Էրդողանը հայտարարել է, որ ՌԴ–ն է նավթ գնում ԴԱԻՇ–ից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ԴԱԻՇ–ի զինյալներից նավթ է գնում սիրիացի մի գործարար, որն, իբր, ՌԴ անձնագիր ունի։
«ԴԱԻՇ–ի նավթի խոշոր գնորդը ՌԴ անձնագիր ունեցող, սիրիացի Ջորջ Հաշրավին է»,–Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստին։
Թուրք առաջնորդը նաև հավելել է, որ ապացույցներ ունի այն բանի, որ Մոսկվան ներգրավված է ԴԱԻՇ–ի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում իրականացվող նավթի առևտրին։
«Մենք ունենք ապացույցներ և ցույց կտանք դրանք աշխարհին»,– «AFP»–ի փոխանցմամբ՝ ասել է Էրդողանը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ էլ այն մասին, որ ՌԴ–ն անհերքելի ապացույցներ ունի ահաբեկիչների հետ նավթի ապօրինի բիզնեսին Թուրքիայի մասնակցության մասին, հայտարարել էր ՌԴ ԶՈւ ԳՇ Գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ–լեյտենանտ Սերգեյ Ռուդսկոյը։

Эрдоган обвинил Россию в торговле нефтью с ИГ
У властей Турции имеются «доказательства» причастности России к торговле нефтью с представителями террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в Сирии. Об этом сегодня заявил президент Турции Реджеп Эрдоган во время выступления перед профсоюзами в Анкаре.
«У нас есть доказательства, – сказал он. – И мы их скоро представим миру».
В ходе выступления глава Турции называл, в частности, имя сирийского бизнесмена Джорджа Хасвани, «владельца паспорта России».
Ранее Минобороны РФ обвинило власти Турции в покупке нефти у ИГ. В ходе пресс-конференции 2 декабря были опубликованы кадры, снятые со спутников, на которых показывалась три основных маршрута транспортировки нефти в Турцию из Сирии и Ирака.
В Госдепартаменте США заявили, что не видят доказательств непосредственного участия Эрдогана и его приближенных к торговле нефтью, но в то же время признали, что она ИГ действительно пересекает границу с Турцией.