ՄԱԿ. ծովով ԵՄ է ժամանել ավելի քան 890 հազ ներգաղթյալ
2015–ի սկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա է ժամանել ավելի քան 893 հազ ներգաղթյալ։ Այս մասին, «Վեստիի» փոխանցմամբ, հայտնել են Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունից։
Վերջինի տվյալներով՝ այդ ճանապարհով ամենաշատը ներգաղթյալներ ու փախստականներ է ընդունել Հունաստանը։ Տարվա սկզբից մինչև դեկտեմբերի 4 այդ երկիր է ժամանել 763 հազ մարդ, որոնց հիմնական մասը սիրիացիներ են (ավելի քան 388 հազ), աֆղաններ (ավելի քան 142 հազ) և իրաքցիներ (ավելի քան 44 հազ)։ Իտալիա 2015–ի սկզբից ժամանել է 143 հազ մարդ, որոնց մեծ մասը՝ էրիթրեացիներ (38 հազ), նիգերացիներ (19,5 հազ) և սոմալացիներ (11 հազ
Նշենք, որ խոսքը միայն ծովով ԵՄ երկրներ պաշտոնապես արձանագրված ժամանումների մասին է։ Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության զեկույցում նշված չէ այն ներգաղթյալների թիվը, որոնք ԵՄ են ժամանել Թուրքիայի տարածքով։

В ЕС по морю прибыло более 890 тыс. мигрантов – ООН
С начала 2015 года в Европу через Средиземное море прибыло более 893 тыс. мигрантов и беженцев. Об этом сообщили в Международной организации по миграции (МОМ), передает «Vesti.ru».
Больше всего мигрантов и беженцев, по данным МОМ, приняла Греция: с начала года и по состоянию на 4 декабря эта страна приняла около 763 тыс. человек. Из них основную массу составили сирийцы (более 388 тыс.), афганцы (более 142 тыс.) и иракцы (более 44 тыс).
В Италию с начала 2015 г. прибыло более 143 тыс. человек. Большинство из прибывших составили эритрейцы (38 тыс.), нигерийцы (19,5 тыс.) и сомалийцы (11 тыс.).
Речь идет только о зафиксированных прибытиях мигрантов и беженцев в страны ЕС по морю. В докладе МОМ не указаны цифры по количеству мигрантов, прибывших в ЕС через территорию Турции в Болгарию и Грецию.