Տիգրան Սարգսյանը երազում է Գյումրին տեսնել տեխնոքաղաք
Գյումրին տեխնոքաղաքի վերածելու գաղափարը մոտ երկու տարվա պատմություն ունի: Գաղափարի հեղինակը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն է՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ: Հիմնական նպատակը, ըստ կառավարության հեղափոխական նախագծի, Գյումրիում համալսարանական հետազոտություններն ու բիզնեսն իրար կապելն է, ինչի արդյունքում Գյումրին վերածվելու է գերզարգացած տեխնոքաղաքի և իր գիտական ու հետազոտական պոտենցիալով սպասարկելու է ամբողջ հանրապետության տնտեսությանը:
Թե ինչու՞ է հատկապես Գյումրին ընտրվել այդ նպատակի իրագործման վայր, հստակ չէ: Հավանաբար հաշվի է առնվել այն հանգամանքը, որ Գյումրին Հայաստանի միակ քաղաքն է, որի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը ակադեմիկոսի կոչում ունի, և ամենայն հավանականությամբ լավագունս կարող է օժանդակել վարչապետի նորարարական գաղափարների կյանքի կոչմանը, առավել ևս, երբ Տիգրան Սարգսյանը և Վարդան Ղուկասյանն արդեն կուսակիցներ են: Երևի հաշվի է առնվել Գյումրիի՝ հումորի մայրաքաղաք լինելու հանգամանքը;
Այս առումով Գյումրիում ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելյանը սեփական մեկնաբանությունն է տվել. «Գյումրին ունի ավանդական բուհական կենտրոններ, արհեստագործական լավ ավանդույթներ, մարդկանց մտածելակերպ՝ ուղղված նորարարությանը, ստեղծագործությանը, ինչպես նաև այն գաղափարը, որ պետությունը երկրաշարժից ու վերականգնումից հետո Գյումրին ուզում է տեսնել զարգացման քաղաք: Իսկ երկրում գաղափար կա, որ Հայաստանի քաղաքներից մեկը պետք է դարձնենք գիտական կենտրոն մնացած քաղաքների և տնտեսության ճյուղերի զարգացմանը նպաստելու համար, և այդ գաղափարը մենք առաջարկում ենք Գյումրիին, և կարծես թե դա ստացվում է»:
Թե հատկապես ինչ ավանդական բուհական կենտրոնների մասին է խոսքը, հավանաբար միայն փոխնախարարին է հայտնի: Իսկ արհեստագործական ավանդույթների և մարդկանց մտածելակերպի նորարարությունների մասով կարելի է ասել, որ ավանդաբար Գյումրիում լավ մուշուրբա են պատրաստում, հայտնի են նաև ժեշտանչիները (թիթեղագործները), իսկ մարդկային մտքի նորարարությունը դրսևորվում է լավ խաշ դնելու կամ քյալա խորովելու մեջ:
Ինչպիսի՞ զարգացման մասին կարելի է խոսել, երբ Գյումրիում առնվազն 4 հազար ընտանիք անօթևանության կարգավիճակ ունի, որտեղ ծայրահեղ աղքատությունը և գործազրկությունն ահագնացող չափերի են հասնում, որտեղ ավերված է ամբողջ տնտեսական ինֆրաստրուկտուրան, իսկ Շիրակի մարզը համարվում է Հայաստանի ամենաաղքատ մարզերից մեկը:
Սակայն անկախ ամեն ինչից՝ փոխնախարարը խոստացել է, որ 2010թ. գյումրեցիներն արդեն պետք է սկսեն պարծենալ իրենց տեխնոքաղաքով, քանի որ Համաշխարհային բանկը համաձայնել է ֆինանսավորել ծրագրի նախնական փուլը. «Հուսով ենք, որ մյուս տարի մենք կտեսնենք արդեն կոնկրետ ֆիզիկական լուծումները, տեխնոպարկի շենքերը և ֆիրմաները»,- ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելյանը:

Тигран Саркисян мечтает увидеть Гюмри техногородом
Идея превращения Гюмри в техногород имеет примерно двухлетнюю историю. Автор идеи - министр экономики Армении Нерсес Ерицян во главе с премьер-министром Тиграном Саркисяном. Основная цель - в соответствии с революционным проектом связать друг с другом университетские исследования и бизнес, в результате чего Гюмри превратится в сверхразвитый техногород и своим научным и исследовательским потенциалом будет обслуживать всю экономику республики.
Ну, а зачем особенно Гюмри был избран местом реализации этой цели, непонятно. Наверное были учтены то обстоятельство, что Гюмри единственный город, мэр которого Вардан Гукасян имеет звание академика, и по всей вероятности наилучшим образом может содействовать претворению в жизнь новаторских идей премьер-министра, тем более, что Тигран Саркисян и Вардан Гукасян уже однопартийцы. Наверное было учтено также то обстоятельство, что Гюмри является столицей юмора.
С этой точки зрения в Гюмри замминистра экономики РА Ваге Даниелян дал собственный комментарий: «У Гюмри есть традиционные вузовские центры, хорошие ремесленнические традиции, человеческий новаторский менталитет, а также та идея, что государство после землетрясения и восстановления хочет видеть Гюмри развитым городом. А в стране есть идея, превратить один из городов Армении в научный центр с целью содействия развитию остальных городов и отраслей экономики, и эту идею мы предлагаем Гюмри и, как будто, это получается».
Ну а, особенно о каких традиционных вузовских центрах идет речь, наверное, известно лишь заместителю министра. А по части ремесленнических традиций и новаторств человеческого мышления можно сказать, что традиционно в Гюмри хорошо готовят мушурбу (национальная чашка), известны также жестянщики, а новаторство человеческой мысли проявляется в изготовлении хорошего хаша или обжаривании кялы (говяжьей головы).
О каком развитии можно говорить, когда в Гюмри, как минимум, 4 тысячи семей имеют статус бездомных, где крайняя нищета и безработица достигли угрожающих размеров, где разрушена вся экономическая инфраструктура, а Ширакский марз считается одной из самых бедных областей Армении.
Однако, независимо от всего, замминистра обещал, что в 2010 году гюмрийцы должны гордиться своим техногородом, поскольку Всемирный банк согласился финансировать начальный этап программы. «Надеемся, что в будущем году мы увидим конкретные физические решения - здания технопарка и фирмы», -сказал заместитель министра экономики Ваге Даниелян.