Նոյեմբերի 25-ին «Դե ֆակտո» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով նոյեմբերի 22-ին կայացած Ալիև-Սարգսյան հանդիպման նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարություններին՝ ԵՊՀ տեսական փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոնի վարիչ Ալեքսանդր Մանասյանը նշել է, որիր տպավորությամբ դա վերջնագիր չի եղել, և որ այդ հայտարարությունը պետք չէ շատ արծարծել։ «Մենք պետք է նույնիսկ չտեսնելու տանք դա, որովհետև դա մեզ չէր հասցեագրված, ավելի շուտ՝ եռանախագահությանը, Թուրքիային, և ներքին օգտագործման հայտարարություն էր, քան հայկական կողմին ասված բան։ Դրան շատ կարևորություն տալ պետք չէ, մանավանդ որ «թասիբի գցել» նրան պետք չէ»,- նշել է նա։
Նրա կարծիքով Ալիևի հայտարարության խնդիրները մի քանիսն են՝ առաջին՝ ուղղված են ներքին քաղաքական շուկային, երկրորոդ՝ ԵԱՀԿ համանախագահներին, երրորդ՝ Թուրքիայի որոշ ուժերին, և չորրորդ՝ դա քարոզչական, տեղեկատվական պատերազմի հնարք է։ Այդպիսի հայտարարություններով, Ալ.Մանասյանի կարծիքով, Ալիևը հանրային գիտակցության մեջ ամրագրում է մի կերպար, որտեղ հայն ընդունում է, որ ԼՂՀ տարածքները պետք է հետ վերադարձվեն։ Նա նաև նշել է, որ «հայկական կողմերը՝ և՛ ԼՂՀ-ն, և՛ ՀՀ-ն, որպես քարոզչական պատերազմի հարկադրված կողմեր, համարժեք քայլեր չեն ձեռնարկում», ինչի պատճառը նա տեսնում է համարժեք հայեցակարգի բացակայության մեջ։
Ինչ վերաբերում է եվրոպական լսարանին, ապա, Ալ.Մանասյանի համոզմամբ, Ալիևը փորձում է զիջումներ պոկել նրանցից և ակտիվացնել նրանց դիրքորոշումը հակամարտության՝ Ադրբեջանի համար նպաստավոր լուծման ուղղությամբ, ինչը նրան ինչ-որ տեղ հաջողվում է։
-Համանախագահներն արդեն կարծես թե հաշտվել են այն բանի հետ, որ պետք է Ադրբեջանի համաձայնությունը, որ բանակցությունները վերսկսվեն։ Ինչո՞ւ վերսկսվեն, որովհետև դրանք ընդհատված են։ Երկկողմ հանդիպումները չեն համապատասխանում այն ձևաչափին, որը ժամանակին սահմանել է ինքը՝ ԵԱՀԿ-ն։ Դրանք ավելի շուտ խորհրդակցություններ են ընդհատված բանակցությունները վերսկսելու համար,- ընդգծել է նա։
Ալիևի ռազմաշունչ կեցվածքը, ըստ Ալ.Մանասյանի, մյուս կողմից կոչված է ընդգծելու Թուրքիայի խաղաղ կեցվածքը։ Այդ առումով չի բացառվում, որ կա դերերի բաժանում, որտեղ Ադրբեջանի «հոխորտանքների» ֆոնի վրա Թուրքիան պետք է ներկայանա որպես եվրոպական ընտանիքի արժանավոր հավակնորդ։ Նրա կարծիքով կա նաև թուրքական լսարանը, որի համար Բաքվի կեցվածքն ազդակներ է՝ ուղղված Թուրքիայի ազգայնական կոշտ դիրքորոշման կողմնակից ուժերին, որ նրանք այնքան բարդացնեն հայ-թուրքական հարաբերությունների վավերացումը և այնքան թանկ ծախեն դա Եվրոպային և միջազգային հանրությանը, որ հնարավոր լինի նրանցից զիջումներ պոկել ղարաբաղյան հարցում, ԵՄ մտնելու հարցում և այլն։
Նա համոզված է, որ Ալիևը «հրաշալի» է յուրացրել 2008թ. օգոստոսյան փորձը, և Նիկոլայ Բորդյուժայի այցն այդ առումով պատահական չէ։ Դա, նրա կարծիքով, ակնարկ է Բաքվին՝ հիշեցնելու անցյալ տարվա օգոստոսը։
Անդրադառնալով նաև հայ-թուրքական արձանագրություններին՝ Ալ.Մանասյանը նշել է, որ Թուրքիայի նպատակն է խնդիրը ձգձգել և արծարծել այնքան ժամանակ, մինչև նրան հաջողվի հանրային գիտակցության մեջ ամրագրել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը Ղարաբաղի հետ կապելու կամ Ցեղասպանությունն ապացուցման դաշտ տանելու հարցում։ Թուրքիան, նրա կարծիքով, գործընթացը հաջողությամբ կձգձգի մինչև ապրիլ։ Այստեղ, ըստ նրա, շատ կարևոր է Հայաստանի համարժեք պատասխանը։
Ո՞ւմ էր հասցեագրված Ալիևի հայտարարությունը
Նոյեմբերի 25-ին «Դե ֆակտո» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով նոյեմբերի 22-ին կայացած Ալիև-Սարգսյան հանդիպման նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ հայտարարություններին՝ ԵՊՀ տեսական փիլիսոփայության և տրամաբանության ամբիոնի վարիչ Ալեքսանդր Մանասյանը նշել է, որ իր տպավորությամբ դա վերջնագիր չի եղել, և որ այդ հայտարարությունը պետք չէ շատ արծարծել։ «Մենք պետք է նույնիսկ չտեսնելու տանք դա, որովհետև դա մեզ չէր հասցեագրված, ավելի շուտ՝ եռանախագահությանը, Թուրքիային, և ներքին օգտագործման հայտարարություն էր, քան հայկական կողմին ասված բան։ Դրան շատ կարևորություն տալ պետք չէ, մանավանդ որ «թասիբի գցել» նրան պետք չէ»,- նշել է նա։

Заведующий кафедрой теоретической философии и логики ЕГУ Александр Манасян во время встречи 25 ноября в клубе «Де факто» с журналистами, касаясь воинствующего заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева до Мюнхенской встречи 22 ноября Алиев-Саргсян отметил, что, по его впечатлению, это не был ультиматумом, и что этого заявления не надо много касаться.
«Мы должны даже не замечать это, поскольку оно было адресовано не нам, скорее всего сопредседателям, Турции. Это было заявление для внутреннего пользования, чем направленное армянской стороне. Этому придавать очень важное значение не надо», - отметил он.
По его мнению, задач в заявлении Алиева было несколько: первое - оно было направлено для внутреннего политического рынка, второе - сопредседателям Минской группе ОБСЕ, третье - некоторым силам Турции, и четвертое - это было пропагандистской уловкой информационной войны. Такими заявлениями, по мнению А.Манасяна, Алиев в общественном сознании закрепляет один образ, где армянин принимает, что территории НКР должны быть возвращены. Он также отметил, что армянские стороны и НКР, и РА, как принужденные к информационной войне стороны, не предпринимают адекватных шагов», причины которых он видит в отсутствии равноценной концепции.
Что касается европейской аудитории, то, по убеждению Ал.Манасяна, Алиев пытается извлечь уступки от них и активизировать их позицию в направлении благоприятного для Азербайджана решения конфликта, что ему в какой-то мере удается.
«Сопредседатели будто бы уже смирились с тем, что нужно согласие Азербайджана на то, чтобы переговоры возобновились. Почему «возобновились», потому, что они прерваны. Двусторонние встречи не соответствуют тому формату, который в свое время определила ОБСЕ. Это скорее консультации для возобновления прерванных переговоров», - подчеркнул он.
Воинственная позиция Алиева, по мнению Ал. Манасяна, с другой стороны призвана подчеркнуть мирную позицию Турции. В этом плане не исключено, что есть распределение ролей, где на фоне «бравады» Азербайджана Турция должна выглядеть в качестве достойного претендента на вступление в европейскую семью. По его мнению, есть также турецкая аудитория, для которой поведение Баку является сигналом, направленным на силы, являющиеся сторонниками жесткой позиции, чтобы они настолько усложнили ратификацию армяно-турецких протоколов и так дорого продали это Европе и международной общественности, что было бы возможно получить от них уступки в Карабахском вопросе, в вопросе вступления в ЕС и т. д.
Он уверен, что Алиев «прекрасно» усвоил опыт августовской войны 2008г. и в этом плане визит Николая Бордюжи не случаен. Это, по его мнению, намек для Баку, чтобы напомнить ему про август прошлого года.
Касаясь вопроса армяно-турецких протоколов, Ал. Манасян отметил, что цель Турции растягивать и раздувать проблему до тех пор, пока ей не удастся закрепить в общественном сознании связь нормализации армяно-турецких отношений с Карабахским конфликтом или с вопросом перенесения Геноцида в поле доказательств. По его мнению, Турция с успехом растянет процесс до апреля 2010г. и здесь очень важно, чтобы Армения ответила адекватно.
Кому было адресовано заявление Алиева?