Ընտրական նոր օրենսգրքի և Հայաստանում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված՝ Արևմուտքը բավական լուրջ ճնշումներ է կիրառում իշխանությունների վրա՝ առաջարկելով կոնսենսուսային տարբերակով ընդունել օրենքը: Ու քանի որ դրսի պարտքով՝ եվրաբոնդերով ապրող «բարեշրջիչները» կախված են արևմտյան փողերից, ուստի ստիպված են տեղի տալ:
«4+4+4» ձևաչափով Ընտրական նոր օրենսգրքի շուրջ քննարկումներ իրականացնելն ու այդ փաստաթուղթը փոխելն ինչ–որ առումով պարտադրված քայլ է եղել: Չորսը՝ իշխանությունից, չորսը՝ ԱԺ ընդդիմադիր հայտարարված խմբակցություններից և չորսը հասարակական սեկտորից պետք է ներգրավվեն այդ գործընթացում:
«Էս գլխից» պարզ է, որ իշխանությունները փորձելու են ամեն կերպ պահել իրենց համար կարևոր կետերը: Այսինքն՝ այլընտրանքային մոտեցում կարող է ներկայացնել մյուս ութը: Ձևաչափն, ըստ այդմ, «4+4-4» է:
Շատ կարևոր է, որ իշխանությունից դուրս գտնվողները միասնական տեսակետ և միասնական պահանջներ ներկայացնեն՝ կարևորը տարբերելով երկրորդականից:
Մարտավարական առումով ճիշտը ոչ թե քսան-քսանհինգ կետ ներկայացնելն է, այլ երեքից-հինգ առանցքային հարց առանձնացնելն ու դրանց մեջ անձեռնմխելի մեկ-երկու կետ ունենալը:
Իշխանությունների համար թիվ մեկ խնդիրը ռեյտինգային քվեարկությունը պահպանելն է, որն, ըստ էության, մեծամասնականի է վերածում համամասնական ընտրությունները՝ հնարավորություն տալով բազմաթիվ մանիպուլյացիաներ և կեղծիքներ իրականացնել:
Մեր կարծիքով պետք է սկզբունքորեն մերժել ռեյտինգային քվեարկության այն տարբերակը, որը ներկայացվել է:
Հայաստանյան իրողությունները հաշվի առնելով՝ պետք է լինի համամասնական ընտրություն, և կուսակցությունները կամ կուսակցությունների դաշինքները ներկայացնեն մեկ ցուցակ, ու այդ ցուցակը քվեարկվի մինչ այժմ գործող կարգով: Հարյուր տոկոս համամասնականի անցնելու գաղափարը հենց դրա համար է արվել, այլ ոչ թե նրա համար, որ մեծամասնական տեղերը խոշորացվեն, իշխանությունները տեղական նշանակության բդեշխներին մտցնեն մի ցուցակի մեջ, նրանց լծեն ՀՀԿ-ի համար ձայն բերող կառքին, բոլորի ձայները սեփականաշնորհեն, «թիմակիցներին» «քցեն» ու վերջնարդյունքում քաղաքական կյանքից վերջնականապես դուրս թողնեն Հայաստանի ամբողջ հանրությանը՝ քաղաքացուն վերածելով «երկրպագուի»:
Որպես փոխզիջում կարող է դիտարկվել այն, որ ամբողջ հանրապետությունում ներկայացվի մեկ ցուցակ, և զուգահեռաբար ռեյտինգային քվեարկության հնարավորություն լինի (ով ուզում է՝ թող ոչ թե քաղաքական ուժին քվեարկի, այլ կոնկրետ անձի, և դա արդեն քաղաքական ուժի համար կլինի ներքին «փրայմերիզի» պես մի բան, այսինքն՝ պետք է պահպանել պատգամավորական կազմը որոշելու ցուցակային հերթականության սկզբունքը), այլ ոչ թե Հայաստանը բաժանվի 13 մեծամասնական տարածքի, և 13 տարբեր ցուցակներ ներկայացվեն:
Կարևոր է նաև ընտրողների գրանցման միասնական էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը, որը պետք է զուգորդվի մատնահետքերի ֆիքսման ու թանաքոտման հնարավորությամբ:
Բացի այդ՝ պետք է հնարավորություն լինի «օն լայն» հետևելու քվեարկության ընթացքին և «օն լայն» արձանագրելու մասնակիցների քանակը:
Համակարգն այդ չի կարող գործել առանձին տեղամասում: Պետք է բոլոր տեղամասերը միասնական գրանցման հնարավորություն ունենան, այլապես իշխանությունների սիրելի շրջիկ խմբերը կարող են մի քանի անգամ քվեարկել ոչ թե նույն տեղամասում, այլ տարբեր տեղամասերում: Հետևաբար, եթե բոլոր տեղամասերը քվեարկողների գրանցման միասնական համակարգ չեն կազմում, ապա անիմաստ է առանձին տեղամասերում տարատեսակ գունային ու լուսային էֆեկտներ ապահովելը:
Անշուշտ, կարևոր է նաև քվեարկածների ցուցակի հրապարակումը, բայց դա անկյունաքարային պահանջ սարքելը ճիշտ չէ:
Կրկնենք՝ շեշտը պետք է դրվի ռեյտինգային քվեարկության այն մոդելի վերացման վրա, որն առաջարկվել է նախագծով:
12-հոգանոց խմբում եթե չորս հոգու ի սկզբանե հանում ենք, ապա կարևոր է, որ մնացած ութ անդամները միասնական գործեն:

В связи с новым Избирательным кодексом и предстоящими в Армении парламентскими выборами Запад оказывает на власти довольно серьезное давление, предлагая принять закон по консенсусному варианту. И поскольку живущие внешними заимствованиями – евробондами – «реформаторы» зависят от западных денег, вынуждены пойти на уступку.
Проведение обсуждений вокруг нового Избирательного кодекса в формате «4+4+4» и изменение данного документа в каком-то плане было вынужденным шагом. В этом процессе должны участвовать четыре члена власти, четверо – от провозглашенных оппозиционными фракций НС и четыре представителя общественного сектора.
С самого начало было ясно, что власти попытаются всячески сохранить важные для себя пункты. То есть альтернативный подход могут проявить остальные восемь. Фактический формат сейчас представляет из себя «4+4-4».
Весьма важно, чтобы находящиеся вне власти представили единое мнение и выдвинули совместные требования, отличая важное от второстепенного.
В тактическом плане верным будет представление не 20-25 пунктов, а выделение наиболее важных 3-5, с сохранением в них 1-2 неизменных.
Задачей номер один для власти является сохранение рейтингового голосования, которое, по сути, превращает пропорциональные выборы в мажоритарные, оставляя место для множества манипуляций и фальсификаций.
На наш взгляд, представленный вариант рейтингового голосования нужно принципиально отвергнуть.
Учитывая реалии Армении, должна быть пропорциональные выборы, при которых партии или партийные альянсы представляли бы один список, и голосование по ним проводилось в существующем на сегодня порядке. Идея перехода на полностью пропорциональную систему именно для этого и задумана. Между тем, власти хотят укрупнить мажоритарные округа, ввести князьков местного значения в свои списки, впрячь их в дело набора голосов для РПА, после чего присвоить голоса всех, «кинуть» «соратников» и оставить в конце за бортом политической жизни всё общество Армении, превратив гражданина в «болельщика».
В качестве компромисса может рассматриваться вариант, при котором на всей территории страны представлялся бы один список и параллельно сохранялось рейтинговое голосование (желающие могут проголосовать не за политическую силу, а конкретного деятеля, и для политической силы это может стать своеобразным внутренним «праймеризом», то есть нужно сохранить принцип списочной очередности определения депутатского состава), а не существовало 13 мажоритарных округов, в которых были бы представлены 13 различных списков.
Важно также внедрение единой электронной системы регистрации новых избирателей, которая должна сопровождаться возможностью дактилоскопии и пометки чернилами.
Кроме того, должна быть возможность «онлайн» отслеживания хода голосования и фиксации количества участников.
Данная система не может действовать на отдельном участке. Возможностью единой регистрации должны обладать все избирательные участки, иначе любимые властями мобильные группы могут проголосовать по нескольку раз не на одном, а на различных участках. Следовательно, если все участки не объединены в единую систему регистрации проголосовавших, обеспечение на отдельных участках различных цветовых и световых эффектов становится бессмысленным.
Несомненно, важна также публикация списка проголосовавших, но превращение данного требования в краеугольное ошибочно.
Повторимся, что акцент должен быть сделан на ликвидации той модели рейтингового голосования, которая предлагается проектом ИК.
Если из состоящей из 12 членов группы изначально вычесть четырех, то будет крайне важным, чтобы оставшиеся восемь действовали совместно.