Ադրբեջանցիք հայ երիտասարդի մահը ներկայացնում են որպես ինքնասպանություն
Հոկտեմբերի 5-ին՝ գիշերվա ժամը 3-ին, մահացել է Ադրբեջանում գերի ընկած հայ երիտասարդ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը։
Հղում անելով երկրի Պաշտպանության նախարարության և ռազմական դատախազության համատեղ հայտարարությանը՝ ադրբեջանական լրատվամիջոցները նշում են, թե Մանվել Սարիբեկյանը «դիվերսանտ» է, տեղի ունեցածն էլ՝ «ինքնասպանություն»։
Ադրբեջանական կայքերը նաև տեղեկատվություն են տարածել, թե Մ. Սարիբեկյանը գերվել է սեպտեմբերի 11-ին՝ «դիվերսիոն գործողություն իրականացնելիս»։ Նրանք նաև համացանցով տարածել են մի տեսանյութ, որում հայ երիտասարդն ասում է, թե իրեն հատուկ պատրաստել են Ադրբեջանում ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու համար։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է Մանվել Սարիբեկյանի՝ դիվերսանտ լինելու լուրը՝ նշելով, որ երիտասարդը սովորական հովիվ էր, որը մոլորվել էր ու հատել հայ-ադրբեջանական սահմանը։
Նշենք , որ մինչ այժմ Հայաստանում ոչ մի ադրբեջանցի գերու մահվան դեպք չի գրանցվել։

Азербайджанцы преподносят смерть армянского пленного как самоубийство
5 октября в 3 часа ночи скончался захваченный азербайджанскими военными на северо-западном участке армяно-азербайджанской границы гражданин Армении Манвел Мамиконович Сарибекян.
Ссылаясь на совместное заявление министерства обороны и военной прокуратуры Азербайджана, азербайджанские СМИ представляют парня в качестве «диверсанта», а его смерть называют «самоубийством».
Азербайджанские сайты распространили информацию, что М.Сарибекян был взят в плен 11 сентября «во время осуществления диверсии», а также разместили в интернете видео, в котором Сарибекян говорил, что его специально готовили для совершения в Азербайджане террористических действий.
Напомним, что Министерство обороны Армении опровергло информацию о том, что Манвел Сарибекян был диверсантом, отметив, что парень был обычным пастухом, который заблудился и пересёк армяно-азербайджанскую границу.
Отметим, что до сих пор в Армении не зафиксирована смерть ни одного из азербайджанских пленных.