Հայաստանը մարտահրավերների շեմին
Այսօր Հայաստանի ապագայի հեռանկարը մտահոգում է հասարակության ամենալայն շրջանակներին։ Երկրում առկա է քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, բարոյահոգեբանական խորը ճգնաժամ; Մարդիկ չեն հավատում ո'չ պետական հաստատություններին, ո'չ քաղաքական կուսակցություններին, ո'չ էլ մտավորական գործիչներին։ Ինչո՞ւ 1991 -ից, պետականության վերականգնումից 18 տարի անց, մենք ստիպված արձանագրում ենք, որ երկրի առաջընթացի տեսիլքը դարձել է շատ մշուշոտ:
Ի՞նչ է ցույց տալիս այլ երկրների փորձը
Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ տոտալիտար կամ ավտորիտար համակարգից ժողովրդավարականին անցնելու համար անհրաժեշտ է, այսպես կոչված, «անցումային փուլ», որի ընթացքում դրվում են քաղաքացիական հասարակության, ազատական տնտեսության և քաղաքական ժողովրդավարության հիմքերը:
Անցումային փուլում լուծվող խնդիրներն են'
-         քաղաքական և դատական ինստիտուտների ստեղծումը,
-         անկախ մամուլի միջոցների ձևավորումը,
-         ազատական տնտեսության ինստիտուտների ձևավորումը,
-         նոր քաղաքակիրթ սեփականատերերի դասի ձևավորումը և նրանց միջև արդար և մրցակցային խաղի կանոնների հիմնումը,
-         փոքր և միջին բիզնեսի աջակցումով՝ հասարակության մեջ «միջին խավի» ձևավորումը,
-         արտահանման  ուղղվածություն ունեցող տնտեսության ոլորտների խրախուսումն ու աջակցումը, այդ թվում նաև ֆինանսարդյունաբերական խմբավորումների ստեղծման միջոցով, որպեսզի երկիրը կարողանա ավելի շատ արտահանել,
-         ազգային դրամի ցածր փոխարժեքի պահպանումը, որպեսզի երկրից արտահանվող ապրանքները մրցունակ լինեն արտերկրի շուկաներում,
-         էժան աշխատանքի շուկայի ձևավորումը, որպեսզի երկրից արտահանվող ապրանքների ինքնարժեքը ցածր լինի և բնականաբար, մրցունակ լինի արտերկրի շուկաներում:
Բոլոր այն երկրները, որոնք այսօր համարվում են զարգացած ժողովրդավարություններ, իրենց անցումային փուլում լուծել են հենց նշված խնդիրները: Ընդորում, այդ երկրների մի մասը իրենց անցումային փուլն անցել են ավտորիտար ռազմական ռեժիմների, իսկ մյուս մասը՝ երկկուսակցության կամ մեկուկեսկուսակցական կիսաժողովրդավարական ռեժիմների միջոցով:
Ի՞նչ համակարգ է հաստատված այսօր Հայաստանում
Ներկայումս Հայաստանում հաստատված է բրգաձև տեսք ունեցող խմբիշխանություն, որն իր մեջ ձևավորել է փոքր օլիգարխիկ նոմենկլատուրա և վերջիններս զբաղված են սկզբնական կապիտալի կուտակմամբ' հանրային ռեսուրսների հաշվին, և որին օրգանապես հակացուցված են
1. ազատական, մրցակցային դաշտի ձևավորումը, առանց որի չի ձևավորվի ո՛չ քաղաքակիրթ սեփականատերերի խավ, ո՛չ էլ փոքր ու միջին բիզնեսի շերտ, որը պետք է ժողովրդավարական համակարգի հիմնական սոցիալակն հենարանը հանդիսանար,
2. ժողովրդավարական քաղաքական համակարգի ձևավորումը' իր ընտրության ինստիտուտներով,
3. անկախ դատական համակարգի ստեղծումը:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանում վարվող դրամավարկային քաղաքականությունը ուղղակի ոչնչացրեց դեպի արտահանող ուղղվածություն ունեցող բիզնես ոլորտների խրախուսումը։ Արդյունքում մենք այսօր ունենք թույլ, հիմնականում ներկրվող բազա ունեցող տնտեսական համակարգ: Փաստացի երկիրն  ապրել է դրսի տրանսֆերտների հաշվին:
Այսպիսով, Հայաստանի կլանաօլիգարխիկ համակարգի կառուցվածքը հուշում է, որ Հայաստանում անցումային փուլը ոչ միայն վերջ չունի, քանզի չեն լուծվում այդ փուլում դրված խնդիրները, այլ իր մեջ դրված է ինքնաոչնչացման ծրագիր: Իսկ այժմյան միջազգային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը ուղղակի արագացնում է այս գործընթացը:
2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո ստեղծված  իշխանությունների գործունեությունը ցույց տվեց, որ «վերևում» ուրվագծվում է ոչ թե այս համակարգի բարեփոխում, այլ կլանաօլիգարխիկ նոմենկլատուրայի կրճատում և կենտրոնացում  ավելի նեղ շրջապատի ձեռքում: Իսկ այդ նպատակին հասնելու համար կիրառվում են հետևյալ մեթոդները.
1.      Վարվում է մեծ բյուջե ունենալու քաղաքականություն՝ օգտագործելով սոցիալ-պոպուլիստական կարգախոսները  (թոշակների և աշխատավարձերի բարձրացում և այլն):
2.      Ընդանում է պայքար փոքր և միջին բիզնեսի դեմ' օգտագործելով ՀԴՄ-ացման և  լոտոյամանիայի շոուները: Այստեղ փոքր բիզնեսի եկամուտները վերաբաշխվում են ի օգուտ պետբյուջեի։
3.      Պատրաստվում է արշավ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչների դեմ' նպատակ ունենալով վերաբաշխել նրանց սեփականությունն ի օգուտ ավելի նեղ իշխանական  շրջանակի:Այստեղ օգտագործվում են ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի դեմագոգիկ կարգախոսները:
Վերջաբան
Այսպիսով, 1993թ -ից մինչև 2009թ. ձևավորված և կայացած կլանաօլիգարխիկ համակարգը թույլ չտվեց, որ մեր երկիրը անցներ իր անցումային փուլը և դառնար գոնե միջին կարգի զարգացած երկիր: Եթե այլ երկրների համար դա կհամարվեր ժամանակավոր ձախողում, ապա Հայաստանի համար դա կարող է ունենալ ճակատագրական նշանակություն, քանզի մենք ունենք չլուծված ազգային անվտանգության հարցեր, որոնց լրջության աստիճանը չի գիտակցում մեր պետական և քաղաքական վերնախավի  մեծամասնությունը:

Армения на пороге вызовов
Сегодня будущее Армении вызывает озабоченность из-за наблюдаемого политического, экономического, социального и морально-психологического кризиса. Люди не верят ни государственным учреждениям, ни политическим партиям. Почему через 18 лет после восстановления государственности мы вынужденно констатируем, что возможность прогресса стала туманной, и что показывает опыт других стран?
Прежде всего, для перехода от тоталитаризма к демократии необходим переходный период, во время которого закладываются основы гражданского общества, свободной экономики   и политической демократии. Задачи, решаемые в этот период, следующие:
-Создание политических и судебных институтов
-Формирование  независимых СМИ
-Оформление институтов либеральной экономики
-Формирование класса цивилизованных собственников и учреждение справедливых правил конкурентной борьбы.
-Формирование «среднего класса» посредством стимулирования малого и среднего бизнеса
-Стимулирование экспортоориентированных сфер экономики, в том числе и посредством создания промышленно-финансовых группировок.
-Поддерживаемая «слабость» национальной валюты, способствующая конкурентоспособности местных товаров на международных рынках.
К сожалению, сложившейся в Армении пирамидальной системе управления, внутри которая сформирована малая олигархическая номенклатура, занятая накоплением первоначального капитала за счет общественных ресурсов, органически противопоказаны:
-создание либерального конкурентного поля, без которого невозможно сформировать ни класс цивилизованных собственников, ни слой малого и среднего бизнеса, который призван стать социальной опорой демократического строя;
-создание демократического политического строя со своими выборными институтами;
-создание независимой судебной системы.
Кредитно - финансовая политика последних лет просто уничтожила стимуляцию экспортоориентированных сфер экономики. В результате у нас сложилась слабая, импортоориентированная экономика. Страна фактически жила за счет зарубежных трансфертов.
Таким образом, существующее кланово - олигархическое устройство Армении говорит о том, что она не только не преодолела переходный период, поскольку не решила задач этого периода, но несет еще и заложенную в нее программу самоуничтожения. А мировой кризис просто ускоряет этот процесс. Ситуация после президентских выборов прошлого года говорит о том, что в верхах намечается не реформа системы, а сокращение номенклатуры и концентрация власти в руках еще более узкого круга лиц, с применением следующих методов:
-Политика большого бюджета с использованием социал-популистских лозунгов;
-Борьба с малым и средним бизнесом посредством расчетно-кассовых аппаратов, с присвоением доходов бизнеса бюджетом.
-«Похода» на представителей крупного бизнеса, с тем, чтобы перераспределить их собственность в пользу более узкого властного круга лиц, с использованием демагогических лозунгов борьбы с теневой экономикой.
Заключение
Таким образом, сформировавшийся с 1993 до 2009 г. кланово-олигархический строй не позволил стране пережить переходный период и стать хоть как-то развитой страной. Для Армении это может иметь судьбоносное значение, поскольку у нас есть нерешенные проблемы национальной безопасности, не осознаваемые большинством государственной и политической элит страны.