Մահապարտ–ահաբեկիչը պայթեցրել է իրեն Աֆղանստանի ամերիկյան ավիաբազայի մոտ
«Reuters»–ի փոխանցմամբ՝ այսօր Աֆղանստանի Բահրամի ամերիկյան ավիաբազայի մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով մահացել է 5 մարդ, 6–ը՝ վիրավորվել։
Մահապարտ–ահաբեկիչը մոտոցիկլով ընթացել է ամերիկացիներից ու աֆղաններից բաղկացած պահակախմբի ուղղությամբ և գործի դրել իր վրայի ռումբը։
Կատարվածի պատասխանատվությունն արդեն ստանձնել է «Թալիբան» խմբավորումը։
«kp.ru»–ի տեղեկացմամբ՝ վերջերս ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման գաղտնի հրամանագիր էր ստորագրել, որով երկարացվում է Աֆղանստանում ԱՄՆ ռազմական առաքելությունը։ Ըստ այդմ՝ թույլատրվում է օդ բարձրացնել ամերիկյան կործանիչներ, ռմբակոծիչներ ու անօդաչուներ աֆղան զինծառայողներին աջակցելու համար։ Մինչ այդ Օբաման վստահեցնում էր, որ Աֆղանստանում մնացած ամերիկյան զինվորականների նպատակը միայն «Ալ–Քաիդայի» զինյալների դեմ պայքարն է։

У авиабазы США в Афганистане подорвался смертник: 5 военных погибли
Террорист взорвал себя рядом с авиабазой Баграм ВС США, 5 военнослужащих погибли, 6 – пострадали. Как передает РИА «Новости», об этом сообщил губернатор района Абдул Шукур Кудуси.
Смертник на мотоцикле напал на совместный патруль американских и афганских военнослужащих близ авиабазы. По данным агентства «Reuters», радикальное движение «Талибан» на своей странице в «Twitter» взяло на себя ответственность за взрыв, заявив, что в результате погибли 19 солдат и несколько пострадали.
Штаб-квартира НАТО в Кабуле подтвердила факт атаки рядом с авиабазой Баграм и заявила, что расследует инцидент.
Шеф полиции провинции Парван, где расположена база, сообщил о ранении трех афганских военных, но отказался комментировать информацию о потерях среди иностранных военнослужащих, сославшись на отсутствие полномочий.
Авиабаза Баграм расположена в 40 километрах к северу от Кабула, является одной из главных баз ВС США в Афганистане.