Իրան. ԱՄՆ–ի վիզային ռեժիմի փոփոխությունը խախտում է միջուկային գործարքի պայմանները
Իրանի ԱԳՆ փոխղեկավար Աբբաս Արաքչին հայտարարել է, որ ԱՄՆ վիզային ռեժիմի փոփոխությունները, որոնք սահմանափակումներ են մտցնում Իրան այցելողների համար, հակասում են միջուկային գործարքի պայմաններին։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Associated Press»–ին հղումով։
Գործակալությունը նշում է, որ ԱՄՆ–ը խստացրել է իր անվիզա մուտքի ծրագրի անվտանգության պահանջները։ Սահմանափակումները վերաբերում են 38 երկրի քաղաքացիների, որոնք կարող են ԱՄՆ այցելել առանց վիզայի։ Այժմ այն մարդիկ, որոնք վերջին 5 տարվա ընթացքում այցելել են Իրան, Իրաք, Սիրիա և Սուդան, պետք է մուտքի վիզաներ ստանան։ Համապատասխան օրենքը դեկտեմբերի 18–ին ստորագրել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման։
«Այս օրենքը միանգամայն բացասական է անդրադառնում տնտեսական, մշակութային, գիտական ու զբոսաշրջային հարաբերությունների վրա»,–հայտարարել է Արաքչին։
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին էլ Իրանին վստահեցրել է, որ օրենքը չի խանգարում միջուկային գործարքի պայմանների կատարմանը։

МИД Ирана: «Изменения в визовом режиме США нарушают условия ядерной сделки»
Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что изменения в визовом режиме США, которые накладывают ограничения на тех, кто посещает Иран, противоречат условиям ядерной сделки, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Associated Press».
Агентство отмечает, что США ужесточили требования безопасности в своей программе безвизового въезда. Ограничение касается граждан 38 стран, которые могут посещать Соединенные Штаты без получения визы. Теперь люди, которые в течение последних пяти лет посещали Иран, Ирак, Сирию и Судан должны получать визу на въезд.
18 декабря президент США Барак Обама подписал соответствующее законодательство.
«Этот закон, определенно, негативно влияет на экономические, культурные, научные и туристические отношения», – заявил Аргачи.
Госсекретарь США Джон Керри заверил Иран в том, что закон не отменяет выполнения условий ядерной сделки.
С 18 октября соглашение по ядерной программе Ирана официально вступило в силу. Соглашение, а именно совместный всеобъемлющий план действий по иранской ядерной программе, было заключено 14 июля в Вене. 2 ноября Иран начал подготовку к реализации ядерной сделки.