Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է գազի գնի ու «Գազպրոմի» մղումների մասին
ՀՀ վարչապետն ԱԺ–ում ասաց, թե Հայաստանն ինչ դիրքորոշում ունի գազի գնի հարցում: Ըստ նրա` ռազմավարական գործընկեր երկրի կազմակերպությունը համընդհանուր ճգնաժամի և էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ–ում, պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գոռ Գևորգյանի՝ գազի գնի վերաբերյալ հարցին, ասաց, որ ԵԱՏՄ-ի օրակարգային հարցերից մեկը էներգետիկ ընդհանուր շուկայի ձևավորումն է, և գազի գինը որոշելիս այսօրվանից այդ տրամաբանությամբ պետք է շարժվենք։
«Իհարկե, այդ հարցը մտահոգիչ է, քանի որ ընդհանուր առմամբ այն մղումները, որ ունեն «Գազպրոմի» մեր գործընկերները՝ տնտեսապես ավելի մրցունակ դարձնել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը, մեզ համար հասկանալի և ընդունելի են: Եթե գազի խողովակները չսպասարկվեն, շարքից դուրս կգան ու վառելիքը չի հասնի տեղ: Այսինքն` պետք է, որ ընկերությունը պատշաճ շահույթ ունենա ենթակառուցվածքները սպասարկելու համար»,- ասաց Փաշինյանը:
Այդուհանդերձ, վարչապետի դիտարկմամբ, ռազմավարական գործընկեր երկրի կազմակերպությունը համընդհանուր ճգնաժամի և էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի:
Հիշեցնենք` մարտի 31-ին հայտնի դարձավ, որ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կառավարության անունից դիմել է «Գազպրոմին», որպեսզի վերանայեն գազի գինը` հաշվի առնելով համաշխարհային շուկայում գնի նվազման միտումը։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ապրիլի 21-ին հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ծագած մի շարք հարցերը, այդ թվում` գազի գնի վերաբերյալ, կլուծվեն դաշնակցային և ռազմավարական գործընկերության մակարդակում։
2020 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը պահպանվել է 2019 թվականի մակարդակում ՝ հազար խորանարդ մետրի դիմաց 165 դոլար՝ 2018 թվականի 150 դոլարի փոխարեն։
Ընդ որում` Հայաստանի ներսում սպառողների համար սակագներն արդեն երկրորդ տարին է` չեն փոխվում. տնային տնտեսությունների համար գազի գինը նախկինի պես կազմում է 139 հազար դրամ (հազար խորանարդ մետրի դիմաց) կամ մոտավորապես 290 դոլար:
«Գազպրոմ» ԲԲԸ–ի դուստր ընկերություն «Գազպրոմ Արմենիային» է պատկանում Հայաստանի գազատրանսպորտային ցանցը և աշխատում է ՀՀ ՀԾԿՀ սահմանած կանոններով։

Никол Пашинян прокомментировал вопрос цены на газ
Армянский премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления в парламенте в среду прокомментировал переговоры с «Газпромом» по вопросу цены на газ.
«Наши российские коллеги из «Газпрома» стремятся сделать дочернюю компанию «Газпром-Армения» более конкурентоспособной. Это для нас понятно и приемлемо. Если не обслуживать газопроводы, то через пару лет они выйдут из строя. То есть компания должна получать соответствующие доходы, чтобы обслуживать инфраструктуру», – сказал Пашинян.
В Ереване же считают, что в условиях глобального кризиса и падения цен на энергоносители компания из страны-стратегического партнера Армении должна проявить иной подход.
«Мы попытаемся поговорить с нашими партнерами. Тем более, в повестке ЕАЭС одним из важнейших вопросов является формирование единого энергетического рынка. Думаю, мы должны двигаться в рамках этой логики», – сказал Пашинян.
Ранее Пашинян по итогам беседы с Путиным отметил, что ожидает вмешательства президента России в переговоры по газу.
31 марта ЗАО «Газпром Армения» выступило с заявлением о намерении обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) для пересмотра цен на газ с 1 июля 2020 года. «Газпром Армения» предлагает установить для всех потребителей одну и ту же цену, подняв средний тариф примерно на 11%.
С 1 января 2020 года цена на российский газ для Армении сохранилась на уровне 2019 года - 165 долларов за тысячу кубометров вместо прежних 150. При этом для потребителей внутри Армении тарифы не изменились: для домашних хозяйств они, как и прежде, составляют 139 тысяч драмов за тысячу кубометров, или около 290 долларов.
«Газпром Армения» – 100%-я дочерняя компания российского госконцерна «Газпром». Компания владеет сетью по транспортировке и распределению газа в Армении.