Էդվարդ Նալբանդյան. «Երբ արտգործնախարարը հայտարարություն է անում, դա պաշտոնական հայտարարություն է»
ՀՀ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հարցին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ ԵԱՀԿ դաշտային փաստահավաք առաքելությունը ՄԱԿ-ի հետ առնչություն չունի։ Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ համանախագահներին ուղեկցելու է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցով հանձնակատարի գրասենյակի մեկ-երկու ներկայացուցիչ.
-ՄԱԿ-ի որևէ այլ կառույցից մասնակից և ուղեկցող չի լինելու, ինչպես այսօր որոշ թերթերում հրապարակում եղավ, թե արտգործնախարարը մի բան է հայտարարում, բայց այլ բան է դուրս գալիս։ Այդպիսի բան չկա։ Երբ արտգործնախարարը հայտրարություն է անում, դա պաշտոնական հայտարարություն է,-շեշտել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Ինչ վերաբերում է մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, թե Շվեյցարիայի, Հայաստանի և Անկարայի միջև դիվանագիտական հեռախոսազրույցներ են տեղի ունենում, ապա Է. Նալբանդյանն ասել է, թե Շվեյցարիայի արտգործնախարարությունից տեղեկացրել են, որ իրենց արտգործնախարարը ընթացող կամ ենթադրվելիք բանակցությունների վերաբերյալ ոչինչ չի ասել։
-Վստահեցնեմ, որ որևէ հեռախոսազրույց կամ բանակցություն թուրքական կողմի հետ վերջին ամիսների ընթացքում տեղի չունի, և մոտակա ժամանակներս չի էլ նախատեսվում, որովհետև դա հնարավոր կլինի անել այն ժամանակ, երբ Թուրքիան նորից պատրաստ լինի առանց նախապայմանների գնալ հարաբերությունների կարգավորմանը,- ասել է նա։
Իսկ թե ինչո՞ւ են ՄԱԿ-ի երկու փորձագետներն ուղեկցում ԵԱՀԿ առաքելությանը և վերջինիս կողմից ուսումնասիրվող հարցերի շրջանակի վերաբերյալ արտգործնախարարն ասել է.
-Ինչ վերաբերում է այս երկու փորձագետների ուղեկցությանը առաքելությանը, որը գալու է Ղարաբաղի շուրջ շրջաններ, ապա սա դաշտային առաքելություն է, որն ուսումնասիրելու է իրավիճակը այս տարածաշրջանում։ Հիշեցնեմ նաև, որ եռանախագահներից երկուսը նոր են նշանակվել և ծանոթ չեն մանրամասն իրավիճակին,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նա նաև նշել է, որ փախստականներ կան երկու կողմից՝ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հայաստանի, և հարցը կարող է քննարկվել միայն, երբ անվտանգության համապատասխան երաշխիքներ ապահովվեն, սակայն փախստականները բազմաթիվ հարցեր ունեն, և նրանք բազմիցս դիմել են իրենց հարցերով։

Эдвард Налбандян: «Заявления главы МИД - официальные заявления»
В ходе брифинга НС-Правительство в ответ на вопрос главы фракции «Наследие» Степана Сафаряна, глава МИД РА Эдвард Налбандян заявил, что оценочная миссия ОБСЕ по сбору фактов не имеет никакой связи с ООН. По его словам, сопредседателей ОБСЕ будут сопровождать один-двое представителей офиса комиссара ООН по вопросам беженцев.
«Ни от какой другой структуры ООН участника или сопровождающего не будет. Сегодня в некоторых газетах написали, что министр иностранных дел заявляет одно, но выходит другое. Ничего подобно нет. Заявления главы МИД - официальные заявления», - подчеркнул Эдвард Налбандян.
Что касается муссируемой в прессе информации, согласно которой министр иностранных дел Швейцарии Мишлен Калми-Рей заявила о том, что Берн проводит дипломатические консультации с Ереваном и Анкарой, то Э. Налбандян сказал, что МИД Швейцарии уже сообщил некоторым армянским СМИ, что министр не делала подобного заявления. «Мне к этому нечего добавить», - заключил министр.
«Заверяю, что никаких телефонных бесед или переговоров с турецкой стороной в течение последних месяцев не было и в ближайшее время не планируется, поскольку это станет возможным лишь тогда, когда Турция снова будет готова пойти на урегулирование отношений без предусловий», - сказал он.
Отвечая на вопрос о том, почему два эксперта ООН сопровождают миссию ОБСЕ и каков круг исследуемых миссией вопросов, министр иностранных дел сказал:
«Что касается миссии этих двух экспертов, которые посетят районы вокруг Карабаха, то это полевая миссия, которая будет изучать ситуацию в этом регионе. Напомню также, что двое из трех сопредседателей были назначены недавно и не знакомы с ситуацией детально», - сказал Эдвард Налбандян.
Он также отметил, что беженцы есть с двух сторон и вопрос может обсуждаться лишь тогда, когда будут обеспечены соответствующие гарантии безопасности, однако у беженцев есть многочисленные вопросы и они многократно обращались с этими вопросами.