Արևիկ Պետրոսյան. «…ընտրվելով պատգամավոր՝ ես ազատվել եմ բարձր պետական պաշտոնից»
Ազգային ժողովի ԲՀԿ-ական փոխնախագահ, պաշտոնից հրաժարական ներկայացրած Արևիկ Պետրոսյանն այսօր որպես փոխնախագահ վերջին անգամ ԱԺ ամբիոն բարձրանալով' հանդես է եկել ելույթով, ուր մասնավորապես նշել է.
-Շուրջ երեք տարի ի նպաստ Ազգային ժողովի բնականոն գործունեության մենք աշխատել ենք փոխադարձ հարգանքով, ինչի համար ցանկանում եմ բոլորիդ հայտնել խորին շնորհակալություն։ Առավել քան 16 տարի ես մասնակցել եմ պետական շինարարությանը, կառավարման նոր համակարգերի մշակմանը և ներդրմանը։ Ազգային ժողովի ընտրություններին չեմ մասնակցել պաշտոն զբաղեցնելու համար. ընտրվելով պատգամավոր՝ ես ազատվել եմ բարձր պետական պաշտոնից, որը պետք է պաշտոնավարեի մինչև 2013թ.։ Ընտրարշավին ունեցել եմ ակտիվ մասնակցություն՝ ներկայացնելով առաջարկներ, տեսակետներ այն ոլորտների վերաբերյալ, որոնց տիրապետել եմ նաև գործնականում։ Զբաղեցնելով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնը՝ իմ լիազորությունների, ինձ տրված հնարավորությունների շրջանակներում բարեխղճորեն կատարել եմ կանոնակարգային պարտականություններս։
Հեղինակել և համահեղինակ եմ հանդիսացել 2 տասնյակից ավելի օրենսդրական նախաձեռնությունների, ներկայացրել եմ բազմաթիվ գրավոր և բանավոր առաջարկներ Ազգային ժողովում քննարկվող օրենքների նախագծերի վերաբերյալ։ Դրանք բոլորն էլ ընդունվել են և այսօր գործող օրենքներ են։
Ա. Պետրոսյանն ավելացրել է նաև, թե այդ ամենը կատարել և հետայսու որպես Ազգային ժողովի պատգամավոր նույնպես կատարելու է իր սկզբունքներին համապատասխան, բարձր պատասխանատվությամբ և ի շահ, ի նպաստ պետության ու հանրության։
Այս ելույթից հետո ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կատարած համատեղ աշխատանքի համար շնորհակալություն է հայտնել Արևիկ Պետրոսյանին։

Аревик Петросян: «…избравшись депутатом, я освободилась от почетной должности»
Вице-спикер НС, член партии «Процветающая Армения», представившая прошение об отставке Аревик Петросян сегодня в последний раз поднялась на трибуну НС в качестве вице-спикера, выступив с речью, в которой, в частности, сказала:
«Около трех лет мы работали со взаимным уважением во имя нормальной деятельности Национального собрания. Хочу выразить всем глубокую благодарность за это. Более 16 лет я участвовала в государственном строительстве, разработке и внедрении новых систем управления. Я не участвовала на выборах НС для того, чтобы занимать должность: избравшись депутатом, я освободилась от почетной должности, которую должна была занимать до 2013 года. Я принимала активное участие в избирательной кампании, выступая с предложениями, мнениями относительно сфер, знакомых мне и на практике. Занимая должность вице-спикера НС, в рамках своих полномочий и выделенных мне возможностей, я добросовестно выполняла свои обязанности, предусмотренные уставом.
Являюсь автором и соавтором свыше двух десятков законодательных инициатив. Я представляла множество письменных и устных предложений относительно обсуждаемых в НС проектов законов. Все они были приняты и действуют по сей день».
А. Петросян добавила, что выполняла все это и отныне в качестве депутата НС будет продолжать выполнять, в соответствии со своими принципами, с высокой ответственностью, во благо государства и общественности.
После этого выступления председатель НС Овик Абрамян выразил благодарность Аревик Петросян за совместно выполненную работу.