-Հիրավի այսօր օրակարգում դրված է համազգային մի հարց։ Այս օրենքի ընդունմամբ Հայաստանն իրավամբ ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որովհետև այն պարունակում է ինքնիշխան պետականության բոլոր բաղադրիչները։ Այս օրինագիծը իրավաբարոյական է, հիմնադրույթը նաև քաղաքական է. ինքնիշխան, անկախ Հայաստանը պետք է ինքը բացահայտի իր քաղաքականությունը։ Ժամանակն է իրավական, քաղաքական, բարոյական հիմքը դնել Հայաստան-Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հարաբերությունների։ Այո՛, սա ուշացել է, սա պետք է անեինք 88-ին, 94-ին։ ԼՂՀ-ն արժանի է ճանաչման։ Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանն առաջինը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։ Կոչ եմ անում բոլորին միասնականության,-խորհրդարանում «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացրած Հայաստանի կողմից ԼՂՀ ճանաչման վերաբերյալ նախագծի վերաբերյալ հայտարարել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
Արձագանքելով այս ելույթին՝ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանն ասել է. «Դուք շատ լավ գիտեք ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի դիրքորոշումը, ակնկալիքները ո՞րն են, արդյոք ակնկալում եք դիրքորոշման փոփոխությո՞ւն»։
Պատասխանելով Ս. Նիկոյանին՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասել է, թե, այո՛, իրենք հույս ունեն, որ ինչ-որ բան իսկապես կփոխվի, և կկարողանան թացը չորից տարբերել ու կհասնեն միասնական տեսակետի։ Ր. Հովհաննիսյանը նշել է, թե այդ իրավունքն իրենց ընձեռված է կանոնակարգով, և ըստ իրեն՝ մեծամասնությունը ևս կարևորելով ընդդիմության դերը, պետք է ողջունի այս նախաձեռնությունը։
Պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը ներկայացնելով ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և իշխող քաղաքական ուժի տեսակետը՝ ասել է, թե իրենք կարծում են, որ այդ նախագծի քննարկումը ժամանակավրեպ է։
Քննարկվել է «Ժառանգության» ներկայացրած նախագիծը

«Поистине сегодня на повестке дня стоит общенациональный вопрос. Принятием этого закона Армения де-юре признает НКР, поскольку он содержит все составляющие суверенной государственности. Этот законопроект является морально-правовым, а основной пункты и политическим: независимая суверенная Армения должна сама раскрыть свою политику. Пришло время заложить юридическую, политическую и моральную основы отношений между Арменией и НКР. Мы опоздали - нужно было сделать это в 88-ом и 94-ом годах. Необходимо, чтобы Армения признала НКР. Призываю всех к консолидации», - заявил Раффи Ованнисян, в связи с представленным партией «Наследие» парламенту РА проекту относительно признания НКР.
В ответ на это выступление, вице-спикер парламента Самвел Никоян заявил: «Вы прекрасно знаете позицию комиссии по внешним отношениям НС, какие у вас надежды, разве вы надеетесь на изменение позиции?»
В ответ на это, Р. Ованнисян отметил, что у них есть надежда в том, что произойдут какие-либо изменения и они смогут отличить мокрое от сухого, придя к общему и единому мнению. Как отметил Ованнисян, этим правом они наделены по уставу и, по его мнению, большинство должно приветствовать эту инициативу, оценивая важность роли оппозиции.
Депутат Ширак Торосян, представив мнение комиссии по внешним отношениям НС и мнение правящей политической силы, отметил, что, по их мнению, обсуждение этого проекта является анахронизмом.
Обсужден представленный партией «Наследие» проект