Պատահակա՞ն չէր, որ Սերժ Սարգսյանը նախ խոսեց ԼՂՀ-ի, հետո նոր՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին
Ընդամենը մեկ տարի առաջ (03.11.2009) ԵՊՀ փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոնի վարիչ Ալեքսանդր Մանասյանը հայտարարում էր.
-Հայկական դիվանագիտության հաղթանակ կարելի է համարել, որ մեզ հաջողվեց միջազգային հանրությանն ու Թուրքիային համոզել, որ այդ արձանագրություններն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ընդհանուր առմամբ կապ չունեն ղարաբաղյան խնդրի հետ, և առանձին գործընթացներ են։
Ավելին, երբ մեկ տարի հետո (13.01.2010) նրանից հետաքրքրվեցինք՝ շարունակո՞ւմ է մնալ նույն կարծիքին, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը փոխկապակցված չեն, Ա. Մանասյանը պատասխանեց, թե համաձայն չէ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պատճառով է վերջին շրջանում ակտիվացել ԼՂ-ի խնդրի հետ կապված գործընթացը։ Ավելին, նա հայտարարեց, որ Թուրքիան ցանկանում է այդ երկու հարցերն իրար կապել, սակայն առայժմ դա նրան չի հաջողվում.
-Թուրքն անընդհատ հոլովվում է այդ խնդիրը, և այս իմաստով կարծես թե հարցն ակտիվանում է, բայց եթե նայում ենք՝ իրականում ինչ է կատարվում, ապա կտեսնենք, որ գործընթացը գնում է իր հին տեմպով և տրամաբանությամբ։
Փոխարենն այսօր արդեն Ա. Մանասյանը ոչ միայն հայտարարում է, որ այդ երկու գործընթացները փոխկապակցված են, և ղարաբաղյան թեմայի մասին խոսելու համար պետք է խոսվի հայ-թուրքական հարաբերություններից, այլ նաև պնդում, որ Թուրքիային նույնիսկ ձեռնտու է, որ Հայաստանն այդ երկու խնդիրներն իրար չի կապում։
-Այն, որ մենք չենք կապում այդ երկու հարցերը, Թուրքիայի համար նույնիսկ ձեռնտու է։ Ինձ թվում է՝ նրանք դա դեռ կարգին չեն հասկանում, կամ լավ էլ գիտեն, բայց խաղ են խաղում։ Եթե մենք հանկարծ անդրադառնանք Ադրբեջանի հարցին, ապա այնտեղ ոչ միայն Ղարաբաղի խնդիրը պետք է բարձրանա, այլ նաև Նախիջևանի խնդիրը կարող է բարձրանալ, որովհետև այսօր Նախիջևանի վերաբերյալ կա գործող Կարսի պայմանագիր, որի ստորագրող կողմերից մեկը եղել է Թուրքիան, և մինչ օրս ուժը պահպանող այդ պայմանագրի համաձայն Նախիջևանը չի կարող դիտվել մերօրյա ադրբեջանական հանրապետության մաս։ Այնպես որ, եթե մի օր լրագրողները կամ մեր այլ քաղաքական գործիչներ, փորձագետներ, ովքեր այդ հնարավորությունն ունեն, գլխի գցեն թե՛ Բաքվին, թե՛ Անկարային, որ դա իրենց ձեռնտու չէ, որովհետև արդեն իրավական դաշտ են քաշում նաև Նախիջևանի խնդիրը, ապա գուցե նրանք ավելի հեշտ հաշտվեն այն մտքի հետ, որ ավելի լավ է սահմանափակել խնդիրը ՀՀ և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործով,- որպես իր այդ համոզման բացատրություն՝ այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ այսպես ասաց Ա. Մանասյանը՝ հավելելով, որ երբ Հայաստանը ԼՂ-ի խնդիրը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումն իրար հետ է կապում, դա պաշտոնական Թուրքիայի քաղաքականության վրա ազդելու և նաև հակազդելու միջոց է.
-Երբ դու Նախիջևանի անունը տալիս ես, Թուրքիան համաձայնվում է Ղարաբաղի մասին չխոսել և առանձին քննարկել։
Հենց այս համատեքստում է վերլուծաբանը դիտարկում օրեր առաջ Լոնդոնում ունեցած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը, որում, Ա. Մանասյանի խոսքերով, ի տարբերություն նախկին ելույթների, առաջին անգամ բարձրաձայնվեց Նախիջևանի հարցը։ Վերլուծաբանը պատահական չի համարում նաև այն, որ Սերժ Սարգսյանն էլ իր ելույթը նախ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղից, հետո նոր անցավ հայ-թուրքական հարաբերություններին։
Եթե Հայաստանին ձեռնտու է այդ երկու խնդիրների փոխկապակցումը, նշանակում է, որ հայաստանյան դիվանագետները մինչ այժմ տակտիկական սխա՞լ են թույլ տվել՝ պնդելով, որ այդ խնդիրները փոխկապակցված չեն, ավելին՝ դրանք իրար հետ կապելը սխալ է։ Մեր այս հարցին վերլուծաբանը հետևյալ պատասխանը տվեց.
-Եթե նպատակահարմար է, կարելի է չկապել, եթե նպատակահարմար է, կարելի է կապել։
Իսկ ինչո՞ւ է հենց հիմա նպատակահարմար, որ Սերժ Սարգսյանը Լոնդոնում Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ, Ա. Մանասյանի խոսքերով, համոզիչ և իր խոսքի նկատմամբ վստահություն ներշնչող կեցվածքով ելույթ ունենար հատկապես այն դեպքում, երբ ընդամենը հունվարի 25-ին Սոչիում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներն արդեն համաձայնեցրել էին ԼՂ-ի խնդրի կարգավորման փաստաթղթի ներածական մասը։ Ա. Մանասյանն այստեղ ևս քաղաքական նպատակահարմարության խնդիր է տեսնում։
-Նախագահը գտնում է, որ նպատակահարմար է այս պահին հնչեցնել այդ գաղափարները,- նշեց Ա. Մանասյանը,- Թուրքիայում գործընթացներ են գնում, որոնց վրա մենք այս կամ այն կերպ պետք է ազդենք։ Եվ երկրորդ՝ պաշտոնական Թուրքիան, այնուամենայնիվ, խաղեր է խաղում և փորձում է բոլոր ամբիոններն օգտագործել ղարաբաղյան խնդրի հետ հարցը կապելու և Հայաստանի ու Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման խնդիրը դարձյալ Ցեղասպանության խնդրի հետ կապելու համար։ Իհարկե նպատակահարմար է, որ այնպիսի մի հեղինակավոր երկրում, ինչպիսին Անգլիան է, հնչեցվի այդ գաղափարը։
Ի դեպ, երբ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը դեռ նոր էր նախաձեռնվել, և մի շարք վերլուծաբանների կողմից համատարած քարոզ էր իրականացվում, թե Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման գործընթացը բխում է Հայաստանի շահերից, հանրության շրջանում այդ քարոզիչներին բնութագրող ձևակերպում առաջ եկավ՝ պալատական վերլուծաբան։ Այսօր Ալեքսանդր Մանասյանից հետաքրքրվեցինք՝ իսկ ինքն իրեն պալատական վերլուծաբանների շարքին դասո՞ւմ է։
-Ես այնքան անկախ եմ, որ, փա՛ռք Աստծո, ողջ հանրությունն այդ մասին գիտի։ Ես՝ պալատակա՞ն...հիմա մի բան ասեմ...ես դժգոհ եմ լրագրողներից, դուք ինձ վիրավորում եք։ Չէ, բայց այսքան տարիների ընթացքում չեք տեսե՞լ, որ ես քննադատում եմ տարվող քաղաքականությունը,- պատասխանեց նա՝ եզրափակելով,- պալատում քննադատող՝ կարող է։

Не случайно, что Серж Саргсян сначала говорил об НКР, лишь потом об армяно-турецких отношениях?
Еще в прошлом году (03.11.2009) заведующий кафедрой философии и логики ЕГУ Александр Манасян заявил:
«Победой армянской дипломатии можно считать то, что нам удалось убедить международное сообщество и Турцию, что эти протоколы и урегулирование армяно-турецких отношений в целом не связаны с Карабахской проблемой и являются отдельными процессами».
Более того, когда спустя некоторое время (13.01.2010) мы поинтересовались у него продолжает ли он придерживаться того же мнения, что армяно-турецкие отношения и Карабахская проблема не взаимосвязаны, А. Манасян ответил, что не согласен, что по причине урегулирования армяно-турецких отношений в последнее время активизировался Карабахский процесс. Более того, он заявил, что Турция желает связать эти два вопроса друг с другом, однако это ей не удается.
«Турки постоянно склоняют эту проблему, и в этом смысле будто бы вопрос активизировался, но если посмотрим, что происходит в действительности, то увидим, что процесс протекает в своем старом темпе и по старой логике».
Вместо этого сегодня А. Манасян уже не только заявляет, что эти два процесса взаимосвязаны и для того, чтобы говорить на карабахскую тему нужно говорить об армяно-турецких отношениях, но и утверждает, что Турции даже выгодно, что Армения не связывает две эти проблемы друг с другом.
«То, что мы не связываем эти два вопроса, Турции даже выгодно. Мне кажется, что они еще хорошо не понимают это или хорошо знают, но играют в игры. Если мы вдруг коснемся вопроса Азербайджана, то там нужно поднимать не только вопрос Карабаха, но и Нахиджевана, поскольку сегодня относительно Нахиджевана есть действующий Карсский договор, одной из сторон которого была Турция и согласно сохраняющему свою силу по сей день этому договору Нахиджеван не может рассматриваться в качестве части сегодняшней азербайджанской республики. Так что, если однажды журналисты или наши политические деятели, эксперты, у которых есть эта возможность, намекнут Баку и Анкару, что это им невыгодно, поскольку уже переносят в правовое поле также и проблему Нахиджевана, то, может быть, они легче смирятся с той мыслью, что лучше ограничить проблему делом урегулирования армяно-турецких отношений», - сказал А. Манасян во время сегодняшней пресс-конференции, чтобы объяснить свою убежденность. Он также добавил, что, когда Армения связывает между собой Карабахскую проблему и урегулирование отношений с Турцией, то это является средством воздействия и противодействия политике Турции.
«Когда ты произносишь имя Нахиджевана, Турция соглашается не говорить о Карабахе и отдельно обсуждать.
Именно в этом контексте аналитик рассматривает выступление президента РА Сержа Саргсяна в Лондоне, в котором, по словам А. Манасяна, в отличие от предыдущих выступлений, впервые говорилось о вопросе Нахиджевана. Аналитик не считает случайным, что Серж Саргсян сначала говорил об НКР, лишь потом перешел к армяно-турецким отношениям.
Отвечая на наш вопрос о том, что если Армении выгодно связывание этих двух проблем, то значит, что армянские дипломаты до сих пор допускали тактическую ошибку, утверждая, что эти проблемы не взаимосвязаны, аналитик сказал:
«Если целесообразно, то можно не связывать, если целесообразно, то можно связывать».
А почему именно сейчас целесообразно, чтобы Серж Саргсян в Лондоне увязывал вопрос с Нагорным Карабахом, то по словам А. Манасяна, было бы убедительным выступать с такой позицией, внушающей доверие его слову, когда всего лишь 25 января в Сочи президенты Армении и Азербайджана согласились на преамбулу документа по урегулированию проблемы в НК. А. Манасян видит здесь проблему политической целесообразности.
«Президент считает, что целесообразно в данный момент озвучить эти идеи, - отметил А. Манасян, - в Турции протекают процессы, на которые мы тем или иным образом должны повлиять. И второе, официальная Турция, тем не менее, играет игры и пытается использовать все трибуны для связывания вопроса с Карабахской проблемой и для связывания проблемы урегулирования армяно-турецких отношений с проблемой Геноцида. Конечно, целесообразно, чтобы в такой авторитетной стране, как Англия, была озвучена эта идея».
Кстати, когда «футбольная» дипломатия еще только была инициирована и ряд аналитиков проводили пропаганду, что процесс установления отношений с Турцией исходит из интересов Армении, то среди общественности появилась формулировка, характеризующая этих людей как придворных аналитиков. Сегодня мы поинтересовались у заведующего кафедрой философии и логики ЕГУ Александра Манасяна о том, считает ли он себя придворным аналитиком?
«Я настолько независим, что, Слава Богу, всё общество знает об этом. Я придворный?!. Я недоволен журналистами, вы меня оскорбляете. Нет, в течение стольких лет вы не видели, что я критикую проводимую политику», - сказал А. Манасяе, добавив, - а может ли во дворце быть критикующий?».