Արտակարգ լկտիություն
Երբ հայտարարվում էր, որ կորոնավիրուսային ճգնաժամը նաև հնարավորություն է, չէին բացվում փակագծերը և չէր ասվում, որ «հնարավորություն» ասելով նկատի ունեն իշխող ուժի և դրա ղեկավարի մասնավոր շահերի սպասարկումը։
Արտակարգ դրության պայմաններում հակահամաճարակային քաղաքականությունը գրեթե տապալվել է։ Վրաստանի և Ադրբեջանի համեմատ մենք խայտառակ ցուցանիշներ ունենք։
Եթե վարակվածների աճի հիմիկվա տեմպը պահպանվի, ապա հունիսի 15–ից հետո մեր առողջապահական համակարգը ձեռքերը վեր է բարձրացելու և ամեն մի մահի համար մեկ մարդ է պատասխանատու լինելու, և այդ մեկ մարդը ․․․
Իշխանությունները կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ձախողել են, բայց փոխարենը հաջողել են այլ հարցերում։ Արտակարգ դրության պայմաններում սղացրել են օրենքների նախագծեր, որոնք միտված են քաղաքական ու տնտեսական դաշտի կենտրոնացմանը, երկրում նեոբոլշևիկյան հարաբերություններ հաստատելուն, հանրային պառակտումը խորացնելուն։
Արտակարգ դրության ռեժիմը 3–րդ անգամ երկարաձգելու որոշումից մեկ օր էլ չանցած բացահայտեցին իրենց բուն նպատակը։ Ըստ այդմ՝ արտակարգ ռեժիմն իրենց պետք է ոչ թե կորոնավիրուսի դեմ պայքար մղելու, այլ Սահմանադրական դատարանը զավթելու ծրագիրը կյանքի կոչելու համար։
Մենք արդեն խոսել ենք այն մասին, որ արտակարգ դրության երկարաձգումը երկու հիմնական նպատակ ունի՝
1.խուսափել հանրաքվեի անցկացումից, քանզի պարզ է, որ սահմանադրորեն ամրագրված մասնակիցների քվորումն անգամ չէին կարողանալու ապահովել, էլ ուր մնաց, թե «այո»–ների անհրաժեշտ քանակ ստանային,
2․թույլ չտալ զանգվածային միջոցառումներ՝ երթեր, ցույցեր, հանրահավաքներ։
Իշխանությունները վախեցել են ՍԴ–ի հարցով հանրաքվեից, բայց չեն հրաժարվել պետական այդ կառույցը սեփականաշնորհելու գաղափարից։ Արտակարգ դրության այս մեկ ամիսն իրենց անհրաժեշտ է իշխանության ուզուրպացիան գլուխ բերելու համար։ Կորոնավիրուսի թեման պարզապես օգտագործվում է: Այդ մասին ինքնախոստովանական գրառում ներկայացրեց քայլարած պատգամավորներից մեկը՝ նշելով, որ իրենք փորձելու են ՍԴ–ի հարցը լուծել՝ շրջանցելով հանրաքվեն։
Դատելով ամենից՝ ղեկավարը սեփական թիմին ներքաշում է կոլեկտիվ հանցագործության մեջ։ Բայց որքան էլ կոլեկտիվ լինի հանցագործությունը, պատասխանատվությունն անհատական է լինելու։

Чрезвычайная наглость
Когда заявляли, что коронавирусный кризис является также шансом, то они всего лишь умалчивали, что под «шансом» подразумевают обслуживание частных интересов правящей силы и ее руководителя.
В условиях чрезвычайного положения противоэпидемиологическая политика практически провалилась. По сравнению с Грузией и Азербайджаном, у нас попросту позорные показатели.
Если нынешний темп прироста количества заразившихся сохранится, то с 15 июня наша система здравоохранения капитулирует, и за каждую смерть будет ответственен один человек, и этим одним человеком является…
Власти провалились в борьбе с коронавирусом, но при этом зафиксировали успехи в других вопросах. В условиях чрезвычайного положения они провели законопроекты, которые направлены на централизацию политического и экономического поля, утверждение в стране необольшевистских отношений и дальнейшее углубление общественного раскола.
Не прошло и дня с момента принятия решения о продлении в 3-й раз чрезвычайного положения, как они уже раскрыли свою реальную цель. Причем режим ЧП им нужен не для борьбы с коронавирусом, а для реализации планов по захвату Конституционного суда.
Мы уже говорили о том, что продление чрезвычайного положения преследует 2 основные цели:
1. избежать проведения референдума, поскольку понятно, что им не удастся обеспечить даже конституционного закрепленного кворума участников голосования – куда уж там до набора необходимого количества «да»,
2не допустить массовых мероприятий: шествий, митингов, демонстраций.
Власти испугались референдума по вопросу КС, но не отказались от идеи приватизации этой государственной структуры. Этот месяц ЧП им нужен, чтобы осилить узурпацию власти. Тема коронавируса всего лишь используется. Признательную запись об этом сделал один из мойшаговских депутатов, отметивший, что они попытаются решить вопрос КС в обход референдума.
Судя по всему, руководитель втягивает собственную команду в коллективное преступление. Но сколь бы коллективным ни было преступление, ответственность будет индивидуальной.