«Քաղաքական զարգացումնե՞ր, թե՞ բանսարկություններ»
«7օր»-ը հյուրընկալել է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանին և ՀՌԱԿ փոխատենապետ Էդվարդ Անտինյանին։
-Ինչպե՞ս կգնահատեք Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նոյեմբերի 11–ի ելույթը, մասնավորապես Եղիազար Այնթապցուն վերաբերող հատվածը։ Ոմանք ասում են, որ դա իշխանություններին հստակ  համագործակցության առաջարկ էր, իսկ ոմանք էլ թե՝ դա իշխանություններին տված վերջին շանսն էր։ Ձեր մեկնաբանությունները։
Ստեփան Սաֆարյան-Ճիշտն ասած՝ ես ելույթին այլ կերպ եմ նայում և չեմ ծանրանում միայն դրա վրա։ Իհարկե ելույթում կա՛ն շեշտադրումներ, որոնք լուրջ շեղում են ենթադրում նախկին գծից։ Փոփոխությունները նկատելի են։ Սակայն, այդուամենայնիվ, այդ վերջաբանը ես ավելի շատ հասկացա դասեր քաղելու համատեքստում։ Իհարկե հայ իրականության մեջ առավելապես կենտրոնացան «համագործակցության առաջարկ» թեզի վրա, բայց դա ես առավելապես ընկալեցի որպես անցյալից դասեր քաղելու կոչ։ Ըստ որում՝ ո՛չ բոլորին։ Պատահական չէ, որ մեկնաբանություններում ներիշխանականները Եղիազար Այնթապցու դերում են փորձում տեսնել մի կողմից Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, մյուս կողմից՝ Սերժ Սարգսյանին։ Սա նշանակում է, որ երևույթն այնքան բազմակողմանի է, որ բոլորը պետք է դասեր քաղեն դրանից։
Էդվարդ Անտինյան-Առիթ ունեցել եմ անդրադառնալու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վարած քաղաքականությանը, երբ ինքը շռնդալից կերպով երկու տարի առաջ մտավ ակտիվ քաղաքականություն։ Չեմ ուզում մանրամասն անդրադառնալ դրան. դա արդեն ժամանակավրեպ է։ Պետք է խոսել այն իրողությունից, որն այսօր կա։ Այն մաքսիմալիզմը, որ ես եկել եմ և արկածախնդիր չեմ, եթե իմանամ՝ չեմ հաղթելու, չեմ մտնի պայքարի մեջ, հօդս ցնդեց։ Այսօր մնաց ընդամենը մեկ հարց, որ իրենք պայքարում են սահմանադրական կարգի վերականգնման համար։ Մի բան, որ մի անգամ արդեն «հաջողությամբ» փորձել է իրականացնել Ստեփան Դեմիրճյանը 2002-ից սկսած։ Սահմանադրական կարգը վերականգնելու համար էին իրենք ստեղծում տարբեր ձևաչափեր, ինչը հաջողության չբերեց։ Միայն դա բավարար չէր. պետք է կարողանային ցույց տալ, թե ինչ պետություն են ցանկանում տեսնել։ Սակայն չի կարելի ծայրահեղ ձախից ծայրահեղ աջ հավաքվել, և ասել, թե հիմա մենք այս իշխանությանը կգցենք, հետո առանձին-առանձին կգնանք ընտրության։ Տեսական առումով՝ գուցե այո, բայց գործնականում դա աշխատող մեխանիզմ չէ։ Այսօր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խաղը մի քիչ երկարեց։ Հիմա նա կցանկանա հերոսաբար դուրս գալ, իր համար փոխարինող ստեղծել, բայց դեռ ունի մի լուրջ խնդիր։ ՀԱԿ-ը երբեք որևէ այլ թեկնածուի շուրջ  այս ձևաչափով չի հավաքվի։ ՀԱԿ-ն անձի շուրջ հավաքված կազմակերպություն է։ Այն հեռանկար չունի այն պահից, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ոտքը դուրս դնի։ Նա իշխանություններին ասում է՝ եկեք գոնե մի հարցում կոմպրոմիսի գնացեք, մի բանով զիջեք, որ ես կարողանամ դուրս գալ։ Նրա ամբողջ խնդիրն այն է, որ մեկի վրա կարողանա թողնի և դուրս գա։ Այս հարցում իշխանությունը չի ուզում նրան օգնել. ասում է՝ խայտառակ եղած դուրս արի, որ մյուսներին դաս լինի, որպեսզի մյուս անգամ գլուխներից մեծ գործեր չբռնեն։
Ս. Ս.-Մի փոքր տարաձայնություն պետք է հայտնեմ այն տեսակետի կապակցությամբ, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ցանկանում է թողնել-հեռանալ։ Ես ամենևին այդ տեսակետը չունեմ, և չեմ էլ տեսնում, որ այդ կողմից իր փոխարինողի փնտրտուքները կան։ Այլ բան է, որ իսկապես փակուղային իրավիճակում են հայտնվել բոլորը, տվյալ պարագայում՝ ընդդիմությունը, քանի որ նախկինում գործարկված  բոլոր ռազմավարություններն, ըստ էության, արդյունք չեն բերել։ Իհարկե համաձայն եմ, որ ՀԱԿ-ն առավելապես մեկ խնդրի և մեկ անձի շուրջ միավորված միավորում է, և համաձայն եմ այն գնահատականի հետ, որ ով էլ լինի փոխարինողը, դժվար թե նույնատիպ միավորում լինի այդ նույն անձի շուրջ, բայց մի բան ակնհայտ է՝ երկու տարվա ընթացքում ընդդիմությունը պետք է կարողանար թեկուզ փոքր նպատակներ դնել և հասնել այդ նպատակներին, առավել ևս՝ չնեղացնել համաժողովրդական շարժման օրակարգը, որը, ցավոք, կանգ առավ հենց միայն սահմանադրական կարգի վերականգնման գաղափարի տեղապտույտի վրա։ Եթե ուշադրություն դարձնենք մարտի 1-ից հետո շարժման օրակարգին, ապա պետք է ասենք, որ բավականին շատ խնդիրներ դուրս մղվեցին այդ օրակարգից, և մնաց սոսկ քաղբանտարկյալների ազատ արձակման խնդիրը։ Այսինքն, մարտի 1-ից հետո առավելապես համաժողովրդական շարժման օրակարգը վերածվեց մարտի 1-ի հետևանքները վերացնելու օրակարգի և ոչ թե իշխանության օրինականության և այլ խնդիրների ձևավորման։ Չեմ ուզում ասել, որ, ըստ էության, ձախողված կետերից կարելի է համարել այն, որ բազմիցս հայտարարվել է, որ մարտի 1-ից հետո հիմնական նպատակը լինելու է արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների հասունացումը. դա էլ փաստացի նրանց չհաջողվեց։ Երկրորդը Երևան քաղաքի ընտրություններն էին, որտեղ բանաձևը միանգամայն այլ էր, և արդյունքները համատեղելի չէին ի սկզբանե խոստացված նպատակի հետ, որի պատճառով, ըստ էության, ՀԱԿ-ը նույնիսկ չկարողացավ  օգտագործել այն տեղերը, որոնք այլ ձևակերպումների կամ այլ նպատակադրումների պարագայում չէին սպառնա կորցնել դեմքը։
-Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում իշխանություններին մի կողմ դնելով՝ ասաց, որ գոյություն ունի ՀԱԿ, իսկ մնացածը պահանջատեր են և, ըստ էության,  հակապետական ուժեր են։ Ինչպե՞ս եք գնահատում ելույթի այդ մասը, և ըստ Ձեզ՝ ինչպիսի՞ն է այսօրվա մեր քաղաքական դաշտը։
Ս. Ս.- Ճիշտն ասած՝ պահանջատիրության ներքո ծայրահեղ բացասական որևէ բան չեմ տեսնում։ Այլ խնդիր է, թե դու ինչպես ես քո պահանջները դնում։ Այս աշխարհում եղել և դեռևս լինելու են բազմաթիվ դեպքեր, երբ պետությունները քաղաքակիրթ և շատ մտածված կերպով դնում են իրենց օրինական իրավունքների հետապնդման խնդիրը։ Սա ամենևին բացասական չէ։ Հակառակը՝ այն տպավորությունն  է ստեղծվում, որ ցանկացած իրավունքի մասին խոսելը պետության կողմից պահանջատիրության է վերածվում։ Ես այդ գնահատականը չեմ կիսում։ Ճիշտն ասած՝ «Ժառանգությանը» չկարողացա տեսնել իր այդ քննադատության մեջ այն պարզ պատճառով, որ նախ «Ժառանգությունն» է բավականին հստակ ձևակերպել իր դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, և ներկայիս գործընթացի հետ չհամաձայնելն էլ ամենևին հայդատականություն չէ։ Հայ-թուրքական ներկայիս արձանագրությունների հետ չհամաձայնելն ամենևին չի նշանակում Թուրքիային կամ միջազգային հանրությանը ձեռնոց նետել կամ պատերազմի կոչ անել։ Խոսքը վերաբերում է նրան, որ այս արձանագրություններով լրջորեն կարող են վտանգվել Հայաստան պետության անվտանգության շահերը, և եթե ոմանք գտնում են, որ դրանց անտեսումը ժամանակակից այդ խաղում ընդունված մեթոդ է, ապա ես չեմ ուզում դրան որևէ գնահատական տալ. հակառակը՝ ես գիտեմ, որ այս աշխարհում ցանկացած պետություն համարժեք քայլեր է կատարում այն ուղղությամբ, որ իր անվտանգության և այլ կարգի շահերը որևէ կերպ չնվնասվեն։ Համենայնդեպս, մեր դիրքորոշումները բխել են այս ելակետից, այնպես որ բաց հայդատականություն անվանել հայ-թուրքական արձանագրությունների դեմ ընդդիմացումը, ես կարծում եմ՝ մեզ համար նորություն է։
-Պարո՛ն Անտինյան, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այդ բաժանումը Ձեզ համար որքանո՞վ է ընդունելի։
Է. Ա.-Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բաժանումն ընդունելի չէ, որովհետև 10 տարվա ընթացքում ինքն անընդհատ իր և իրենց սպասարկող լրատվամիջոցների կողմից ցույց էր տալիս, թե այն ընդդիմությունը, որը հարթակում է, վատն է, ապաշնորհ է, ոչինչ անել չի կարող։ 10 տարի այդ պայքարն էր տանում և ցույց տալիս, որ բոլորը պետք է համախմբվեն Ռոբերտ Քոչարյանի շուրջ։ Մեկ էլ այնպես ստացվեց, որ հենց ինքը մտավ դաշտ, պարզվեց, որ ոչ միայն նրանք, ովքեր դաշտում չեն, վատն են, այլ նաև նրանք, ովքեր կողքի դաշտում են։ Ցավում եմ, որ այս օրինակն առաջին նախագահի վրա եմ բերում, բայց նա մասնագիտությամբ հնէաբան է և շարժվող բաների հետ չի կարողանում առնչվել։ Երբ գործընթացը նոր պետք է կատարվի, նա ասում է՝ մի՛ շարժվեք, որ ես իմանամ, թե ինչ եմ անում։ Կոպիտ ասած՝ երբ անատոմիկի վարսավիրը գնա որևէ տեղ աշխատելու, չի կարողանա նստած, շարժվող մարդուն սափրել։ Կոպիտ ասած՝ նա քաղաքականության մեջ մեռել թրաշող է. եթե որևէ մեկը շարժվում է, նա ասում է՝ ինչ՞ու ես շարժվում, ա՛յ դավաճան։ Ցավում եմ, որ նրա կողքին հավաքված մարդիկ չեն նկատում, որ աշխարհում, տարածաշրջանում և պետության ներսում գործընթաց է գնում, և որևէ մեկը լիովին իրավունք ունի ո՛չ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պլանավորած, մահացած վիճակով գծագրածով շարժվել կամ ընդհանրապես չշարժվել, որպեսզի դավաճան չհամարվի։
Ս.Ս.-Ես մի դիտարկում կանեմ հարցի հետ կապված։ Ընդհանուր առմամբ, 2007-2008թթ. զարգացումների մեջ դրականն այն է, որ ստեղծված իրավիճակում բազմաթիվ քաղաքական ուժեր էին հարկադրված ընտրություն կատարել։ Ես ամենևին չեմ խոսում այս կողմ կամ այն կողմ գնալու մասին, այլ առավելապես հասարակությանը հասկանալի և լիարժեք դեմքով ներկայանալու։ Բայց դրա հետ միասին քաղաքական տեխնոլոգիաների տեսանկյունից շատ խոցելի և թույլ քայլ է, երբ հրաժարվում ես բազմադերակատար գործընթացից, պարզության և հեշտության համար փորձում ես ամեն ինչ վերածել սևի և սպիտակի։ Այդ դեպքում ինքդ ես դառնում միանգամայն կանխատեսելի և ցանկության դեպքում՝ շատ հեշտ կանխելի, որովհետև խաղացողը մի սուբյեկտ է, որի բոլոր ճանապարհները հնարավոր է փակել։ Բայց բազմադերակատար դաշտը բազմաթիվ հնարավորություններ է տալիս մանյովրելու և ամեն ինչի առումով։ Ես կարծում եմ՝ այս առումով քաղաքական ծուլությունը կամ  միգուցե անհեռատեսությունը հարկադրեց ուղղակի ամեն ինչ վերածել սևի ու սպիտակի  և ոչ միայն հարաբերություններ փչացնել ուրիշների հետ (ընդ որում՝ բավականին լրջորեն), այլ ուղղակի լուրջ ռիսկեր ստեղծել սեփական քաղաքական խաղի համար։ Հետևաբար, ես կարծում եմ, որ հնարավոր է երկուսի միավորումը, այսինքն՝ ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որ քաղաքական ուժերն իսկապես խնդիրների վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում արտահայտեն, և քաղաքական դաշտում հնարավոր լինի զատել ընդդիմադիրը դիմադիրից, մյուս կողմից էլ կարողանալ բազմադերակատար խաղ խաղալ։ Բազմաթիվ անգամներ «Ժառանգություն» կուակցությունը կատարեց այդ հուշումը, որ պարտադիր չէ, որ ընդդիմությունը լինի մեկ մարմնով, և դա ոչ միայն պարտադիր չէ, այլև ցանակալի չէ, և միջուցե նաև հնարավոր չէ, որովհետև արդեն իսկ մեր բանավեճի սկզբում հիշատակվեց, որ քաղաքական ուժերը (ի դեպ, թե՛ իշխանական, թե՛ ընդդիմադիր դաշտում) ինչ-որ միավորումների մեջ են, բայց իրարից տարբերվում են խայտառակ խայտաբղետությամբ և գաղափարական տարբերություններով։ Այնպես որ դա նույնիսկ մի փոքր անհասկանալի և արհեստական է, ինչն ուղղակի ազդում է ընդդիմադիր միավորման վրա։
-Վարչապետի և նախարարների ՀՀԿ անդամ դառնալը տարբեր կերպ է  մեկնաբանվել։ Մասնավորապես ասվում է, որ այդ քայլով Սերժ Սարգսյանը ցանկանում է  սեփական դիրքերն ամրապնդել և դրանով նաև փրկել վարչապետին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս գործընթացը։
Է.Ա.-Հարցն այն է, որ 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ արդեն պարզ էր, որ ՀՀԿ-ն ունի մեծամասնություն՝ ստեղծել  կոալիցիոն կառավարություն դասական առումով, «նոն սենս» էր։ Առիթ եղել է, և ժամանակին այդ մասին ասել եմ։ Եթե դու ունես մեծամասնություն, դու ստեղծում ես քո՛ կառավարությունը, որովհետև դու հանրությանը ծրագիր ես ներկայացրել, և նա քեզ վստահել է։ Ի՞նչ է նշանակում՝ դու իմ ծրագրին վստահել ես, բայց ես գնացել եմ մի ուրիշի հետ միասին ինչ-որ ընդհանրական մի ծրագիր եմ ներկայացրել։ Այդ կառավարությունը կարող էր լինել բազմակուսակցական, դրա մեջ կարող էին ընդգրկվել ԲՀԿ-ից, ՕԵԿ-ից, կարող էր լինել պրոֆեսիոնալների, տեխնոկրատների, բայց ո՛չ երբեք՝ կոալիցիոն։ Այլապես չի հասկացվում մեծամասնության ձայնը, որ ժողովուրդը քեզ տվել է. դու խաբո՞ւմ ես ժողովրդին։ Հետաքրքիր է՝ ինչո՞ւ դա արվեց։ Որովհետև դեմը նախագահական ընտրություններն էին, և շատ վտանգավոր կլիներ, որ նրանք այդ լայն համագործակցությանը չգնային։ Գնալուց հետո, ի վերջո, եկան հասան մի բանի, որ վարչապետի պաշտոնը, ըստ փոփոխված սահմանադրության, շատ հզոր և լուրջ դերակատարում կարող է ունենալ, և եթե նա  ունենա սեփական թիմը, արդեն շատ վտանգավոր կլինի, կամ, ասենք, ունենա ճյուղային կամ տերիտորիալ կլան։ Ընտրվեց այն տարբերակը, որ դա Տիգրան Սարգսյանն էր։ Այնուհետև շատերի մեջ, այդ թվում՝ իշխանության, ոչ թե ընդդիմության (ընդդիմությունը վաղուց մոռացել է, որ իրեն կհաջողվի վարչապետին տապալել և նրա տեղը նստել) ցանկություն առաջացավ վերադասավորումների պարագայում վարչապետի պաշտոնն իր թիմի ձեռքը գցել։ Այդ թիմը ձեռք է գցում ամբողջ իշխանությունը։ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասաց, որ քաղաքական պարտադրանքով իշխանության մասը չի տալու։
-Այսինքն, իր անվտանգության խնդի՞րն էր լուծում։
Է.Ա.-Ասաց՝ կամ եկեք վերցրեք ամբողջը, կամ մաս-մաս չեմ տալու։ Այդ դեպքում նրանք, ովքեր իրենց թույլ են զգում, շատ արագ կգնան և կտեղավորվեն Սերժ Սարգսյանի տակ։ Նրանք, ովքեր անհաշտ են առաջին իսկ օրվանից, որ նշանակվել է Տիգրան Սարգսյանը, կմտածեն ավելի լուրջ համագործակցություն ստեղծելու մասին։ Թե չէ վերջին շրջանում մենք տեսնում էինք, որ միայն Ռոբերտ Քոչարյանի վարչապետ դառնալու թեկնածությունը չի դիտարկվում։ Չմոռանանք, որ այնտեղ առաջացավ մի հարսանիք, որը քաղաքական ենթատեքստ ուներ։ Դա Հովիկ Աբրահամյանի և Գագիկ Ծառուկյանի երեխաների ամուսնությունն էր՝ Սամվել Կարապետյանի քավորությամբ։ Այդ մասին բոլորը գիտեն, և եթե դա պատահական ամուսնություն էր, շատ արագ կարող էր վերածվել քաղաքական համագործակցության։ Դրանից հետո Սերժ Սարգսյանը Տիգրան Սարգսյանին դարձրեց  հանրապետական, թե՝ հույսներդ կտրեք. սա է։
Ս.Ս.-Ես առիթ ունեցել եմ գրեթե մեկ տարի առաջ կանխատեսել այն տրամադրությունները, որոնք առկա էին։ Ես նշեցի, որ իշխանական թևի ներսում և հատկապես Հանրապետականի ներսում մեծանում են իշխանության որևէ մաս չզիջելու տրամադրությունները։ Համաձայն եմ տրված գնահատականին։ Այս քայլի ուղերձը հետևյալն է՝ կամ ինձնից կվերցնեք ողջ իշխանությունը, կամ ոչինչ մաս-մաս։ Կարծում եմ՝ ամեն ինչ արդյունք է այն բանի, որ,  ըստ էության, իշխող կոալիցիան ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ մեկ խնդրի և մեկ փիլիսոփայության ենթակա կառույց։ Դա իշխանության պահպանման խնդիրն է, որը ճգնաժամային իրավիճակի հասավ մարտի մեկի նախօրյակին, և փետրվարի 29-ին, ըստ էության, ձևավորվեց։ Այնուհետև միացավ Դաշնակցությունը, և այսօր նույն այդ տրամաբանությունը, որպես վարքականոն, գործում է բոլորի համար։ Տիգրան Սարգսյանը նույնպես ուներ իշխանության պահպանման խնդիր։ Հարցն ամենևին այն չէ, որ, ըստ էության, Տիգրան Սարգսյանի և որոշ այլ գործարարների, ինչպես նաև արտերկրի շրջանակների համագործակցությունը սպառնում էր Սերժ Սարգսյանի համար ստեղծել իշխանության, կոալիցիայի ներսում երկրոդ բևեռ, կամ, ինչպես Անտինյանը նշեց, ճյուղային, ցանցային միավորում, որը կարող էր խաղացող դառնալ իշխանության դաշտում և եթե ոչ մեծ, ապա գոնե լուրջ խնդիրներ ստեղծել ամբողջ իշխանության համար, հատկապես երբ Տիգրան Սարգսյանն ի սզբանե կոմպրոմիսային ֆիգուր էր Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի համար։ Այո՛, այդ քաղաքական հարսանիքով կարծում եմ՝ նաև լուրջ հնարավորություններ էր ստացել մյուս քաղաքական թևը, որը պայմանականորեն կանվանենք քաղաքական հարսանիքով ձևավորված թիմ։ Նա լուրջ հնարավորություններ էր ստանում այս ճգնաժամի, այս տարվա բյուջեի պայմաններում դնելու վարչապետից ազատվելու և սեփական վարչապետ ունենալու խնդիր։ Կարծես թե իսկապես բոլորի մոտ առաջացել էր իշխանությունը պահպանելու ինչ-որ  պահանջարկ։ Հայ-թուրքական հիմնախնդիրներով կարծես Ռոբերտ Քոչարյանը շանս էր ստանում ինչ-որ պատառիկներ վերցնել իշխանական կոալիցիայից։ Եվ իշխանական կոալիցիան իր ներսում անընդհատ վանում էր Տիգրան Սարգսյանին և առավելապես պայքարում նրա դեմ, քան համագործակցում։ Եվ այս տեսանկյունից Տիգրան Սարգսյանի հանրապետական դառնալը դարձավ բոլոր խնդիրների լուծման բանալին։ Նա ստացավ իր ինքնապաշտպանությունը. նրան հիմա քավության նոխազ դարձնելն ու նախորդ տարվա բյուջեն չկատարելու կամ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի արդյունքներն էֆեկտիվ չհաղթահարելու մեջ մեղադրել այլևս չեն կարող, որովհետև ՀՀԿ-ն հարկադրված է պաշտպանել Տիգրան Սարգսյանին։ Նա հնարավորություն է ստանում գոնե միառժամանակ փակել այդ թեման։ ՀՀԿ-ն և մասնավորապես Սերժ Սարգսյանը թույլ չեն տալիս, որ Տիգրան Սարգսյանը և նրա մեկնարկած քաղաքական պրոյեկտը դառնա այն հիմքը, որը հետագայում նրա որևէ մրցակից՝ լինի Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, թե Ռոբերտ Քոչարյանը, կարողանա այդ դաշտում խաղալ։ Ես կարծում եմ, որ ողջ պատմությունը սրա մասին էր։

«Политические развития или интриги?»
«7or» принял у себя в гостях главу парламентской фракции «Наследие» Степана Сафаряна и зампредседателя ЛДПА Эдварда Антиняна.
-Как Вы оцениваете выступление Левона Тер-Петросяна 11-го ноября, в частности фрагмент относительно Егиазара Айнтапци? Некоторые говорят, что это было конкретным предложением сотрудничества властям, а некоторые, что это последний шанс, данный властям. Ваши комментарии.
Степан Сафарян: -Честно говоря, на выступление я смотрю иначе и не концентрируюсь только на этом. Конечно, в выступлении есть акценты, которые предполагают серьезное отклонение от бывшего курса. Изменения заметны. Однако, тем не менее, эту концовку я больше всего понял в контексте извлечения уроков. Конечно, в армянской действительности больше всего сконцентрировались на тезисе «предложения сотрудничества», но я воспринял это в основном как призыв извлечь уроки из прошлого. При этом, не всем. Неслучайно, что в комментариях власти в роли Егиазара Айнтапеци пытаются увидеть с одной стороны Левона Тер-Петросяна, с другой - Сержа Саргсяна. Значит явление столь многосторонне, что все должны извлечь из него уроки.
Эдвард Антинян: -У меня был повод коснуться вопроса, проводимой Левоном Тер-Петросяном политики, когда два года назад он с треском вторгся в активную политику. Не хочу подробно останавливаться на этом: это уже анахронизм. Нужно говорить о той реальности, которая есть сегодня. Тот максимализм, что я пришел и не авантюрист, если буду знать, что не одержу победу, то не войду в борьбу, испарился. Сегодня остался всего лишь один вопрос, что они борются за восстановление конституционного порядка. То, что уже один раз «с успехом» пытался осуществить Степан Демирчян, начиная с 2002г. Для восстановления конституционного порядка они создавали различные форматы, что не привело к успеху. Только этого было недостаточно: они должны были суметь показать какое государство они желают видеть. Однако нельзя из радикально левых переходить в радикально правые и говорить, что сейчас мы кинем эту власть, а потом по отдельности пойдем на выборы. Теоретически, быть может, да, но на деле это действующий механизм. Сегодня игра Левона Тер-Петросяна немного затянулась. Сейчас он пожелает геройски выйти, найти для себя замену, но у него еще есть одна серьезная проблема. АНК никогда не соберется в этом формате вокруг какой-либо другой фигуры. АНК является организацией, объединенной вокруг личности. У АНК нет перспективы с того момента, как Левон Тер-Петросян уйдет. Он говорит властям, давайте хотя бы в одном вопросе пойдите на компромисс, в чем-то одном уступите, чтобы я мог выйти. Вся его проблема в том, чтобы была возможность оставить всё на кого-то и уйти. В этом вопросе власти не хотят ему помочь, говорят, чтобы вышел опозоренным, чтобы для других уроком было и следующий раз не брались за дела, которые им не под силу.
С. С. -Должен немного не согласиться с той точкой зрения, что Левон Тер-Петросян желает все бросить-уйти. У меня отнюдь нет такой точки зрения, и не вижу, что с этой стороны есть поиски замены. Другое дело, что действительно в тупиковой ситуации оказались все, в данном случае  оппозиция, поскольку все задействованные в прошлом стратегии, по сути, не принесли результата. Конечно, я согласен, что АНК является объединением преимущественно вокруг одной задачи и одной личности, и согласен с той оценкой, что кто бы ни был заменой, вряд ли, подобное объединение будет вокруг этой личности, но одно очевидно - в течение двух лет оппозиция должна была суметь поставить хотя бы маленькие цели и достигнуть их, тем более, не сужать повестку дня общенационального движения, которая, к сожалению, остановилась как раз лишь на буксовке идеи восстановления конституционного порядка. Если обратим внимание на повестку движения после 1-го марта, то нужно сказать, что достаточно много проблем было исключено из этой повестки, и осталась лишь проблема освобождения политзаключенных. То есть, после 1-го марта повестка преимущественно общенационального движения превратилась в повестку ликвидации последствий 1-го марта, а не на законность властей и формировании других задач. Не хочу сказать, что, по сути, можно считать провалившимся то, что многократно заявлялось, что после 1-го марта основной целью будет проведение досрочных президентских и парламентских выборов: фактически это им не удалось. Во-вторых, были выборы мэра Еревана, где формула была совершенно иная, и результаты не были сопоставимы с изначально обещанной целью, по причине чего, по сути, АНК даже не смог использовать те места, которые в случае других формулировок или других целей не могли угрожать потере лица.
- В своем выступлении Левон Тер-Петросян, оставив в сторону власти, сказал, что существует АНК, а остальные выдвигающие требования и, по сути, являются антигосударственными силами. Как Вы оцениваете эту часть выступления, и каково, на Ваш взгляд, наше сегодняшнее политическое поле?
С. С. - Честно говоря, я не вижу чего-либо крайне отрицательного выдвижении требований.   Другая проблема, как ты выдвигаешь свои требования. В этом мире были и еще будут многочисленные случаи, когда государства цивилизованным и очень обдуманным образом ставят задачу преследования своих законных прав. Это вовсе не отрицательно. Наоборот, складывается впечатление, что говорить о любом праве со стороны государства превращается в выдвижение требований. Я не разделяю данную оценку. По правде говоря, партия «Наследие» не смогла увидеть себя в рамках этой критики по той простой причине, что, прежде всего, «Наследие» достаточно четко сформулировало свою позицию в направлении урегулирования армяно-турецких отношений и не согласиться с нынешним процессом вовсе не айдатство. Не соглашаться с нынешними армяно-турецкими протоколами вовсе не означает призывать к войне либо бросать перчатку Турции или международному сообществу. Речь идет о том, что эти протоколы могут создать серьезную угрозу интересам государственной безопасности Армении и если некоторое считают, что  их игнорирование является методом, принятым в этой современной игре, то я не хочу давать им какую-либо оценку. Наоборот, я знаю, что в этом мире любое государство предпринимает равноценные шаги в том направлении, чтобы каким-то образом не пострадали его безопасность и интересы иного рода. По крайней мере, наши позиции исходили из этого, так что называть айдатство оппонированием армяно-турецким протоколам, я думаю, что для нас это новость.
-Господин Антинян, насколько для Вас приемлемо это разделение Левона Тер-Петросяна?
Э. А. - Разделение Левона Тер-Петросяна неприемлемо, поскольку в течение 10 лет он постоянно показывал со своей стороны и со стороны обслуживающих его средств массовой информации, что та оппозиция, которая на площадке, плохая, бездарная и ничего не может делать. 10 лет вел эту борьбу и показывал, что все должны сплотиться вокруг Роберта Кочаряна. Вдруг так получилось, что именно он сам вступил в это поле, выяснилось, что не только те, кто не в поле, плохие, но и те, кто в соседнем поле. Сожалею, что говорю это на примере первого президента, но он по специальности палеограф и не любит иметь дело с движущими предметами. Когда процесс только должен быть исполнен, он говорит «не двигайтесь, чтобы я знал, что делаю». Грубо говоря, когда парикмахер-анатомик пойдет куда-либо работать, то не сможет брить сидящего, двигающегося человека. Грубо говоря, он в политике - «бреющий мертвеца». Если кто-либо движется, он говорит «предатель, почему двигаешься?». Сожалею, что собравшиеся возле него люди не замечают, что в мире, регионе и внутри государства идет процесс, и кто-то имеет полное право двигаться не по запланированному Левоном Тер-Петросяном чертежу в мертвом виде, чтобы не считаться предателем.
С.С. - Я сделаю одно наблюдение в связи с этим вопросом. В общей сложности в развитиях 2007-2008 гг. положительное то, что в создавшейся ситуации многочисленные политические силы были вынуждены сделать выбор. Я отнюдь не говорю о том - идти туда или сюда, а максимально с понятным и полноценным для общественности лицом предстать. Но вместе с этим с точки зрения политической технологии очень уязвимый и слабый шаг, когда отказываешься от многоролевого процесса, с целью ясности и легкости пытаешься все превратить в черное и белое. В этом случае сам становишься вполне прогнозируемым и при желании очень легко пресекаемым, поскольку игрок - это один субъект, чьи все пути возможно прикрыть.  Но многоролевое поле дает многочисленные возможности для маневрирования и по всем другим аспектам. Я считаю, что в этом плане политическая лень или может быть недальновидность заставили просто все превратить в черное и белое и не только испортить отношения с другими ( притом достаточно серьезно), а просто создать серьезные риски для собственной политической игры. Следовательно, я считаю, что возможно объединение двух, то есть  - создать такую ситуацию, чтобы политические силы действительно выразили четкую позицию относительно задач и возможно было бы в политическом поле отделить оппозицию от власти, с другой стороны суметь играть многоролевую игру. Многократно партия «Наследие» делала эту подсказку, которая необязательно,  чтобы была оппозицией, и  это не только необязательно, но и нежелательно, и может быть, даже невозможно, поскольку уже в начале нашего диалога было упомянуто, что политические силы (кстати,   как во властном, так и оппозиционном поле) находятся в каких-то объединениях, но отличаются друг от друга позорной разношерстностью и идеологическими различиями.
Так, что это даже немного непонятно и искусственно, что просто влияет на оппозиционное объединение.
- Становление премьера и министров членами РПА по разному комментируется. В частности, говорится, что этим шагом Серж Саргсян желает укрепить собственные позиции и тем самым также спасти премьера. Как бы вы прокомментировали этот процесс?
Э.А. - Вопрос в том, что после парламентских выборов 2007 года, когда уже было ясно, что РПА имеет парламентское большинство, создавать коалиционное правительство в классическом понимании  было «нонсенсом».    Повод был и в свое время я об этом говорил. Если у тебя есть большинство, ты создаешь свое правительство, поскольку ты представил общественности программу и она тебе доверила.  Что означает - ты доверил представленной мною программе, но я пошел и представил с другим какую-то объединенную программу? Это правительство могло быть многопартийным, в нем могли быть включены из ППА, ПОЕ, могли быть профессионалы, технократы, но никогда не коалиционным. Иначе непонятен голос большинства, который тебе народ отдал - ты обманываешь народ? Поскольку впереди были президентские выборы, и было бы очень опасным, чтобы они не пошли на это широкое сотрудничество. После того, как они пошли на это, в конце концов, пришли к тому, что должность премьера, в соответствии с измененной конституцией, может иметь очень мощную и серьезную роль, и если он будет иметь собственную команду, то уже будет опасным или, скажем, иметь отраслевой или территориальный клан. Был избран тот вариант, что это Тигран Саркисян. Затем у многих, в том числе и у властей, а не у оппозиции (оппозиция давно забыла, что ей удастся сместить премьера и сесть на его место) возникло желание в случае перестановок должность премьера оставить в руках своей команде. Эта команда претендует и на всю  власть. Серж Саргсян сказал сегодня, что по политическому принуждению не отдаст часть власти.
- То есть, решает проблему своей безопасности?
Э.А. - Сказал - или возьмите всё или по частям не будут отдавать. В таком случае, те, которые себя чувствуют слабыми, очень быстро пойдут и разместятся под Сержем Саргсяном.  Те, кто были бескомпромиссны с первых же дней, что был назначен Тигран Саркисян, подумают о создании более серьезного сотрудничества. А то мы видим, что в последний период не только кандидатура Роберта Кочаряна на должность премьер-министра рассматривается.    Не забудем, что там возникла одна свадьба, которая имела политический подтекст. Это была женитьба детей Овика Абрамяна и Гагика Царукяна, шафером на которой был Самвел Карапетян. Об этом все знают и, если это было случайной женитьбой, то очень быстро могло превратиться в политическое сотрудничество. После этого Серж Саргсян сделал Тиграна Саркисяна республиканцем, имея в виду, не лелейте надежду.
С.С. - Я имел повод почти год тому назад прогнозировать те настроения, которые наличествуют. Я отметил, что внутри властного крыла и особенно внутри РПА увеличиваются настроения не уступать какую-либо часть власти.  Согласен с данными оценками. Мессидж этого шага - или берите у меня всю власть, или ничего по частям. Думаю, что результатом всего этого является то, что, по сути, правящая коалиция ни что иное не ставит, если не одну задачу и структуру единственной философии.  Это вопрос сохранения власти, который дошел до кризисной ситуации накануне первого марта и, по сути, сформировался 29 февраля. Затем присоединился Дашнакцутюн, и сегодня такая же логика, как правило этикета, действует для всех. Тигран Саркисян также имел проблему сохранения власти. Вопрос отнюдь не в том, что, по сути, сотрудничество Тиграна Саркисяна и некоторых предпринимателей, а также зарубежных кругов грозит для Сержа Саргсяна созданием второго полюса власти внутри коалиции, или, как отметил Антинян, отраслевого сетевого объединения, которое может стать игроком на поле власти и если не очень большим, то хотя бы создать серьезные проблемы для всей власти, особенно, когда Тигран Саркисян изначально был компромиссной фигурой для Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна. Да, этой политической свадьбой, думаю, серьезную возможность получило также другое политическое крыло, которое условно назовем командой, сформированной политической свадьбой. Оно получало серьезные возможности в условиях этого кризиса, бюджета нынешнего года освободиться  от премьера и поставить собственного премьера. Кажется, действительно у всех сохранилась какая-то потребность по сохранению власти. Армяно-турецкими проблемами, кажется, Роберт Кочарян получал шанс взять какие-то куски от коалиционной власти. И властная коалиция внутри себя постоянно отторгала от себя Тиграна Саркисяна и максимально боролась против него, чем сотрудничала. И с этой точки зрения становление Тиграна Саркисяна республиканцем стало ключом для решения всех задач. Он получил свою самозащиту и теперь делать из него козла отпущения и обвинять в невыполнении бюджета прошлого года или в неэффективном преодолении результатов глобального финансового кризиса отныне не могут, поскольку РПА вынужден защищать Тиграна Саркисяна. Он получает возможность хотя бы на время закрыть эту тему. РПА и особенно Серж Саргсян не позволяют, чтобы Тигран Саркисян и его стартовавший политический проект стал бы той основой, которая в дальнейшем какой-либо его конкурент, будь то Левон Тер-Петросян или Роберт Кочарян смогли бы играть в этом поле. Я думаю, что вся эта история об этом.