Սերժ Սարգսյանը լացել է, երբ իմացել է...
Մեր ժամանակների մեծագույն անբարոյականությունը, լկտիությունն ու փարիսեցիությունը մարտի 1-ի թեմայով շահարկումներն են:
Դրանով հիմա զբաղված են «անկախ» լրատվամիջոցները՝ Վարդան Օսկանյանի դեմ «մուտիլովկաներ» անելու շրջանակներում:
Անբարոյականություն, լկտիություն ու փարիսեցիություն չէ Օսկանյանին այդ թեմայով հարց տալը կամ մարտի 1-ի մասով հոդված գրելն ու այդ հոդվածում Օսկանյանին քննադատելը: Ի վերջո, կարող են լինել մարդիկ, ովքեր անկեղծորեն բացասական կգնահատեն այդ օրը նրա ասուլիս տալն ու լարվածությունից խուսափելու համար երկխոսության գնալու կոչ անելը:
Անբարոյականությունը, լկտիությունն ու փարիսեցիությունն այն է, երբ մարտի 1-ի թեմայով կոկորդիլոսի արցունքներ են թափում Սերժ Սարգսյանին սատարող լրատվամիջոցները: Հենց նրանք են ագրեսիվորեն արծարծում թեման, և դա այն դեպքում, երբ իրենք էլ են մարտի 1-ի շահառուներից: Քանզի ոզնուն էլ է հայտնի, որ մարտի 1-ի թիվ մեկ շահառուն Սերժ Սարգսյանն է, և եթե դու սնվում ես սարգսյանական իշխանությունից, ապա ավտոմատ հայտնվում ես մարտի 1-ի շահառուների ճամբարում: Ինչևէ:
Քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ մարտի 1-ի թեման աշխատեցնելը գեբելսյան տեխնոլոգիաներից է. գողն առաջինն է գոռում՝ բռնե՛ք գողին:
Սա մի տեխնոլոգիա է, որն իր ցինիկ բնույթով պարզապես զարմանք է առաջացնում («խոխման» այն է, որ Բ26-ը արտահաստիքային «մարտի 1»-իստ ունի. դա Անդրանիկ Քոչարյանն է, ով երբ պետք լինի, կկվի պես կանչում է Օսկանյանի կամ նրա դեմ, ում դեմ քսի կտան իշխանությունները): Թեև, ինչո՞ւ ենք զարմանում: Եթե մասնագիտությամբ «Վազգեն Սարգսյանի եղբայր» աշխատող Արամ Սարգսյանը ՀՀԿ ղեկավարին համարում է մարտի 1-ի թիվ մեկ զոհ, եթե «թիվ մեկ զոհը» ոստիկանների ձեռամբ մեխակներ է դնում մարտի 1-ին սպանվածների տարելիցի օրը, եթե մարտի 1-ին բարիկադի հակառակ կողմում գտնվողներից շատերը ծախվում ու ֆոտոսեսիա են անում «Վերջի բոլշևիկի» հետ, ապա զարմանալ պետք չէ, որ նույն Սերժ Սարգսյանը փորձում է իր լրատվամիջոցների միջոցով դառնալ մարտի 1-ի հանցագործների բացահայտման թիվ մեկ պահանջատերը:
Դատելով «անկախ» մամուլի պահվածքից և վարձկան լրագրողների հարցերից՝ 2008-ի մարտի 1-ին Սերժ Սարգսյանը լացել է, երբ իմացել է, որ զոհեր կան, ձեռքերը ծնկներին է խփել, թաշկինակը թաշկինակի հետևից է թրջել, սակայն, ավա՜ղ, չի կարողացել կանխել Վարդան Օսկանյանի ասուլիսը, որի պատճառով էլ այդքան վատ բաներ տեղի ունեցան: Սարգսյանը չի ցանկացել կեղծիքներով նախագահ դառնալ և ուժ կիրառել, բայց իշխանության ներսի մութ ուժերը, Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ, նրա «գլխին սարքել են» ու զոռով դարձրել նախագահ:
Ասում են նաև, թե Սերժն ուզեցել է չճանաչել ընտրության արդյունքները և միանալ Ազատության հրապարակում հավաքվածներին, բայց նրան կրկին թույլ չեն տվել: Մյասնիկյանի արձանի մոտ էլ է ուզեցել գնալ, բայց նրան դիպուկահարներով վախեցրել են, ու նա ստիպված մնացել է Կառավարության շենքում և լուռ հետևել, թե ինչ որոշումներ է կայացնում այդ շենքում գործող ոչ ֆորմալ շտաբը: Թե քանի ոչխարի կարող են այս էժանագին հեքիաթին հավատացնել, թող պարզի «սոցիոլոգիան»:
Մենք ընդամենը կարող ենք արձանագրել «Lragir.am»-ների անբարոյականությունը, լկտիությունն ու փարիսեցիությունը: Ըստ ամենայնի՝ հենց այս պուտանկեքին է վերապահված Օսկանյանի դեմ քարոզ տանելու դերակատարումը, բայց դե, շունն ինչքան հաչի, քարավանը, միևնույն է, իր գծով գնալու է:
Հ.Գ.: Օսկանյանին, իբր, ծանր դրության մեջ դնելու նպատակով տրվող հարցերից ամենազվարճալին «1in.am»-ի աչոնիկի հարցն էր, որը վերաբերում էր «Գույք պարտքի դիմացին»:
Եթե այդ հարցը իրոք հետաքրքրում է սույն լրագրողուհուն, ապա նա կարող է դիմել իր անմիջական ղեկավարի ղեկավարին, այն է՝ Սերժ Սարգսյանին, ով ի պաշտոնե՝ որպես հայ-ռուսական տնտեսական հանձնաժողովի համանախագահ հանդիսացել է «Գույք պարտքի դիմաց» գործարքի հայկական կողմի կնքահայրը:

Серж Саргсян заплакал, когда узнал…
Величайшей безнравственностью, наглостью и фарисейством наших дней являются спекуляции на тему «1 марта».
Ими сейчас заняты «независимые» СМИ – в рамках «мутиловок» против Вардана Осканяна.
Сами вопросы Осканяну и написание статей на тему «1 марта», в которых озвучивается критика в его адрес, безнравственностью, наглостью и фарисейством не являются. В конце концов, могут быть и те, кто искренне негативно оценивает его пресс-конференцию в тот день и призыв пойти на диалог во избежание напряженности.
Безнравственностью, наглостью и фарисейством является то, что крокодиловы слезы на тему «1 марта» проливают поддерживающие Сержа Саргсяна СМИ. Именно они в агрессивной манере обращаются к данной теме. И это в том случае, когда выгодополучателями «1 марта» являются в том числе они. Даже ежу понятно, что главным бенефициаром этих событий является Серж Саргсян, и если ты подпитываешься от саргсяновской власти, то автоматически оказываешься в лагере выгодополучателей «1 марта».
Использование темы событий 1 марта против политических оппонентов является геббельской технологией – в стиле стягивания с вора шапки.
Это технология, которая по своему цинизму попросту вызывает изумление. Хотя, было бы чему удивляться. Если работающий «братом Вазгена Саркисяна» Арам Саркисян считает руководителя РПА главной жертвой «1 марта», если «главная жертва» руками полицейских возлагает гвоздики в память жертв событий 1 марта, если многие из находившихся тогда по обратную сторону баррикад продаются и проводят фотосессии с «Последним большевиком», то не стоит удивляться, что тот же Серж Саргсян пытается через свои СМИ стать главным взыскателем разоблачения преступников тех событий.
Судя по поведению «независимой» прессы и вопросам наемных журналистов, 1 марта 2008 года Серж Саргсян заплакал, когда узнал, что есть жертвы, в безутешности рвал на себе волосы, но, к сожалению, не сумел предотвратить пресс-конференции Вардана Осканяна, по причине которой и произошли столь трагические события. Саргсян не хотел становиться президентом посредством фальсификаций и применять силу, но темные силы внутри власти во главе с Кочаряном подложили ему свинью, и он насильно стал президентом. Говорят и то, что Саргсян хотел не признать результатов голосования и присоединиться к собравшимся на площади Свободы, но ему снова не позволили. Он хотел также пойти к памятнику Мясникяна, но его запугали снайперами, и он был вынужден остаться в здании Правительства и молча следить за тем, какие решения принимает действовавший там неформальный штаб. Сколько четвероногих готово поверить в эти сказки, пусть выясняет «социология».
Мы же можем констатировать безнравственность, наглость и фарисейство СМИ вроде «Lragir.am». Судя по всему, именно этим путанкам и отведено вести пропаганду против Осканяна, но, сколько бы собаки ни лаяли, караван будет идти своим путем.
P.S. Самым забавным из вопросов, направленных якобы на то, чтобы поставить Осканяна в трудное положение, был заданный фифой из «1in.am», который касался «Имущества в обмен на долг».
Если этот вопрос данную журналистку действительно интересует, то она может обратиться с ним к шефу своего непосредственного руководителя – Сержу Саргсяну, который по долгу службы, как сопредседатель армяно-российской межправительственной комиссии, являлся крестным отцом сделки «Имущество в обмен на долг» с армянской стороны.