ՌԴ ԱԳՆ–ն՝ Էրդողանի հայտարարության մասին. «Գողն ամենաբարձրն է գոռում՝ բռնե՛ք գողին»
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովն արձագանքել է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի՝ ՌԴ–ի՝ ԻՊ–ից նավթ գնելու մասին հայտարարությանը «Գողն ամենաբարձրն է գոռում՝ բռնե՛ք գողին» ասացվածքով։ Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նախօրեին Էրդողանը պատասխան մեղադրանք էր ներկայացրել ՌԴ–ին՝ հայտարարելով, թե ապացույցներ ունի այն բանի, որ ՌԴ–ն է, իբր, նավթ գնում ԻԼԻՊ–ից։ Ահաբեկիչների նավթի խոշոր գնորդն, ըստ նրա, ՌԴ անձնագրով սիրիացի մի գործարար է։
«Ես չեմ լսել այդ հայտարարությունը, բայց տարօրինակ է, որ դա հնչել է շատ ու շատ օրեր այն բանից հետո, երբ նավթի անօրինական առևտրի մասին թեման հայտնվեց ԶԼՄ–ում, և երբ մենք ստույգ փաստեր ներկայացրեցինք։ Չգիտեմ։ Կարելի է միայն հայտնի ասացվածքին դիմել՝ «Գողն ամենաբարձրն է գոռում՝ բռնե՛ք գողին». այլ բան միտքս չի գալիս»,–ասել է Լավրովը։

Лавров об Эрдогане: «На воре и шапка горит»
Глава МИД России Сергей Лавров прокомментировал обвинения Турции в адрес России. Ранее президент страны Реджеп Эрдоган обвинил Москву в незаконной торговле с ИГ.
«Я этого заявления не слышал, но странно, что оно последовало через много-много дней после того, как тема нелегальной торговлей нефтью уже попала в медийное пространство, когда мы предъявили конкретные факты. Не знаю. Можно только пословицу про шапку вспомнить», – цитирует РИА «Новости» слова Лаврова.
Напомним, что Минобороны РФ обвинило власти Турции в покупке нефти у ИГ. В ходе пресс-конференции 2 декабря были опубликованы кадры, снятые со спутников, на которых показывалась три основных маршрута транспортировки нефти в Турцию из Сирии и Ирака.