Նիկոլ Փաշինյանը տոնական օրով օպերացիա իրականացրեց և հարամեց Բանակի տարեդարձը։ Օպերացիան ուներ «Գրիչ» կոդային անվանումը։ Նպատակը՝ թրոլինգների, ծաղրուծանակի և անեկդոտների թեմա դարձած գրիչի և Փաշինյանի խայտառակ տապալման թեմայից շեղումը, ձեռքի հետ էլ՝ վախի մթնոլորտի տարածումը և սեփական շարքերին դուխ տալը, թե բա ուժեղ ենք։
Ասֆալտին փռելու և ձեռնաշղթաներ հագցնելու միջոցով բերման ենթարկվեցին Նարեկ Մալյանը, Կոնստանտին Տեր–Նակալյանը, Արթուր Դանիելյանը, Գրիգոր Մինասյանը, Ազատ Ադամյանը։ Որպես հիմք էր վերցվել ապօրինի զենքի կամ թմրանյութի օգտագործման կասկածանքի թեման, ինչն, իհարկե, ծիծաղելի է։
Նիկոլը շատ լավ գիտեր, որ բերման ենթարկվածներն ակտիվ դեմքեր են ու նրանց բերման ենթարկելն անաղմուկ չի կարող անցնել։ Բայց իրենց հենց այդ աղմուկն էր պետք՝ գրիչի թեմայից ձերբազատվելու համար։ Այսինքն՝ նա պատրաստ է եղել հայհոյանքների տեղատարափի տակ ընկնել բերման ենթարկելու համար, միայն թե չհիշվի տխրահռչակ գրիչը։
Անաղուհաց հաճախորդը
Նիկոլի գործերը վատ են։ Շատ վատ։ Նա միշտ սովոր է եղել սրա ու նրա վրա «հաչալ» և մարդկային լեզվով պատասխան չստանալ։
Ընդդիմադիր աշխատող Նիկոլն իր թերթով քննադատում, սուտ լուրեր էր տարածում և հակահարված չէր ստանում։ Բոլորը կամ գրեթե բոլորը նախընտրում էին նրան չանդրադառնալ կամ հետը լեզու գտնել։
Կային եզակի շրջանակներ, որոնք միշտ Նիկոլին իր տեղն են ցույց տվել։ Մասնավորապես՝ «7or.am»–ը 2009–ից սկսած, այսինքն՝ հիմնադրման պահից, առիթի դեպքում անդրադարձել է Նիկոլի էժանագին քայլերին, բացահայտել նրա իրական էությունը և կոնկրետ գնահատականներ տվել։
Նախորդ իշխանությունները, ինչ–ինչ հաշվարկներից ելնելով, որոշեցին Նիկոլի հետ լեզու գտնել ու հաճախորդացնել նրան։ Սարքեցին պատգամավոր ու սկսեցին օգտագործել։ Նիկոլը շարունակում էր աջ ու ձախ կեղտ շաղ տալ։ Նրան թույլատրված էր հարձակվել նաև իրեն հաճախորդացնողների դեմ՝ պայմանով, որ կրկնակի հարձակման կենթարկվեն նախորդ իշխանության իրական ընդդիմախոսները։ Գործարքը փոխշահավետ էր, բայց հետո վարունգը թարս աճեց։
Նախորդ իշխանություններին թվաց, թե գտել են երջանկության և քաղաքական երկարակեցության բանալին՝ Նիկոլի պես հաճախորդներ բուծելով։ Բայց, ինչպես հաճախ է լինում, կոմերցիոն հիմունքներով կազմված քաղաքական պայմանագիրը «իքս» պահին չեղարկվեց։
Հաճախորդները միշտ էլ անաղուհաց են լինում։ Նիկոլ Փաշինյանը, Արման Բաբաջանյանը, Ստեփան Սաֆարյանը բացառություն չկազմեցին։ Սրանց նախորդ իշխանությունը, պատկերավոր ասած, կրծքով էր կերակրում, իսկ հիմա սրանք դարձել են ենիչերիներ ու կատաղի պայքար են մղում իրենց անցյալի դեմ։
Կլիենտը հուզված է, նյարդայնացած և ագրեսիվ
Նիկոլն իր գիտակցական կյանքում «հաչել» է ու գրեթե պատասխան չի ստացել։ Նա սովորել է այդպես ապրել, բայց հիմա իրավիճակ է փոխվել։ Իրեն հակադարձում են ու նա «տակն» է մնում։ Ինքը հակահարվածին պատասխանելու ձևը չգիտի, քանզի նման վիճակում նախկինում չի հայտնվել։
Նա չէր սպասում, որ, օրինակ, ասուլիսի ժամանակ Հրայր Թովմասյանի մասին «մուտիտներ» է պատմելու, բայց դա անպատասխան չի մնալու։ Թովմասյանն ապացույցներ պահանջեց ու Փաշինյանը մնաց գրիչի տակ, ավելի ճիշտ՝ գրիչի ծայրին։
Նա սկսեց գրառումը գրառման հետևից անել, այսինքն՝ սխալը սխալի հետևից։ Հետո տեսավ, որ դա չի օգնում, մարտի նետեց Ալեն Սիմոնյանին, ով հիմա շանս է տեսել քծնանքի միջոցով անփոխարինելի դառնալ։
Ալենն իր հետևից հպված մարմնով ու քննադատության թիրախ դառնալու գնով փորձեց փրկել Փաշինյանի հետույքը, բայց գրիչի սուր ծայրը մտել է այն սրողի համապատասխան տեղն ու դուրս չի գալիս այնտեղից։ Դա, անշո՛ւշտ, նյարդայնացնում ու ագրեսիվացնում է կլիենտին։ Արդյունքում՝ որոշում կայացվեց «Գրիչ» օպերացիան կազմակերպել ու արժանանալ տղաների և բոլոր բանական մարդկանց հայհոյանքին, բայց ոչ թե գրիչի, այլ «ասֆալտին փռելու» թեմայով։ Նիկոլին այդպիսով հաջողվեց գոնե մի քանի ժամով շեղել թեման գրիչից։ Իսկ թե ինչ կլինի վաղը, արդեն իրեն հետաքրքիր չէ։ Նոր օրը նոր հիմարություններ առաջ կբերի ու ամեն ինչ կսկսվի նորից։
Անկյուն քշված կլիենտը
Նիկոլ Փաշինյանը մտել է մի փուլ, երբ իր ամեն մի քայլն է՛լ ավելի է վատացնում սեփական վիճակը քաղաքական դաշտում։ Շախմատում դա կոչվում է ցուգցվանգ։
Նիկոլն իրեն այժմ պահում է անկյուն քշվածի պես։ Իսկ նման դեպքերում անգամ փոքրիկ փիսոն սկսում է ճանկռոտել։ Պետք է, ուրեմն, միջանցք բացել նրա համար, որպեսզի իմանա, որ կարող է քաղաքակիրթ և անվտանգ տարբերակով հեռանալ։
Նիկոլն առայժմ կարող է որպես սուբյեկտ մասնակցել քաղաքական փոփոխություններին։ Որոշ ժամանակ անց նա արդեն այդ շանսը չի կարող ունենալ ու քաղաքական գործընթացներին կհետևի լոկ որպես օբյեկտ՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։ Ընտրությունն առայժմ իրենն է։ Մեր խնդիրը զգուշացնելն է։ Հետո չասեք, թե չէինք ասել։
Հ.Գ.։ Նիկոլականներից մեկը Նարեկ Մալյանին բերման ենթարկելուց հետո ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, թե բա հանրային պահանջով է Մալյանը հայտնվել անազատության մեջ։
«Հանրային պահանջից» մինչև «ժողովրդի թշնամի» հռչակելը կես քայլ է։ Այդ քաղաքական անմեղսունակը բարձրաձայնել է այն, ինչ կա Նիկոլի մտքում, այն է՝ ունենալ ոչ թե իրավական, այլ նիկոլական պետություն, որտեղ իր կամքը ներկայացվում է որպես «հանրային պահանջ» և իրականացվում։
Այն, որ Նիկոլի ցանկությունը բռնապետություն կառուցելն է, պարզ էր, դեռ «էն գլխից»։ Բայց դա անհնար է։ Հայաստանն այդ ռեսուրսը չունի։ Նրա բռնապետությունը ծաղրի է արժանանում։ Իսկ բռնապետության հակվածություն ունեցողների համար ծաղրի առարկա լինելը սարսափելի է։ Նրանք այդպիսով դելեգիտիմացվում են։ Նիկոլը վախենում է այդ վիճակից ու անտրամաբանական քայլերի դիմում։ Մեղքն իր վիզը։

Никол Пашинян провел в праздничный день операцию и испортил День армии. Операция эта имела кодовое название «Ручка». Ее целью было отвлечение внимания от ставшей предметом троллинга, издевок и анекдотов ручки и темы позорного провала Пашиняна, а заодно – распространение атмосферы страха и воодушевление собственных рядов на тему «мы сильны».
Посредством укладывания на асфальт и напяливания наручников приводу были подвергнуты Нарек Малян, Константин Тер-Накалян, Артур Даниелян, Григор Минасян, Азат Адамян. В качестве основания было приведено подозрение в незаконном хранении оружия или наркотиков, что, конечно же, смехотворно.
Никол прекрасно знал, что подвергнутые приводу – активные лица, и их задержания не могли не наделать шума. Однако ему именно эта шумиха и была нужна – чтобы заглушить тему ручки. То есть он был готов принять в свой адрес нещадную ругань по части приводов, лишь бы не вспоминали о печально известной ручке.
Неблагодарный клиент
Дела Никола плохи. Очень плохи. Он привык «лаять» направо и налево, не получая ответа на человеческом языке.
Работавший оппозиционером Никол через свою газету критиковал и распространял ложные новости, не получая при этом контрудара. Все или почти все предпочитали не обращаться к нему либо находили с ним общий язык.
Были лишь редкие круги, которые всегда указывали Николу на его реальное место. В частности, сайт «7or.am», начиная с 2009-го, то есть с момента своего основания, при удобном поводе всегда обращался к дешевым шагам Никола, раскрывал его реальную сущность и давал конкретные оценки.
Предыдущие власти, исходя из определенных расчетов, решили найти с Николом общий язык и клиентизировать его. Они сделали его депутатом и начали использовать. Никол продолжал поливать грязью направо и налево. Ему было разрешено набрасываться также на клиентизировавших его – при условии, что под еще большим ударом окажутся реальные оппоненты предыдущей власти. Сделка была взаимовыгодной, но затем огурец взрос неправильно.
Прежним властям казалось, что они нашли ключ к счастью и политическому долголетию, плодя клиентов вроде Никола. Но, как это часто бывает, заключенный на коммерческих основах политический договор начиная с момента «икс» был расторгнут.
Клиенты всегда бывают неблагодарными. Никол Пашинян, Арман Бабаджанян, Степан Сафарян не стали исключением. Предыдущая власть, образно говоря, кормила их своей грудью, а сейчас они стали янычарами, и ведут яростную борьбу со своим прошлым.
Клиент взволнован, нервничает и агрессивен
Всю свою сознательную жизнь Никол «лаял» и практически не получал ответа. Он привык так жить, но сейчас ситуация изменилась. Ему оппонируют, и он остается в накладе. Он не знает, как отвечать на контрудар, так как не оказывался в прошлом в подобной ситуации.
Он не ожидал, что, например, расскажет в ходе пресс-конференции «мутилова» по части Грайра Товмасяна и что это не останется без ответа. Товмасян потребовал доказательств, и Пашинян остался «под ручкой», вернее – на ее острие.
Он начал делать одну запись за другой, то есть сплошь допускать ошибки. Затем увидел, что это не помогает, и бросил в бой Алена Симоняна, который увидел шанс для становления незаменимым путем заискивания.
Посредством обнятого сзади тела и ценой превращения в мишень критики Ален попытался спасти задницу Пашиняна, но острие ручки уже успело зайти в соответствующее место наточившего ее, и никак оттуда не выходит. Несомненно, это нервирует и делает клиента агрессивным. В результате было принято решение организовать операцию «Ручка» и удостоиться проклятий парней и всех разумных людей, но уже на тему не ручки, а «укладывания на асфальт». Этим Николу удалось на несколько часов отвлечь внимание от ручки. Что же будет завтра, его не интересует. Новый день приведет с собой новые дурости, и всё начнется заново.
Загнанный в угол клиент
Никол Пашинян вошел в этап, когда каждый последующий шаг еще больше усугубляет его положение на политическом поле. В шахматах это называется цугцвангом.
Никол сейчас ведет себя подобно загнанному в угол зверю. А в подобных случаях царапаться начинает даже маленький котенок. Следовательно, ему нужно предоставить коридор, чтобы он знал, что может уйти цивилизованным и безопасным путем.
Никол сейчас может принять участие в политических изменениях в качестве субъекта. Некоторое время спустя у него не будет и этой возможности, и ему придется следить за политическими процессами лишь в качестве объекта, со всеми вытекающими из этого последствиями. Выбор пока что за ним. Нашей задачей является предостеречь. Потом не говорите, что мы не предупреждали.
P.S. После привода Нарека Маляна один из николовцев написал на своей странице в «Фейсбук», мол, Малян оказался в неволе по общественному требованию.
От «общественного требования» до провозглашение «врагом народа» – один шаг. Этот политически невменяемый озвучил то, что у Никола на уме: обладать не правовым, а николовским государством, в котором его воля преподносится и реализуется в качестве «общественного требования».
То, что желанием Никола является построение диктатуры, было понятно с самого начала. Однако это невозможно, так как Армения не обладает этим ресурсом. Его диктатура удостаивается насмешек. Для имеющих же диктаторские замашки бытность предметом насмешек невыносима. Они тем самым делегитимируются. Никол боится этой ситуации и идет на нелогичные шаги. Пусть пеняет на себя самого.
P.S.-2. Немногим ранее приводу подвергли также председателя ОО «Гражданское сознание» Нарека Самсоняна.