«Ներքաղաքական կյանքը լրագրողների աչքերով»
-Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նոյեմբերի 11-ի  ՀԱԿ ակտիվի ժողովի ժամանակ հանդես եկավելույթով։ Դրան հաջորդեց նոյեմբերի 28-ին  ՀՀԿ համագումարում Սերժ Սարգսյանի ելույթը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում առաջին և երրորդ նախագահների ելույթները։
Տիգրան Հովհաննիսյան-Պետք է ասել, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը միանշանակ չգնահատվեց տարբեր ուժերի կողմից։ Դա գնահատվեց որպես Սերժ Սարգսյանին լեգիտիմություն շնորհելու և դրանով իսկ հասարակությանը համախմբելու փորձ։ Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանի ելույթին, ապա այնտեղ ես չտեսա համապատասխան արձագանք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթին։ Համենայնդեպս, ասվեց, որ կան խնդիրներ մեր հասարակությունում. այդ պառակտումը դեռ լիովին վերացած չէ, և պետք է այդ ուղղությամբ շարունակել աշխատանքներ տանել։ Իսկ ինչ վերաբերում է դա՝ որպես կոնկրետ համագործակցության առաջարկ գնահատելուն, ես դժվարանում եմ։
-Սերժ Սարգսյանի ելույթը, արտաքին և ներքին գործընթացների համատեքստում, կարո՞ղ ենք դիտարկել որպես Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթի պատասխան։
Մարգարիտ Եսայան-Անկեղծ ասած՝ երկու ելույթներն էլ, որպես այդպիսիք, ինձ շատ են դուր եկել։ Ինձ թվում է, որ երկու քաղաքական գործիչներն էլ շատ իրավիճակային ելույթներ ունեցան։ Ընդհանրապես մեր հասարակությունը սովոր չէ խելոք խոսք լսելուն։ Երբ խելոք խոսք, որևէ վերլուծություն, համեմատություն ենք լսում, անընդհատ փորձում ենք մեջը «մուտիլովկա» փնտրել։ Անընդհատ փորձում ենք ինչ-որ խաղեր փնտրել։ Ես ինձ համարում եմ մեր հասարակության այն մասի ներկայացուցիչը, որը հակված չէ հասարակությանն առաջ մղել «բազարներով» և «մուտիլովկաներով»։ Ցանկացած ելույթի, ցանկացած հայտնի քաղաքական գործչի ծանրակշիռ խոսքի մեջ անընդհատ ուզում եմ ողջամտության հատիկ գտնել։ Այսինքն, մի հատիկ, որը կարող է մեզ բոլորիս առաջ մղել, ոչ թե հետ տանել։ Ասում են, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը համագործակցության կոչ էր։ Ես այդպես չեմ համարում։ Այնտեղ փոքրիկ դրականին զուգահեռ շատ բան կար ասված Սերժ Սարգսյանի հասցեին։ Չեմ կարծում, որ դա համագործակցության կոչ էր, և չեմ կարծում, որ եթե այդ երկու գործիչները ցանկություն ունեն համագործակցելու, ապա հրապարակային ելույթի կարիք ունեին։ Իրենք շատ հանգիստ կարող են այդ համագործակցությունն իրականացնել։ Սերժ Սարգսյանի ելույթը բավականին  գրագետ, ճիշտ կառուցված ելույթ էր։ Ուրիշ խնդիր է, որ մեր հասարակությունը, իրավիճակը, մեր պետությունն այսօր այդպիսին է, որ մեզ դրական իմաստով էքստրեմալ ելույթներ են պետք։ Դա բոլորովին ուրիշ խնդիր է։ Բայց ես կարծում եմ, որ այդ ելույթում կային բոլոր այն շեշտադրումները, որ այսօր հուզում են մեր հասարակությանը։ Որոշ վերլուծություններում ասվում է, որ այդ ելույթում մարտի 1-ի մասին ոչ մի խոսք չկար։ Իրականում կար։ Ուրիշ խնդիր է, որ չէր ասվել մարտի 1, բայց ասված էր նախագահական ընտրություններից հետո առաջացած իրավիճակ և այլն։ Ամեն ինչ ասված էր։ Ասված էր նաև հասարակության պառակտման և այլնի մասին։ Ուրիշ խնդիր է, որ վերջակետերը դրված չէին, ասված չէր, որ բոլոր մեղավորները չէ, որ պատժված են։ Ելույթների մեջ բավական դրական բաներ կային։ Այն մարդիկ և այն քաղաքական ուժերը, ովքեր ուզում են դրական բան տեսնել, հաստատ կտեսնեն։ Բայց կային նաև բաներ, որոնց պատասխանները մենք չունեցանք։ Երբ լսում էի ելույթը, ինձ համար հասկանալի էր՝ հայ-թուրքական հարաբերություններում ինչն ինչպես է և ոնց։ Բայց  մինչև հիմա ինձ համար անհասկանալի է, թե, ի վերջո, մենք ի՞նչ ենք զիջում, ի վերջո, նախապայմաններ կա՞ն, թե՞ ոչ։ Երբ դու լսում ես մտքերը, ամեն ինչ շատ ճիշտ է, բայց երբ նայում ես արձանագրություններին, նայում ես այլ քաղաքական ուժերի ահազանգերին, արդեն սկսում ես մտածել, որ հաստատ մի բան կա, որ մինչև վերջ չի ասվում։ Ես ուղղակի ուզում եմ, որ քաղաքական դաշտում կշիռ ունեցող մեր քաղաքական գործիչների խոսքը լինի այնպիսին, որ այդ տակի եղածն էլ հրապարակ հանվի, որ այս հասարակությունն, ի վերջո, բաց խաղաքարտերով տեսնի ամեն ինչ։
-Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթի  Եղիազար Այնթապցու մասին պատմող հատվածում գործող նախագահին ասվում  է՝ շրջվիր դեպի ժողովուրդը, և ինչո՞ւ չէ, եթե այդպիսին լինես, մենք պատրաստ ենք  քեզ հետ համագործակցության, Սերժ Սարգսյանն էլ իր հերթին հայտարարում է՝ ես պատրաստ եմ համագործակցության։ Բայց դրանից հետո Հանրապետականի վերնախավն ասում է, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանին համագործակցության առաջարկ, որպես այդպիսին, չի եղել։ Ի վերջո, ո՞ւմ էր ուղղված Սերժ Սարգսյանի համագործակցության առաջարկը։
Մ. Ե.-Համագործակցության առաջարկն ուղղված էր ժողովրդին. եթե երկրի նախագահ աշխատած մեկն այսօր երկրի նախագահ աշխատող մեկին խորհուրդ է տալիս շրջվել դեպի ժողովուրդը, դրա մեջ միայն դրականը պետք է տեսնել։ Գուցե այդ մարդն էլ արդեն իր սխալներն է գիտակցում, այսինքն՝ մի բան, որ ինքը ժամանակին չարեց ինչ-որ պահի, հիմա խորհուրդ է տալիս գործող նախագահին անել։ Պետք է այսօր գործող նախագահը լսի դա, շրջվի դեպի ժողովուրդը։ Թեև իշխանական ուժերի ներկայացուցիչներն ասում են, թե մենք շրջված ենք դեպի ժողովուրդը, ո՞վ  է ասում, թե մենք շրջված չենք։ Այսինքն, այստեղ ճշմարտությունը, ցավոք, մի քանի երես ունի։ Հասարակության և իշխանության միջև անկեղծ շփում չկա, որ ինչ-որ բանի չենք հասնում։
Տ. Հ.-Ես համամիտ եմ. իմ կարծիքով, իրոք, պետք է վերջ դրվի գիշերային քաղաքականության պրակտիկային, որը գոյություն ունի վերջին ժամանակներս, երբ արթնանում ենք ու հանկարծ ծանոթանում ինչ-որ որոշման հետ, որը շատ կարևոր նշանակություն ունի մեր ազգի համար։ Խոսքը արձանագրությունների մասին է, որը մեզ համար անակնկալ էր, խոսքը նաև այդ արձանագրությունների նախաստորագրման մասին է, որը կրկին տեղի ունեցավ գիշերը։ Այդ գաղտնիության քողը պետք է հանվի ժողովրդի հետ հարաբերակցվելու ժամանակ։ Պետք է ներկայացվի, որ մենք այսպիսի խնդիրներ ունենք, կան ճնշումներ, ինչպե՞ս կարող ենք խուսափել և հաշվի առնելով հասարակական կարծիքը՝ առաջ գնալ։ Այդ իսկ պատճառով ես չեմ կարողանում հասկանալ այն շրջագայությունը, որը տեղի ունեցավ Սփյուռքում։ Եթե նույն ձևով պետք է ստորագրվեր, ո՞րն էր Սփյուռքի հետ խորհրդակցելու նպատակը։ Սովորաբար խորհրդակցում են, որ հետագայում որոշում ընդունեն, բայց այստեղ հակառակը տեղի ունեցավ։
-Ի՞նչ եք կարծում՝ մեր այսօրվա իրականությունից ելնելով՝ կա՞ այն հակաուժը, որը կարող է ստիպել իշխանություններին չանել այս կամ այն քայլը։
Մ.Ե. - Անկեղծ ասած՝ ես չեմ տեսնում այդ ուժը, որովհետև քաղաքական դաշտն այնքան աղավաղված է այսօր (թող ներեն ինձ բոլոր քաղաքական ուժերը), որ երբ քեզ թվում է՝ կարծես թե գտար, այ այս մեկը ազնիվ մղումներով ինչ-որ գաղափարներ է առաջ քաշում, մեկ էլ պարզվում է, որ այդ ազնիվ մղումների պոչը, ցավոք, ինչ-որ բանի տակ է, և իսկապես մեր այս փոքրիկ Հայաստանի համար ամեն ինչ այնքան պարզ է։ Մենք բոլորս գիտենք՝ մեր հարևաններն ինչպես են ապրում, այնպես էլ գիտենք, թե մեր քաղաքական ուժերն ինչպես են ապրում, և չեմ կարծում, որ կա քաղաքական այն ուժը, որը կկարողանա ինչ-որ շրջադարձային փոփոխություն անել։ Այսօր Դաշնակցությունը բավական ակտիվորեն է խոսում։ Ես երեկ զրուցում էի Արմեն Ռուստամյանի հետ, նա ասում է՝ իշխանափոխություն, այսինքն՝ եթե իրենց պահանջները հաշվի չառնվի, և իրենց ուզածին չհասնեն և այլն, ապա միակ ելքը մնում է իշխանափոխությունը։ Ես հարցնում եմ՝ դուք լրջորեն կարծո՞ւմ եք, որ կկանգնեն Դաշնակցության կողքին, ինքն ասում է՝ այո, որովհետև մեր հասարակությունը չգիտի, թե իրականում արձանագրությունների տակ ինչ է թաքնված, մենք հիմա մարզերում շրջում ենք, բացատրում, մարդիկ հասկանում են և այլն։ Սա մի ուրիշ Հայաստան է։ Բայց մենք տեսանք նաև մի ուրիշ Հայաստան, երբ բոլոր մարզերում կլոր սեղանների շուրջ հասարակության ներկայացուցիչները քննարկում էին արձանագրությունները, այդ մարդիկ էլ իրենց «այո»-ն էին ասում այդ արձանագրություններին։ Այսինքն, մեր հասարակությունն անկախացման այս շրջանում անկախությունից բացի, որ միակ դրական բանն էր, ստացել է նաև բազմաթիվ վատ բաներ։ Կուսակցություններն այս հասարակությանը կարողացել են ուղղակի աղավաղել։ Մեկը գալիս է, մի խաղ է խաղում, մյուսն է գալիս, մի ուրիշ խաղ է խաղում, մերոնք էլ՝ շարքային քաղաքացին, փորձում է այդ ամենից իր օգուտը քաղել, թքած ունենալ իրական լուրջ խնդրի վրա։ Եվ ես այսօր չեմ հավատում, որ որևէ քաղաքական ուժ կկանգնի, «ոչ» կասի արձանագրություններին, «ոչ»՝ նախագահին, «ոչ»՝ իշխանություններին, և հասարակությունը կկանգնի նրա կողքին։ Այսինքն, ցանկացած նման ասողի հետևում կգտնվի ինչ-որ մի խումբ, և հակառակը ասողի հետևում կգտնվի մի քիչ ավելի մեծ խումբ կամ հակառակը։ Ես իսկապես ելքը չեմ տեսնում, և դրա համար եմ ասում, որ պետք է ամեն մեկի ասածի մեջ ինչ-որ դրական բաներ գտնել, ուղղակի մտածել. միգուցե շատ պրիմիտիվ ու միամիտ է իմ ասածը հնչում, որ սա մեր տունն է։ Եկեք այդ ամենը թողենք մի կողմ, մի հատ հավաքվենք, տղե՛րք, մեր ջիպերը, մեր շահերը, մեր հարստությունը, մեր ունեցվածքը, մեր չունեցածը, մեր նախկին նախանձները, կերած-խմածները, կրակած-չկրակածները թողնում ենք մի կողմ... այսինքն, այս քաղաքական դաշտում երբ մի 10 հոգի, 20 հոգի (հոգի եմ ասում, քաղաքական ուժ չեմ ասում) տղամարդկություն կունենա հայավարի հավաքվել, բոլոր բաները թողնել մի կողմ և մեկ միասնական կարծիքի գալ, մենք ինչ-որ բանի կհասնենք։ Բայց ես չեմ էլ հավատում, որ դա հնարավոր է։
-Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ տվեցին այս երկու տարին՝ ՀԱԿ-ը կարո՞ղ է հակաուժ լինել։
Տ.Հ. -Ճիշտն ասած՝ հիմա այնպիսի իրավիճակ է քաղաքական դաշտում, այն տպավորությունն է, որ ՀԱԿ-ն ինչ-որ տեղ սպառել է իրեն։ Նախ և առաջ այնպիսի տպավորություն է, որ վակուում կա քաղաքական դաշտում, և ժողովուրդը կարծես հոգնել է այդ նույն դեմքերն անընդհատ տեսնելով։ Նոր ուժ է ուզում տեսնել...
Մ.Ե.-Ոչ էլ նոր ուժ է ուզում, ժողովուրդը ոչ մի բան էլ չի ուզում, Տիգրա՛ն ջան, ժողովուրդը ուզում է հանգիստ ապրել, այդ ՀԱԿ ասվածն էլ շատ հարաբերական բան է, որովհետև նրա մեջ (կներես՝ ընդհատեցի) մի 20-22 քաղաքական ուժ կա, չէ՞, և այդ ամեն մեկի հետ զրուցում ենք, չէ՞, գիտենք, չէ՞, ոնց են իրարից զզվում։ Հիմա այս հատվածը կարող է ընդդիմությունը կարդա և ասի՝ Մարգարիտը գնացել, ինչեր է ասել ընդդիմության մասին, բայց ես ընդդիմության հասցեին չեմ դա ասում, ես ցավով եմ դա ասում։ Այսինքն, երբ նրանց առանձին-առանձին խոսացնում ես, նրանք տեղյակ չեն՝ Լևոնը ելո՞ւյթ պետք է ունենա, հայտարարությո՞ւն պետք է անի, Լևոնը ի՞նչ պետք է ասի, ոչ ոք տեղյակ չէ՝ ինչ է Լևոնը որոշել։
-Այսինքն, գիշերային որոշումները նաև այդտե՞ղ են մեծ հաշվով աշխատում։
Մ.Ե. -Վերջացավ։ Այսինքն, այնտեղ, որպես քաղաքական կառույց, որը կարող է հակաուժ լինել ինչ-որ բանի, գոյություն չունի։ Դրանք առանձին քաղաքական միավորներ են իրենց կենսագրություններով, ինչ-որ բանի հասել են, չեն հասել, պարտվել են, հաղթել են, շատ նորմալ մարդիկ կան, որոնց ես շատ սիրում եմ, և իմ ընկերներն են, բայց դա մեկ ամբողջական գունդ չի, որ կարողանա հակահարված տալ։
Տ.Հ. -Անկեղծ ասած՝ Մարգարիտա՛, պետք է ասեմ, որ ես կցանկանայի, որ մենք ապրեինք այնպիսի պետությունում, որտեղ նույնիսկ չիմանայինք էլ, թե ով է մեր նախագահը, մեր հասարակությունը հստակ կառուցված լիներ սոցիալական արդարության վրա, վերանայվի այս օլիգոպոլիան և կլանային համակարգը, որի մասին շատ է խոսվում նաև ընդդիմության կողմից, մեր իշխանությունները ևս շատ են խոսում կոռուպցիայի վերացման մասին, բայց դեռևս իրական քայլեր մենք չենք տեսնում։ Այնպես որ այդ առումով համաձայն եմ Ձեզ հետ, որ սոցիալական արդարությունը կարևորագույն հարցերից մեկն է, որ ժողովրդավարացվի մեր պետությունը և քայլեր անի այդ ուղղությամբ։
–Ձեր խոսքերից ես եկա այն եզրահանգման, որ մենք գնում ենք հերթական ընտրություններին, արտահերթ ոչ մի գործընթաց մեզ չի սպասվում, և, ցավոք, Հայաստանի քաղաքական դաշտը մեծ հաշվով կախված է Թուրքիայի և Ադրբեջանի քայլերից, այո՞։ Այսինքն, արտահերթ գործընթացներ կլինեն, եթե հանկարծ կտրուկ քայլերի դիմեն մեր հարևանները։
Մ.Ե. -Մեր հարևանները կտրուկ քայլերի հաստատ չեն դիմելու։ Իրենց ռազմատենչ բոլոր հայտարարություններն Արևմուտքն իսկապես «փաթաթած ունի»։ Թող հայտարարեն իրենց ներքին օգտագործման համար։ Նրանք որևէ բան չեն անի, և լարված իրավիճակ էլ չի լինելու։ Ես ապրում եմ մի շենքում, որտեղ 58 բնակարան կա։ Այդ շենքում միայն ես և մի հարևան կա, որ գիտենք այդ արձանագրությունների մասին, և բան ենք լսել։ Ազնվորեն եմ ասում։ Այդ ամբողջ շենքում մարդիկ թքած ունեն՝ ի՞նչ արձանագրություն, ի՞նչ են պայմանավորվում, ի՞նչ են տալիս, ի՞նչ են վերցնում, տեղյակ չեն, չեն էլ ուզում իմանալ, որովհետև, ինչպես Տիգրանն ասաց, իրենք այնքան սոցիալական խնդիրներ ունեն, որ իրենց խնդիրն են լուծում։ Ես չեմ հավատում, որ արտահերթ որևէ բան կլինի, որովհետև այսօր գործող իշխանությունը և ընդդիմության մեջ գտնվող քաղաքական ուժերն իրար շատ լավ են ճանաչում։ Կրիտիկական ցանկացած լարված իրավիճակում նրանք իրար հետ «երկխոսելու» ձևերը կգտնեն, իրար համոզելու, ինչ-որ բան տալու, ինչ-որ բանի դիմաց վերցնելու։ Այսինքն, ցավոք, այդ հարցերը մենք չենք լուծելու։ Ես շատ կցանկանայի, որ մենք ունենանք առողջ հասարակություն, և մարդիկ ոտքի կանգնեին, իրենց ազգային նպատակների, ազգային շահերի պահանջատեր լինեին և պահանջատեր լինելով՝ նաև թիկունք կլինեին իշխանություններին։ Կաջակցեին նաև, որ հանկարծ ինչ-որ սխալ բան չարվի, որ սխալ բան արվելու դեպքում դրսինն ասի, որ տեսեք՝ այս ժողովուրդն ինչպես է կանգնել։ Այդ դեպքում դեմքով պետք է շրջվել դեպի  ժողովուրդը։ Մեր հասարակությունը, ցավոք, ակտիվ չէ իր տեսակով. մենք ակտիվ ենք ամեն մեկս մեր տանը։ Ամեն մեկս մեր տանը գեներալ ենք, Նապոլեոն, քաղաքագետ, ամենապրոֆեսորից լավ ենք խոսում քաղաքականության մասին, բայց երբ պետք է դուրս գալ, փողոցում կանգնել, սառել, մրսել, արդեն այնքան է եղել, այնքան ենք պահը բաց թողել դրսում կանգնելու և ոչ մի բանի չհասնելու, որ այս մարդիկ...
-Փաստորեն, գնում ենք հերթական ընտրությունների՞։
Մ.Ե. -Այո՛, միանշանակ։
Տ.Հ. -Ես ևս կարծում եմ, որ չեն լինի արտահերթ ընտրություններ, որովհետև իշխանությունները դժվար գնան միակողմանի զիջումների ղարաբաղյան հարցում, որովհետև, ինչպես վերջերս մի վերլուծաբան ասաց, եթե Թուրքիայի հարցում զիջումներ գումարվեն նաև Ղարաբաղի հարցով, դա կլինի իշխանության ինքնասպանությունը։ Ես լիովին համաձայն եմ, և դա շատ լավ գիտակցում են նաև իշխանությունները, ինչը վկայում է նաև վերջին ժամանակներս ղարաբաղյան հարցում մեր դիրքորոշման մեջ նկատվող կոշտությամբ։
Մ.Ե. -Ես, չգիտես ինչու, ներքին զգացողություն ունեմ, կամ գուցե համոզմունք, որ իշխանությունները շատ կուզեին, որ ընդդիմությունն ակտիվորեն դեմ խոսեր անընդհատ։ Ինձ թվում է։
-Ընդդիմություն ասելով՝ նկատի ունեք  ՀԱԿ-ի՞ն։
Մ.Ե. -Չէ, չէ, չէ. ընդհանրապես այն քաղաքական ուժերին, որոնք դեմ են այս արձանագրություններին։
-Ձեր կարծիքով, հայ-թուրքական արձանագրություններին միանշանակ «ո՛չ» ասող քաղաքական ուժերը արհեստակա՞ն են։ Սկզբունքային չե՞ն իրենց որոշումների մեջ։
Մ.Ե. -Հիմա ես չեմ ուզում վիրավորել քաղաքական ուժերին, բայց անընդհատ զարմանում եմ, թե մեր քաղաքական դաշտն ինչքան լավ է խաղում, ինչքան լավ դերասանական տաղանդ ունի։ Անկախ ասուլիսների գնալ, ինչ-որ բաներ ստորագրել, ինչ-որ բաներ ասել, բայց հետո՞, հետո ի՞նչ եք անում։ Գնացիք, ասուլիս տվեցիք, ինչ-որ ստորագրահավաք եք անում, հետո՞։ Հետո ինչ-որ մի հարցում գնալու եք, պայմանավորվելու եք և կանգ եք առնելու։ Վերջացավ գնաց։ Դրա համար իզուր ամպագոռգոռ հայտարարություններ անել պետք չէ, պետք  չէ այս հասարակությանն իրար խառնել։ Մինչև վերջ գնալու տղամարդկություն ունեցեք, գնացեք մինչև վերջ, չե՞ք գնալու մինչև վերջ, թողե՛ք դաշտը։

«Внутриполитическая жизнь глазами журналистов»
- Левон Тер-Петросян во время собрания актива АНК 11 ноября выступил с речью. За этим последовало выступление Сержа Саргсяна от 28 ноября на съезде РПА. Как Вы оцениваете выступления первого и третьего  президентов?
Тигран Оганесян - Надо сказать, что выступление Левона Тер-Петросяна однозначно не было воспринято со стороны различных сил. Оно было воспринято, как попытка придать легитимность Сержу Саргсяну и тем самым сплотить общество. Что касается выступления Сержа Саргсяна, то там я не увидел соответствующего отклика на выступление Левона Тер-Петросяна. Во всяком случае, говорилось, что есть проблемы в обществе, этот раскол пока полностью не устранен и в этом направлении надо продолжать вести работу. А что касается того, что надо оценивать выступление  Л.Тер-Петросяна как предложение о конкретном сотрудничестве, то здесь я затрудняюсь это так квалифицировать.
- Выступление Сержа Саргсяна в контексте внутренних процессов, можно рассматривать как ответ на выступление Левона Тер-Петросяна?
Маргарит Есаян - Честно говоря, два выступления, как таковые, мне очень понравились. Мне кажется, что два политических деятеля имели очень ситуативные выступления. Вообще наше общество не привыкло выслушивать умную речь. Когда слушаем умную речь, какой-либо анализ, сравнение, постоянно пытаемся искать «мутиловку». Постоянно пытаемся искать какие-то игры. Я себя считаю представителем той части общественности, которая не склонна двигать общество вперед  «базарами» и «мутиловками». В любой речи, тяжеловесном слове любого политического деятеля постоянно хочу найти зернышко благоразумия. То есть, зернышко, которое могло нас продвинуть вперед, а не повести назад. Говорят, что выступление Левона Тер-Петросяна было призывом к сотрудничеству. Я так не считаю. Здесь с параллельно с небольшим положительными моментами было много сказано в адрес Сержа Саргсяна. Не думаю, что это был призыв о сотрудничестве, и не считаю, что если два деятеля имеют желание сотрудничать, то нуждаются в публичном выступлении.  Они очень спокойно могут осуществить это сотрудничество. Выступление Сержа  Саргсяна было достаточно грамотным, правильно построенным выступлением. Другое дело, что наше общество, ситуация, наше государство таковы, что для нас в положительном смысле нужны экстремальные выступления. Это совершенно иная проблема. Но я считаю, что в этом выступлении были все те акценты, которые волнуют наше общество. В некоторых анализах отмечается, что в этом выступлении о 1-м марте не было ничего сказано. На самом деле было. Другое дело, что не было сказано 1-ое марта, но было сказано о ситуации, сложившейся после президентских выборов и т.д. Все было сказано. Было сказано также об общественном расколе и другом. Другой вопрос, что точек не было поставлено, не было сказано, что не все виновные  были наказаны. В выступлениях было много чего положительного. Те люди и те политические силы, которые хотят видеть положительное, точно увидят. Но были также вопросы, на которые мы так и не получили ответов. Когда слушала выступление, то для меня было понятно, что к чему в армяно-турецких отношениях. Но до сих пор для меня непонятно, что, в конце концов, что мы уступаем, и, в конце концов, есть предусловия или нет? Когда ты выслушиваешь мнения, то всё правильно, но когда смотришь на протоколы, на сигналы других политических сил, уже начинаешь думать, что наверняка есть что-то, что до конца не говорится.   Я просто хочу, чтобы слово имеющих в политическом поле вес деятелей было таким, чтобы публичным стало бы то, что подразумевается под что-то, чтобы общественность,  в конце концов, в открытых картах всё видела.
-В части выступления Левона Тер-Петросяна, касающейся Егиазара Айнтапци, действующему президенту говорится - повернись к народу, и, почему бы нет, если будешь таковым, мы готовы сотрудничать с тобой. А Серж Саргсян в свою очередь объявляет, что я готов к сотрудничеству. Но после этого в верхушке власти РПА говорят, что предложение о сотрудничестве Левону Тер-Петросяну, как таковое, не было сделано. В конце концов, кому было адресовано предложение о сотрудничестве  Сержа Саргсяна?
- М.Е. - Предложение о сотрудничестве было направлено народу, если кто-то работавший президентом страны дает совет сегодня работающему президентом повернуться к народу, в этом надо видеть только положительное. Может быть, и этот человек осознает свои ошибки, то есть то, что он не сделал в свое время в какой-то момент, сейчас советует действующему президенту сделать.  Действующий президент должен это выслушать, повернуться к народу. Хотя и представители властных сил говорят, что мы обращены в сторону народа и кто говорит, что мы не обращены к ним? То есть, истина, к сожалению, имеет несколько сторон. Между обществом и властями нет откровенного общения, что мы не добиваемся  чего-то.
Т.О.- Я согласен, по-моему, действительно надо положить конец практике осуществления ночной политики, которая имеет место в последнее время, когда просыпаемся и вдруг знакомимся с каким-то решением, которое имеет очень важное значение для нашей нации. Речь идет о «дорожной карте» между Арменией и Турцией,  парафировании армяно-турецких протоколов, которое также произошло ночью. Эта завеса таинственности должна быть снята при общении с народом. Надо, чтобы было представлено, что у нас есть такие-то проблемы, есть давления, как мы можем избежать их и с учетом общественного мнения идти вперед. По этой и причине я не могу понять смысл этого панармянского турне, которая состоялась в армянских общинах Диаспоры. Если в том же виде должны были быть подписаны протоколы, то в чем была цель консультаций со спюрком. Обычно консультируются, чтобы в дальнейшем принять решение, но здесь произошло обратное.
- Как вы считаете, исходя из нашей реальности, есть ли та контрсила, которая может заставить властей не делать те или иные шаги?
М.Е. - Честно говоря, я не вижу той силы, поскольку политическое поле настолько сегодня искажено (пусть простят мне все политические силы), что когда тебе кажется, что ты нашел, то кто-то из честных побуждений  выдвигает какие-то идеи, но вдруг выясняется, что «хвост» этих побуждений, к сожалению,  где-то спрятан и действительно для нашей такой маленькой Армении всё так ясно. Мы все знаем, как наши соседи живут, так и знаем, как живут наши политические силы, и не считаю, что есть та политическая сила, которая сможет осуществить какие-то переломные изменения.
Сегодня Дашнакцутюн достаточно активно выступает. Я вчера беседовала с Арменом Рустамяном, он говорил, смена власти, то есть, если их требования не будут учтены и они не добьются своего желаемого и т.д., то единственным выходом остается смена власти. Я спрашиваю, вы серьезно считаете, что встанут рядом с Дашнакцутюн, он говорит, что, да, поскольку наше общество не знает, на самом деле, что спрятано под протоколами, мы сейчас обходим области, объясняем, люди понимают и т.д. Это другая Армения. Но мы увидели также другую Армению, когда во всех областях вокруг круглых столов представители общественности обсуждали эти протоколы, эти люди говорили свое «да» этим протоколам. То есть, наше общество за этот период независимости, помимо одной положительной вещи -независимости, получило   также многочисленные отрицательные вещи. Партии просто смогли это общество исказить. Приходит один и ведет свою игру, приходит другой, играет другую игру, а наши, рядовые граждане, от всего этого свою пользу извлечь хотят, им плевать на реально серьезную проблему.  И я сегодня не верю, что какая-либо политическая сила встанет и скажет «нет» протоколам, «нет» - президенту, «нет» - властям, и общество встанет рядом с ним. То есть, за каждым сказавшим подобную вещь найдется какая-то группа, и за сказавшим противоположное найдется другая большая группа или наоборот. Я действительно, не вижу выхода, потому и говорю, что у каждого сказавшего что-то надо искать что-то положительное, просто думать, может быть очень наивно и примитивно звучит мое сказанное, что это наш дом.  Давайте всё это отложим в сторону, однажды соберемся и скажем, парни, наши джипы, наше богатство, наше имущество, наши прежние зависти, съеденное-выпитое, выстреленное-невыстреленное отложим в сторону... то есть, в этом политическом поле когда 10 или 20 душ (говорю душ, а не говорю политические силы) будут иметь мужество собраться по-армянски, всё отложив в сторону и придут к единому мнению, мы чего-то добьемся. Но я и не верю, что это возможно.
На Ваш взгляд, что дали эти два года? АНК может быть контрсилой?
Т.О. -Честно говоря, сейчас такая ситуация в политическом поле, такое впечатление, что АНК в какой-то степени исчерпала себя. Прежде всего, такое впечатление, что в политическом поле есть вакуум, и народ будто устал постоянно видеть те же самые лица. Новую силу хочет видеть....
М. Е. -Новую силу тоже не хочет, народ ничего не хочет, Тигран джан, народ хочет спокойно жить, а так называемое АНК очень относительная вещь, поскольку в нем (извини, что перебила) около 20-22 политических сил и ведь с каждой из них беседуем, знаем как они ненавидят друг друга. Сейчас эту часть может прочитать оппозиция и сказать, пошла Маргарита и наговорила всякое об оппозиции, но я не говорю в адрес оппозиции, я говорю это с болью.  То есть, когда их поодиночке пытаешься разговорить, они не в курсе, выступить должен Левон, заявление должен сделать, что должен сказать Левон, никто не в курсе, что решил Левон.
-То есть, по большому счету, ночные решения там тоже срабатывают?
М.Е. - Всё, так и есть. То есть, там не существует политической силы, которая может быть контрсилой чего-либо. Они отдельные политические единицы со своими биографиями, чего-то достигли, не достигли, проиграли, победили, есть очень нормальные люди, которых я также очень люблю, и мои друзья, но это не один целый полк, который сможет дать контрудар.
Т.О. -Честно, говоря, Маргарита, должен сказать, что я хотел бы, чтобы мы жили в таком государстве, где мы бы даже не знали кто наш президент, чтобы наше общество зиждилось бы на социальной справедливости, были устранены эти олигополии и клановая система, о которой много говорится со стороны оппозиции, наши власти тоже много говорят об устранении коррупции, но пока что мы не видим реальных шагов. Так что в этом плане я с Вами согласен, что социальная справедливость является одним из важнейших вопросов, чтобы наше государство демократизировалось и предприняло шаги в этом направлении.
-Из Ваших слов я пришел к тому выводу, что мы идем на очередные выборы, никакой внеочередной процесс нас не ждет и, к сожалению, политическое поле Армении по большому счету зависит от шагов Турции и Азербайджана, не так ли? То есть, внеочередные процессы будут в том случае, если вдруг наши соседи пойдут на резкие шаги?
М. Е. -Наши соседи на резкие шаги точно не  пойдут. Западу, действительно «наплевать» на все их воинственные заяления. Пусть заявляют для своего внутреннего потребления. Они ничего не сделают, и напряженной ситуации тоже не будет. Я живу в здании, где 58 квартир. В этом здании только я и один сосед, знаем об этих протоколах и слышали кое-что. Честно говорю. Во всем этом здании люди плевать хотели на существование какого-то протокола, о чем договариваются, что дают, что берут, не в курсе, даже не хотят знать, поскольку, как сказал Тигран, у них столько социальных проблем, что свои проблемы решают. Я не верю, что будет какой-либо внеочередной процесс, поскольку находящиеся сегодня в рядах действующей власти и оппозиции политические силы друг друга хорошо знают. В любой критической ситуации они найдут способы для «диалога», способы убедить друг друга, дать что-либо, в обмен на что-то. То есть, к сожалению, эти вопросы мы не решим. Я бы очень хотела, чтобы у нас было здоровое общество, и люди бы поднялись на ноги, стояли бы за свои национальные цели, национальные интересы и, требуя, также стали бы тылом для властей. Содействовали бы, чтобы вдруг не была допущена ошибка, и при допущении ошибки внешним силам было бы сказано, что смотрите как стоит народ. В таком случае нужно повернуться лицом  к народу. Наше общество, к сожалению, не активно по своему характеру, мы активны каждый у себя дома. Каждый из нас у себя дома генерал, Наполеон, политолог, лучше любого профессора говорим о политике, но когда нужно выйти, стоять на улице, мерзнуть, уже столько было, столько моментов упустило, чтобы постоять на улице и ничего не добиться, чтобы эти люди....
-Фактически, идем на досрочные выборы?
М.Е. -Да, однозначно.
Т.О. -Я считаю, что досрочных выборов не будет, поскольку власти вряд ли пойдут на односторонние уступки в Карабахском вопросе, поскольку как недавно сказал один аналитик: если к уступкам в вопросе Турции прибавятся еще в и уступки Карабахском вопросе, то это будет самоубийством властей. Я полностью согласен с этим, и это очень хорошо осознают также и власти, о чем свидетельствует заметное ужесточение нашей позиции по Карабахскому вопросу в последнее время.
М.Е. -Я не знаю почему, есть внутреннее предчувствие, или быть может, убежденность, что власти очень хотели бы, чтобы оппозиция постоянно активно выступала против. Мне так кажется.
-Говоря оппозиция, имеете в виду АНК?
М.Е. -Нет, нет, нет, вообще о тех силах, которые против этих протоколов.
-На Ваш взгляд, политические силы говорящие армяно-турецким протоколам однозначное «нет» искусственны? Они не принципиальны в своих решениях?
М.Е. -Я не хочу сейчас оскорблять политические силы, но постоянно удивляюсь, как хорошо играет наше политическое поле, сколь хорошим актерским талантом обладает. Кроме того, что ходят на пресс-конференции, что-то подписывают, что-то говорят, потом что делают? Пошли дали пресс-конференцию, какой-то сбор подписей проводят, потом? Потом в каком-то вопросе договоримся и остановимся. И на этом все. Поэтому не надо делать высокопарных заявлений, не надо это общество мутить. Имейте мужество идти до конца, не будете идти - оставьте поле.