Այսօր նշվում է Թեյի միջազգային օրը
Ամեն տարի դեկտեմբերի 15-ին նշվում է Թեյի միջազգային օրը (International Tea Day)՝ նպատակ ունենալով կառավարությունների և մարդկության ուշադրությունը հրավիրել թեյի վաճառքի խնդիրներին, ինչպես նաև ընդգծել թեյի արտադրության և սպառողների փոխկապակցվածությունը:
Դեկտեմբերի 15-ի օրն ընտրելու որոշումը ընդունվել է 2004-ի Մումբայիում և 2005-ին Բրազիլիայում տեղի ունեցող Համաշխարհային հասարակական ֆորումներում՝ բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների և արհմիությունների քննարկումներից հետո:
Ենթադրվում է, որ թեյը որպես ըմպելիք հայտնագործվել է Չինաստանի կայսր Շենոմ Նունգոյի կողմից մոտավորապես մ.թ.ա. 2737-ին, երբ կայսրը թեյի տերևները լցրել է եռացող ջրի մեջ:

Сегодня отмечается Международный день чая
Ежегодно 15 декабря отмечается Международный день чая. Праздник в основном отмечается в странах, удерживающих статус ведущих мировых производителей чая, с целью привлечения внимания правительств и граждан к проблемам продажи чая, взаимосвязи между продажами чая и положением работников чайных производств, небольших производителей и потребителей, отмечает «Calend.ru».
Решение отмечать Международный день чая именно 15 декабря было принято после неоднократного обсуждения во многих международных организациях и профсоюзах в ходе Всемирного общественного форума, проходившего в 2004 году в Мумбае (Индия) и в 2005 году в Порту-Алегри (Бразилия). Соответственно, Международный день чая в основном отмечают страны, в экономике которых статья о производстве чая занимает одно их главных мест: Индия, Шри-Ланка, Бангладеш, Непал, Китай, Вьетнам, Индонезия, Кения, Малайзия, Уганда и Танзания.