех странах мира раз в месяц происходили бы революции/смены власти.
Технологии выполняют важную, но не решающую роль. Если оснований для революции/смены власти нет, то она не происходит.
Развалу СССР тоже способствовало применение политических и информационных технологий, но СССР прогнивал изнутри, поэтому и развалился. Технологии всего лишь оформили содержательные процессы.
Одной из главных причин развала СССР было практическое применение марксистской идеологии – исключение института частной собственности и частного бизнеса.
Движущей силой человечества и его естественным состоянием является неравенство, а не искусственное равенство (другой вопрос, что перед законом все должны быть равны, хотя это тоже является одним из буржуазных блефов, который максимально приближается к реальности, когда мы получаем состоятельный средний класс). Так что, СССР изначально был обречен на развал.
Возвращаясь к нашим «баранам», замечу, что неожиданными были форма и участники смены власти 2018-го, но не сама смена. Другой вопрос, что группа исторических случайностей и выскочек умыкнула ожидания общества и оказалась у руля государства. Это уже «производственные издержки» революции/смены власти, которые всегда бывают в подобных случаях. Но пройдет и это. Армянский термидор неминуем. Это – историко-политическая закономерность, от которой ни одна революция в мире не отклонялась.
Технология – революционный салат, который подается до обеда. А он у нас еще не сварился. И до ужина мы, уж тем более, еще не добрались.
Словом, внимание нужно обращать на саму сущность политических процессов – на их субстанцию. Остальное – как в тексте.