Փաշինյանը՝ պատերազմի ու խաղաղության արանքում
Մի ուղղությունը քիրվայական–պարտվողականն է, ըստ որի՝ քանի դեռ հայ–թուրքական և հայ–ադրբեջանական հարաբերությունները չեն կարգավորվել ու չեն բացվել սահմանները, մենք զարգացման ու լավ ապրելու հնարավորություն չենք ունենա։
Որպես լուծում առաջարկվում է Արցախի հարցում գնալ «փուլային» լուծման տարբերակով, այսինքն՝ Մնացականյան–Մամեդյարով հանդիպման նախաշեմին Բաքվի կողմից շրջանառության մեջ դրված փաստաթղթի փիլիսոփայությամբ։ Իսկ դա նշանակում է՝ Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում։ Քիրվայականների համոզմամբ դա այն գինն է, որը պետք է վճարել խաղաղության ու Հայաստանը պահելու համար։
Ինչ մնում է հայ–թուրքական հարաբերություններին, ապա քիրվայականներն առաջարկում են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը չդնել ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում։
Ամփոփենք. քիրվայական կոդի կրողներն առաջարկում են Արցախի հանձնման ու Հայոց ցեղասպանության փաստացի մոռացության գնով հասնել Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը, բաց սահմաններին ու ազատ առևտրին։ Ըստ այդմ՝ ստացվում է, որ մեր երկրի զարգացման բանալիները գտնվում են Բաքվում ու Անկարայում։ Քանզի իրենցից է կախված լինելու մեր ապագան. կուզեն սահմանը կբացեն, չեն ուզի՝ չեն բացի։
Ի դեպ, քիրվայականությունը ոչ թե դավաճանական, այլ հիվանդ մտածողության կոդ է։ Պետականազուրկ հարյուրամյակների հետևանք։ Սա իրականում պատերազմի ու պարտության, ես կասեի՝ կապիտուլյացիայի տանող մտածողություն է։
Այդ մտածողությունը մերժվեց Արցախյան պատերազմի տարիներին, մերժվեց 1998–ին, բայց ժամանակ առ ժամանակ գլուխ է բարձրացնում՝ ողբերգության ու ավերածությունների, հետընթացի ու հանրային պառակտման պատճառ դառնալով։
Ու քանի դեռ քիրվայականությունն արմատախիլ չի արվել մեր պետական ու քաղաքական կյանքից, բազմաթիվ աղետներ է բերելու։
Ապագայի կերտման ու անվտանգության ապահովման մյուս ուղղությունն ազգային–դեմոկրատականն է։
Այս մոտեցմանը քիրվայականները տվել են «Պատերազմի» կուսակցություն անվանումը, բայց իրականում սա խաղաղություն և կայուն զարգացում ապահովող գիծ է։
Հայ–ադրբեջանական հարաբերություններում ազգային–դեմոկրատները առաջնային են համարում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն Ադրբեջանի կազմից դուրս և հայկական երկրորդ պետության միջազգային ճանաչումը։
Հայ–թուրքական հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն առանց նախապայմանների, սակայն դա չի նշանակում, որ ցեղասպանության հարցը պետք է դուրս գա ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգից։ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը ոչ միայն ի հիշատակ մեր սպանված նախնիների, այլ նաև մեր այսօրվա ու վաղվա սերնդի համար է արվում։
Ազգային–դեմոկրատական գծի կողմնակիցները համոզված են, որ մեր ներքին խնդիրների վրա արտաքին մարտահրավերներն ազդում են, բայց այդ խնդիրների լուծման ուղին մեր միակողմանի զիջումներով չպետք է լինի։ Արցախը զիջելու գնով «Սերգո ջանին» կամ ավելի մոդայիկ լեզվով ասած՝ «անգրագետ Պողոսին» լավ ապրեցնելու տարբերակը մոլորություն է։ Դավաճանության հասնող մոլորություն։
Արտաքին մարտահրավերներն ի՞նչ կապ ունեն ոչ արդյունավետ տնտեսական հարաբերությունների, բռնաբարված ընտրական համակարգի, չկայացած քաղաքական դաշտի, մարդու իրավունքների ոտնահարման և այլ բացասական երևույթների հետ։
Մարտահրավերներից ամեն գնով ձերբազատվելու, սեփական հաղթանակից փախչելու և արտաքին կողմնորոշումներով ներքին կյանքը բարելավելու ճանապարհը վտանգավոր է ու լի կորուստներով (Վրաստանի և Ուկրաինայի օրինակները բոլորիս աչքի առաջ են)։
Քիրվայականները բեռ են համարում Արցախը, իսկ ազգային–դեմոկրատական կոդի կրողները համոզված են, որ այդ բեռից ամեն գնով ազատվելու ցանկությունը կարող է պետականակործան արդյունքի բերել։ Արցախը մեր անվտանգության անքակտելի մասն է և չի կարող բեռ համարվել։
Քիրվայականները մահվան, իսկ ազգային–դեմոկրատները՝ կյանքի հայեցակարգով են առաջնորդվում։
Քիրվայականները հոռետես են ու պարտվողական։ Ազգային–դեմոկրատները՝ լավատես ու արժանապատիվ խաղաղության կողմնակից։
Քիրվայականները խաղաղություն են մուրում, իսկ ազգային–դեմոկրատները՝ խաղաղություն պարտադրում՝ ներքին ու արտաքին արդյունավետ քաղաքականություն առաջարկելով։
Որտե՞ղ է գտնվում Նիկոլ Փաշինյանը
Գործող վարչապետը քիրվայական միջավայրի ծնունդ է։ Որպես լրագրող ու որպես քաղաքական գործիչ՝ նա պաշտպանել է «սերգոջանային» գիծը և կռիվ տվել ազգային կոդի դեմ։
Բայց չնայած այդ ամենին՝ չի կարելի պնդել, որ Փաշինյանը հավատավոր քիրվայական է և դոկտրինյոր։ Նա պոպուլիստ է, այսինքն՝ չունի կայուն արժեհամակարգ, սկզբունքներ ու կոդեր։
Փաշինյանը մի օր կարող է հայտարարել «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ», իսկ հաջորդ օրը շտապել բավարարելու «... նաև Ադրբեջանի ժողովրդին»։ Նա ծովից ծով Հայաստանից մինչև լճից լիճ Հայաստանի կողմնակից է. նայած, թե տվյալ դեպքում որ լսարանի համար է խոսում։
Փաշինյանը նման է ռուսական փետրվարյան հեղափոխության առաջնորդներից Կերենսկուն, որը կարճ ժամանակով դարձավ ժամանակավոր կառավարության ղեկավարը։
Կերենսկին էլ էր պոպուլիստ, հռետոր, դատարկ, կայուն պատկերացումներից ու սկզբունքներից զուրկ, պետության զարգացման ռազմավարություն չունեցող և անցողիկ։
Փաշինյանը պատերազմի ու խաղաղության արանքում է։ Չունի մեր երկրի անվտանգության համակարգի ապահովման մակրոհայեցակարգ և զարգացման ռազմավարություն։ Իսկ դա մեծ շռայլություն է մեր երկրի համար և կարող է թանկ նստել բոլորիս վրա։ Մեր տարածաշրջանում հնարավոր չէ «լայվով», «սելֆիով» ու պոպուլիզմով երկար դիմանալ։
Հայաստանն ազգային–դեմոկրատական ուժի գերակայության, նոր որակի կառավարման ու նոր առաջնորդության կարիք ունի։

Пашинян – между войной и миром
Одно направление – братающиеся с турками пораженцы, считающие, что в условиях, пока не урегулированы армяно-турецкие и армяно-азербайджанские отношения, а границы – не открыты, мы не имеем шанса на развитие и хорошую жизнь.
В качестве решения предлагается пойти в вопросе Арцаха на «поэтапный» вариант решения, то есть в философии документа, введенного в оборот Баку в преддверии встречи Мнацаканян-Мамедъяров. А это означает оставить Арцах в составе Азербайджана. По мнению братающихся, это – та цена, которую нужно заплатить за мир и сохранение Армении.
Что касается армяно-турецких отношений, то братающиеся предлагают отказаться от включения вопроса международного признания Геноцида армян в повестку внешней политики РА.
Подытожим: носители этого кода предлагают достичь установления добрососедских отношений с Азербайджаном и Турцией, открытых границ и свободной торговли ценой сдачи Арцаха и фактического забвения Геноцида армян. Исходя из этого, получается, что ключи к развитию нашей страны находятся в Баку и Анкаре, ведь именно от них будет зависеть наше будущее: захотят – откроют границу, не захотят – не откроют.
Кстати, братание с турками – это не предательский, а являющийся следствием больного мышления код. Следствием отсутствия государственности на протяжении столетий. В реальности это – ведущее к войне и поражению, я бы даже сказал – к капитуляции мышление.
Это мышление было отвергнуто в годы Арцахской войны, было отвергнуто в 1998-ом, но время от времени поднимает голову, становясь причиной трагедии и разрушений, регресса и общественного раскола.
И пока код братания с турками не изжит из нашей государственной и политической жизни, он будет приносить с собой лишь одни бедствия.
Другим направлением построения будущего и обеспечения безопасности является национально-демократический.
Данный подход братающиеся называют партией «Войны», но в реальности это – линия, обеспечивающая мир и стабильное развитие.
В армяно-азербайджанских отношениях национал-демократы считают своими приоритетами реализацию права Нагорного Карабаха на самоопределение вне состава Азербайджана и международное признание второго армянского государства.
Армяно-турецкие отношения должны быть урегулированы без предусловий, что, однако, не означает снятие вопроса геноцида с внешнеполитической повестки РА. Международное признание и осуждение Геноцида армян осуществляется не только в память о наших убитых предках, но и для сегодняшнего и будущего поколений.
Сторонники национально-демократической линии убеждены, что внешние вызовы влияют на наши внутренние проблемы, но путем решения этих проблем не должны быть односторонние уступки. Вариант обеспечения хорошей жизни «Серго джан»-у или, выражаясь более модным языком, «безграмотному Погосу» посредством уступки Арцаха является заблуждением. Доходящим до предательства заблуждением.
Какое отношение имеют внешние вызовы к неэффективным экономическим отношениям, изнасилованной избирательной системе, несостоявшемуся политическому полю, попранию прав человека и к другим негативным явлениям?
Путь ухода от вызовов любой ценой, бегства от собственной победы и улучшения внутренней жизни посредством внешних ориентиров опасен и полон потерь (примеры Грузии и Украины у всех перед глазами).
Сторонники братания с турками считают Арцах обузой, а носители национально-демократических кодов убеждены, что желание избавиться от обузы любой ценой может привести к губительным для государства последствиям. Арцах – неотъемлемая часть нашей безопасности, и не может считаться обузой.
Братающиеся руководствуются концепцией смерти, а национал-демократы – концепцией жизни.
Братающиеся – пессимисты и пораженцы. Национал-демократы – оптимисты и сторонники достойного мира.
Братающиеся вымаливают мир, а национал-демократы принуждают к миру, предлагая эффективную внутреннюю и внешнюю политику.
Где находится Никол Пашинян?
Действующий премьер – порождение ориентированной на братание с турками среды. Как журналист и политический деятель, он защищал «сергоджанскую» линию и боролся с национальным кодом.
Однако, несмотря на это, нельзя утверждать, что Пашинян – убежденный сторонник братания и доктринер. Он – популист, то есть не обладает устойчивыми принципами, системой ценностей и кодами.
В один день Пашинян может объявить, что «Арцах – это Армения, и точка», а на другой – поспешить удовлетворить «… также народ Азербайджана». Он – сторонник от «Армении от моря до моря» до «Армении от озера до озера». В зависимости от того, перед какой аудиторией он в данным момент вступает.
Пашинян похож на одного из лидеров российской Февральской революции Керенского, который на короткий период стал главой Временного правительства.
Керенский тоже был популистом, оратором, пустым, лишенным устойчивых представлений и принципов, не имеющим стратегии развития государства и временным человеком.
Пашинян находится между войной и миром. Он не имеет макроконцепции обеспечения системы безопасности нашей страны и стратегии развития. А это для нашей страны – большая роскошь, и может дорого всем нам обойтись. Долго продержаться в нашем регионе на «лайвах», «селфи» и популизме попросту не удастся.
Армения нуждается в доминировании национально-демократической силы, в качественно новом управлении и в новом лидерстве.