ԻՊ–ն 5 ամսվա մեջ ամենահուժկու գրոհն է ձեռնարկել քրդերի դեմ ու հետ մղվել
«Իսլամական պետության» զինյալները 5 ամսվա մեջ առաջին անգամ հուժկու գրոհ են իրականացրել Հյուսիսային Իրաքում քուրդ աշխարհազորայինների դեմ։ ԱՄՆ գլխավորած հակաահաբեկչական կոալիցիայի օգնությամբ, սակայն, հարձակումը հետ է մղվել։ Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»–ը՝ «The New York Times»–ին հղումով։
Զինյալները գրոհներ են ձեռնարկել փեշմերգաների հրամանատարական կենտրոնի՝ Բաշիքի, ինչպես նաև Թալ–Ասվադ և Արվան բնակավայրերի ուղղությամբ։ Յուրաքանչյուր գրոհին մասնակցել է ԻՊ մինչև 120 զինյալ։
Պենտագոնի տվյալներով՝ ավիահարվածի արդյունքում ոչնչացվել է 180 ահաբեկիչ, ավելի քան 100–ին էլ սպանել են փեշմերգաները։ Քրդերի կորուստները մի քանի տասնյակ են կազմել։
ԱՄՆ բանակի բրիգադային գեներալ Մարկ Օդոմն ԻՊ այդ գրոհն ամենալուրջ հարձակումն է համարել Հյուսիսային Իրաքում վերջին 5 ամսվա ընթացքում։
Նշվում է, որ ԻՊ–ն փորձում էր այդկերպ խափանել իրաքյան Մոսուլի գրոհին նախապատրաստվելու քրդերի և արևմտյան կոալիցիայի ջանքերը։

ИГ совершило самую крупную за 5 месяцев атаку на курдов
Боевики террористической группировки «Исламское государство» совершили в Северном Ираке крупнейшую за последние пять месяцев атаку на позиции курдского ополчения. При поддержке, оказанной авиацией коалиции во главе с США, нападение было отбито, сообщает ТАСС со ссылкой на публикацию «The New York Times».
Нападение было совершено на лагерь Башик с командным центром «пешмерга», населенные пункты Тал-Асвад и Нарван. Активные боевые действия начались в ночь на 17 декабря. В каждой атаке участвовали до 120 боевиков ИГ.
По данным Пентагона, в результате авиаударов было уничтожено порядка 180 террористов. Еще более 100 ликвидированы бойцами «пешмерга». Потери курдов составили несколько десятков бойцов.
Бригадный генерал Армии США Марк Одом назвал эти нападения наиболее «серьезной атакой» «Исламского государства» за последние пять месяц в Северном Ираке. Действия ИГ имели целью «подорвать усилия» курдов и западной коалиции в области подготовки наступления на иракский Мосул.