Մի քանի հարց պաշտպանյալին
Այսօր դու բարձրանում ես Հրայր Թովմասյանի հոր տան տանիքի վրա, վաղը քեզ կարող են տանիքից ցած նետել, ընդ որում՝ քո այսօրվա երկրպագուները։
Այսօր դու դատում ես, վաղը ինքդ կարող ես դատվել, ընդ որում՝ Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով։
Այսօր դու ես հարց տալիս տանիքի ու ավտոմեքենայի թեմաներով։ Վաղը քեզ են հարցեր տալու։ Նույն թեմաներով։ Դեռ մի բան էլ ավելին։
Օրինակ՝ կարող են հարցնել, թե ո՞վ ստվերային ձևով հովանավորեց, որ դարձար թերթի տեր։ Չէ՞ որ խմբագրություն պահելը լուրջ միջոցներ է պահանջում։ Այդ որտեղի՞ց Իջևանից եկած խեղճ ու կրակ տղային փող։ Չէ՞ որ ինքդ ես հպարտությամբ նշում, որ այնքան ես աղքատ եղել, որ ուսման վարձի փողը մի կերպ ես վճարել։ Կարտոֆիլ ես մեշոկով բերել ու վաճառել։ Մյուս վաճառողները Երևանում արագ չեն հաստատվում։
Բոմժությունը և աղքատությունը որպես կրոն քարոզող տղային որտեղի՞ց փող, այն էլ իր կողմից ատելի ռեժիմի պայմաններում, որ բնակարան գնեց, ավտոմեքենա և այլն, և այլն, և այլն։
Զինված բանդաների ու մարդասպանության պատվեր տալու մեջ մեղադրվող Վանո Սիրադեղյանն ու ՀՀ առաջին օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանն են հովանավորել Նիկոլ Փաշինյանին։ Բայց հետագայում ո՞վ տիրություն արեց նրան։
Այդ ինչպե՞ս էր ստացվում, որ թունդ ընդդիմադիր «Հայկական ժամանակ» թերթի համար առավելագույն բարենպաստ պայմաններ էին ստեղծվել։ Թերթն առանց վերադարձի տպագրվելու հնարավորություն էր ստացել։ Կրպակներում էլ ամեն ինչ անում էին, որ թերթը լավ վաճառվի։ Ինչո՞ւ։
Ինչպե՞ս է կարողացել Նիկոլն իր աղջկան նախորդ ռեժիմի օրոք ուղարկել դրսում սովորելու։ Չէ՞ որ դա թանկ հաճույք է։ Որտեղի՞ց պատգամավորի աշխատավարձ ստացողին այդքան միջոց։ Իսկ եթե փողերը գոյացել են թերթի բիզնեսից, ապա ստացվում է, որ նախորդ իշխանությունների օրոք թունդ ընդդիմադիր գործչի թունդ ընդդիմադիր թերթը ծաղկել է։ Իյա՜, իրո՞ք։
Ինչպե՞ս էր ստացվում, որ թունդ ընդդիմադիր Նիկոլի թերթն ու կայքը նախորդ իշխանությունների օրոք լցված էին գովազդով։ Եվ դա այն դեպքում, երբ նախորդ իշխանություններն ամեն ինչ անում էին, որ իրենց վերահսկողությունից դուրս գտնվող որևէ կայքի (չենք ասում հեռուստատեսության, ռադիոյի կամ թերթի, քանզի դրանք ուղղակի կամ անուղղակի ձևով վերահսկվում էր Բաղրամյան 26–ի կողմից) մեկ դրամի գովազդ չտրվի։ Բայց արի ու տես, որ «Հայկական ժամանակի» կայքը ողողված էր գովազդներով։
Այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ բեսամթ ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանի նախագահության տարիներին դարձավ պատգամավոր։ Եթե նախկինում բռնապետություն էր ու իշխանությունն ամեն ինչ, այդ թվում՝ պատգամավորների ցուցակը վերահսկում էր, ուրեմն Նիկոլը պատգամավոր է դարձել որպես հաճախորդ։ Իսկ եթե դա այդպես չէ, ապա նա պետք է ներողություն խնդրի, որ ստել է ու խաբել իրեն հավատացող պողոսներին, թե բա մենակ «դաբրոյով» են դեպուտատ դառնում։
Հետաքրքիր կլինի պարզել տանիքասեր պաշտպանյալից, թե ո՞ւմ հովանավորությամբ էր նա ընդդիմադիր աշխատելիս բարձրանում ավտոտնակների տանիքներին ու իր ճղճղան ձայնով դիմում բազմաչարչար քաղաքացիներին։
Մի խոսքով, բազմաթիվ հարցեր կան։ Սրանք համեմատաբար անմեղ հարցեր են։ Այս հարցերին պատասխանելուց հետո պաշտպանյալը պետք է կոնկրետ հարցերի պատասխանի 2008–ի մարտի 1–ի թեմայով։
Պաշտպանյալը հետագայում պետք է պատասխանի նաև այն հարցին, թե ինչո՞ւ է սիլի–բիլի արել թուրքական 5–րդ շարասյան՝ «ծռերի» հետ։ Ի՞նչն է իրեն կապել ավարտված ու վաղուց բացահայտված օտարերկյա գործակալ Արման Բաբաջանյանի հետ. չէ՞ որ իրենք իրարից մարդկայնորեն զզվում են։ Ո՞վ է իրեն միավորել սրանց հետ։
Իսկ վերջում, այսպես ասած, «նա դեսերտ», պաշտպանյալը կանդրադառնա այն հարցերին, թե ով ինչքան է իրեն մուծվել որպես հեղափոխական սեփականատեր։ Որտեղի՞ց է գոյացել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության բյուջեն, նախկին մաքսավոր Արմեն Ավետիսյանը բացի երևացող հյուրանոցից ուրիշ էլ ի՞նչ է տվել Նիկոլին, որը չի երևում։ Նույնը մյուս նախկին օլիգարխ, իսկ հետագայում հեղափոխական սեփականատեր դարձածների մասով։

Несколько вопросов подзащитному
Сегодня ты поднимаешься на крушу отчего дома Грайра Товмасяна, а завтра тебя могут сбросить с крыши, причем твои же сегодняшние поклонники.
Сегодня ты судишь, а завтра сам можешь пойти под суд, причем по нескольким статьям Уголовного кодекса.
Сегодня ты задаешь вопросы касательно крыши и автомобилей, а завтра вопросы будут задавать тебе. На те же темы, и даже больше.
Например, могут спросить, кто спонсировал тебя из тени, раз ты стал владельцем газеты. Ведь содержание редакции требует серьезных денег. Откуда у пришедшего из Иджевана бедного парня такие деньги? Ведь он сам с гордостью отмечает, что был настолько беден, что с трудом вносил оплату за учебу. Привозил и продавал мешки картошки. Другие продавцы в Ереване быстро не утверждались.
Откуда у пропагандирующего бомжество и бедность в качестве религии парня деньги, к тому же в условиях ненавистного им режима, чтобы купить квартиру, машину и т.д., и т.п.?
Никола спонсировали обвинявшийся в организации вооруженных банд и заказе убийств Вано Сирадегян и первый олигарх РА Хачатру Сукиасян. Однако кто покровительствовал ему впоследствии?
Как так получается, что для яро оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» были создались наиболее благоприятные условия для деятельности? Газета получила возможность печататься без возврата нереализованной части тиража. В киосках же делали всё, чтобы газета хорошо продавалась. Почему?
Как Николу удалось отправить свою дочь учиться за границу в условиях предыдущего режима? Ведь это довольно-таки дорогое удовольствие. Откуда у получавшего депутатскую зарплату человека столько средств? Если же деньги возникли из газетного бизнеса, то получается, что при предыдущих властях яро оппозиционная газета яро оппозиционного деятеля процветала. Да ладно!?
Как так получается, что газета и сайт яро оппозиционного Никола при прежних властях были полны рекламы? И это в условиях, когда предыдущие власти делали всё, чтобы неподконтрольным им сайтам (не говорим о телевидении, радио и газетах, так как они прямо или косвенно контролировались президентским дворцом) вдруг не поступили рекламные заказы. Однако сайт газеты «Айкакан жаманак» был наводнен рекламой.
Как так получилось, что рьяно оппозиционный Никол Пашинян стал в годы президентства Сержа Саргсяна депутатом? Если раньше была диктатура, и власти контролировали всё, в том числе списки кандидатов в депутаты, значит Никол стал парламентарием как клиент власти. Если же это не так, то он должен попросить прощения за то, что врал и обманывал верящих ему погосов, будто депутатами становились лишь с одобрения.
Было бы интересно выяснить у любителя крыш подзащитного, при чьем спонсорстве он, работая оппозиционером, поднимался на крыши гаражей и обращался своим визгливым голосом к многострадальным гражданам.
Словом, есть множество вопросов. Это – сравнительно невинные вопросы. После ответов на эти вопросы подзащитный должен будет ответить на весьма конкретные вопросы на тему событий 1 марта 2008 года.
Вопследствии подзащитный должен будет ответить также на вопрос о том, почему он заигрывал с представителями турецкой 5-ой колонны – «Сасна црер». Что его связывало с конченным и давно раскрытым иностранным агентом Арманом Бабаджаняном, учитывая, что чисто по-человечески они друг другом брезгуют? Кто объединил его с ними?
А в конце, так сказать, на десерт, подзащитный обратится к тому, кто и сколько ему проплачивался как революционный собственник. Как образовался бюджет партии «Гражданский договор», что бывший таможенник Армен Аветисян, помимо известной всем гостиницы, дал Николу? То же самое касается и других бывших олигархов, ставших впоследствии революционными собственниками.