Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ է տալիս 2016–ից առանց վիզայի ռեժիմ սահմանել Ուկրաինայի հետ
Եվրահանձնաժողովը 2016–ի սկզբին Եվրախորհրդին կներկայացնի Ուկրաինայի հետ վիզային ռեժիմի չեղարկման հարցը։ Այս մասին գրում է «Европейская правда»–ն։
Համապատասխան զեկույցում ասվում է, որ այդ որոշման համար կարող են հիմք ընդունվել մոնիթորինգի և հաշվետվության արդյունքները, ըստ որոնց՝ Ուկրաինան կատարել է բոլոր պարտավորությունները, որոնք ստանձնել էր վիզային ազատականացման գործողությունների ծրագրի շրջանակներում։
Ըստ այդմ՝ նշվում է, որ Եվրահանձնաժողովը մտադիր է 2016–ին Եվրախորհրդին հանձնարարել փոխել Ուկրաինայի հետ վիզային կարգավորման եղանակը՝ «հաշվի առնելով ԵՄ հետ Ուկրաինայի հարաբերությունները»։
Նշենք, որ Ուկրաինայի և ԵՄ վիզային երկխոսությունը սկսվել է 2008–ին, իսկ 2010–ին Ուկրաինային վիզային ազատականացման գործողությունների ծրագիր էր առաջարկվել։ Դրանից հետո Եվրահանձնաժողովը 5 հաշվետվություն էր ներկայացրել վիզաների չեղարկման ոլորտում Կիևի արձանագրած առաջընթացի մասին՝ չհաշված հանրագումարայինը։

Еврокомиссия рекомендует ввести безвизовый режим с Украиной в 2016 году
Еврокомиссия поставит в начале 2016 года перед Советом Европы вопрос об отмене визового режима с Украиной. Об этом со ссылкой на итоговый отчет ЕК сообщает «Европейская правда».
«Принимая во внимание итоги мониторинга и отчетности, проводившейся после начала безвизового диалога в октябре 2008 года, Комиссия считает, что Украина выполнила все критерии, установленные по четырем блокам второй фазы плана действий визовой либерализации», – говорится в документе.
Сообщается, что ЕК намерена дать Совету Европы рекомендацию изменить порядок визовой регуляции.
Отметим, что визовый диалог Украины и ЕС начался в 2008 году. В 2010 году Украине был предложен план действий по визовой либерализации. С тех пор Еврокомиссия обнародовала пять докладов о прогрессе Киева на пути к отмене виз, не считая итогового.