Սամվել Բաբայանի փաստաբան․ «Մամուլը բստրել է»
«7or.am»-ի հարցազրույցը ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի փաստաբան Ավետիս Քալաշյանի հետ
-Մայիսի 17-ի երեկոյան Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը քննել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի կալանքը ևս երկու ամսով երկարաձգելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և բավարարել այն։ Ինչպե՞ս եք գնահատում դատարանի այդ որոշումը։
-Նույն կերպ որոշում էր, առաջին որոշումից գրեթե ոչնչով չի տարբերվում։
-Իսկ ի՞նչ հիմնավորմամբ էր նախաքննական մարմինը կալանքը երկարաձգելու միջնորդությունը ներկայացրել։
-Համարյա թե նույն հիմնավորումներն էին։ Ստանդարտ ձևակերպումներ էին։
-Այս նիստին պարոն Բաբայանը ներկա չի եղել, սակայն նախորդ անգամ ցանկություն էր հայտնել մասնակցելու։ Ինչո՞վ էր պայմանավորված նրա բացակայությունը։
-Այո՛, ներկա չէր, որովհետև կանխատեսում էր, որ հենց էդպես էլ պետք է լիներ։
-Մամուլում հրապարակում կա, թե նոր ապացույցներ են ներկայացվել դատարան։ Ի՞նչ ապացույցներ են դրանք և որքանո՞վ են հիմնավորում Սամվել Բաբայանին ներկայացված մեղադրանքը։
-Չկա նման բան։ Եթե մամուլում այդպիսի բան է գրվել, ապա, կոպիտ ասած, իրենցից բստրել են։ Ես նման որևէ տեղեկություն չեմ հայտնել։
-Հետագա քայլերը որոնք են լինելու։ Վերաքննիչ դատարան բողոքարկելո՞ւ եք։
-Այո՛, բողոքարկելու ենք։
-Սակայն նախորդ անգամ Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ թողեց առաջին ատյանի որոշումը։ Ի՞նչ հույսեր կան, որ այս անգամ այլ որոշում կկայացնի։

Адвокат Самвела Бабаяна: «Пресса спорола чушь»
Интервью «7or» с адвокатом бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна Аветисом Калашяном
-Вечером 17 мая суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк- Мараш рассмотрел и удовлетворил ходатайство следственного органа о продлении ареста бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна еще на 2 месяца. Как Вы оцениваете данное решение суда?
-Аналогичное первому – практически ничем от него не отличается.
-На каком основании орган предварительного следствия представил ходатайство о продлении ареста?
-Практически те же обоснования. Стандартные формулировки.
- На данном заседании господин Бабаян не присутствовал, но в прошлый раз выразил подобное желание. Чем было обусловлено его отсутствие?
-Да, не присутствовал, так как предвидел, что всё именно так и будет.
-В прессе появилась публикация о том, будто суду были представлены новые доказательства. Что это за доказательства и насколько они обосновывают предъявленное Самвелу Бабаяну обвинение?
-Нет ничего подобного. Если пресса написала подобное, то она, грубо говоря, спорола чушь. Никакой подобной информации я не сообщал.
-Какими будут последующие шаги? Будете ли обращаться в Апелляционный суд?
-Да, будем.
-Однако в прошлый раз Апелляционный суд оставил решение суда первой инстанции неизменным. Какие надежды, что на этот раз будет принято другое решение?