Չինաստանի իշխանություններն օֆշոր են գնացել յուանը փրկելու համար
Չինաստանը չարաշահորդների դեմ պայքարի նոր ճակատ է բացել, որոնք գումարներ են աշխատում «carry trade»–ով (ֆոնդային ու արժութային շուկայում ներդրողների ռազմավարության տեսակ)։ Այս մասին գրում է «Գատեզան»՝ «Financial Times»–ին հղումով։
Չինական յուանով առևտուրը հնարավոր է ինչպես ներքին շուկայում, այնպես էլ օֆշորում (Հոնքոնգում)։ «Gavekal» վերլուծական ընկերության հաշվարկներով՝ դևալվացիան (գործող արժեզրկված թղթադրամի փոխարինումը կայուն և լիարժեք թղթադրամով) հանգեցրել է այն բանին, 2 յուաններն էժանացել են տարբեր չափերով. օֆշորային յուանը (CNH) 2016–ի առաջին 4 օրվա ընթացքում արժեզրկվել է 1,9%–ով, օնշորայինը (CNY)՝ 1,5%–ով։
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ Չինաստանի Ազգային բանկը, գործելով Հոնքոնգի պետական բանկերի միջոցով, գնում է յուանը և այդկերպ կրճատում օֆշորային ու օնշորային յուանների փոխարժեքների միջև եղած տարբերությունը։
Արտասահմանյան իրավազորությամբ՝ օֆշորային յուանի շուկան իրականում բորսայից դուրս շուկա է, և Չինաստանի ֆինանսական իշխանություններն անմիջապես չեն կարող ներազդել դրա վրա. ինտերվենցիաները հնարավոր են միայն պետբանկերի միջոցով, որոնք մասնակցում են սակարկումներին։
Նշվում է, որ օֆշորային յուանի դևալվացիան շահութաբեր է դարձրել «carry trade»–ով իրականացվող գործարքները։ Շուկայի մասնակիցները վարկ են վերցնում յուանով, ապա այն փոխում արտասահմանյան արժույթով, իսկ այնուհետև՝ յուանի թուլացումից հետո, այդ արժույթը փոխում յուանով և պարտք տալիս։

Китайские власти пошли в оффшоры ради спасения юаня – «Financial Times»
Китай открыл новый фронт в борьбе со спекулянтами, зарабатывающими на операциях carry trade. Как передает «Gazet.ru», об этом пишет «Financial Times».
Торговля китайским юанем возможна на внутреннем рынке и на офшорном (в Гонконге). Девальвация привела к тому, что два юаня подешевели на разную величину: оффшорный юань (CNH) за четыре первых дня года снизился на 1,9%, оншорный юань (CNY) – на 1,5%, подсчитала аналитическая компания «Gavekal».
Как пишет издание, Народный банк Китая, действуя через государственные банки в Гонконге, скупает юань и таким образом сокращает разрыв между курсами оффшорного юаня и оншорного. Рынок оффшорных юаней – по сути внебиржевой рынок в иностранной юрисдикции, и финансовые власти Китая туда не могут вмешаться напрямую, интервенции возможны лишь через госбанки, которые участвуют в торгах.
Отмечается, что девальвация оффшорного юаня сделала выгодными операции carry trade. Участники рынка занимают в юане, затем меняют на иностранную валюту, а после ослабления юаня меняют валюту обратно и отдают долг.