Արա Աբրահամյանի առաջարկն ընդունվել է
Ս.թ. դեկտեմբերի 15-ին կայացավ «Ազգային միասնություն» շարժման համակարգող խմբի հերթական նիստը: Օրակարգում ընդգրկված էր Եվրասիական տարածաշրջանային տնտեսական (ԵՏՏ) ֆորումի անցկացման հարցը:
Քննարկվեց Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի առաջարկը՝ հիմնադրել «Եվրասիական տարածաշրջանային տնտեսական (ԵՏՏ) ֆորում» անվանումը կրող միջազգային կազմակերպություն և ներկայացնել այն գրանցման ՀՀ արդարադատության նախարարություն՝ որպես մշտապես գործող կառույց: Ֆորումի հիմնադիրներն են լինելու Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունը:
Համակարգող խումբը որոշեց ընդունել առաջարկը, ձևավորել անհրաժեշտ փաստաթղթային փաթեթ և սկսել նախապատրաստական աշխատանքներ 2016թ. հունիսի 22-25-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բիզնես-համաժողովի անցկացման համար: Միջազգային բիզնես-համաժողովին հրավիրվելու են սփյուռքի հայ գործարարներ, ներդրողներ և մի շարք պետությունների խոշոր կորպորացիաների ներկայացուցիչներ:
Համակարգող խումբը քննարկեց համաժողովի աշխատանքների նախապատրաստման գրաֆիկը, ինչպես նաև փորձագետների խմբի ձևավորման հարցը, որն իրականացնելու է տնտեսական և ներդրումային առաջարկների քննարկում և գնահատում:

Предложение Ара Абрамяна принято
15 декабря состоялось очередное заседание координационной группы движения «Национальное единство», в ходе которого обсуждался вопрос проведения Евразийского регионального экономического форума. Об этом сообщается в заявлении пресс-службы движения.
«Было обсуждено предложение председателя Союза армян России и Всемирного армянского конгресса Ара Абрамяна учредить международную организацию «Евразийский региональный экономический форум» и представить ее на регистрацию в министерство юстиции Армении в качестве постоянно действующей структуры. Учредителями Форума станут Всемирный армянский конгресс и Союз армян России.
Координационная группа приняла данное предложение и постановила подготовить соответствующую правовую базу и начать подготовку проведения в Ереване первого Евразийского бизнес-форума 22-25 июня 2016 года. На форум будут приглашены армянские бизнесмены и инвесторы из диаспоры, представители ряда мировых корпораций.
Был обсужден график подготовительных работ, а также вопрос формирования экспертной группы, которая проведет обсуждение и оценку экономических и инвестиционных проектов», – говорится в заявлении.