Մեծ Բրիտանիան առաջին ռումբերն է նետել ԻԼԻՊ–ի վրա (տեսանյութ)
Բրիտանական խորհրդարանը հավանություն է տվել Սիրիայում ԻՊ ահաբեկիչների դեմ ռազմական գործողություն սկսելու որոշմանը։ «BBC»–ի փոխանցմամբ՝ կողմ է քվեարկել 397 պատգամավոր, դեմ՝ 223։
Նման առաջարկ էր արել վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը՝ նշելով, որ ավիահարվածները կապահովեն բրիտանացիների անվտանգությունը։
Դեմ քվեարկողների մեջ է եղել լեյբորիստների առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը, որն ավելի վաղ Քեմերոնից պահանջել էր ներողություն խնդրել այն հայտարարության համար, թե որոշմանն ընդդիմացողներն ահաբեկիչների կողմնակիցներն են։
ԱԳ «ստվերային նախարար» Հիլարի Բենն էլ հայտարարել է, որ ԻՊ ահաբեկիչները ֆաշիստներ են, որոնց հարկավոր է ոչնչացնել։
«Մենք պետք է դիմակայենք այդ չարիքին։ Ժամանակն է նոր ներդրում ունենալ Սիրիայում։ Իմ գործընկերներին խնդրում եմ կողմ քվեարկել»,–ասել է Բեննը։
Այդ ընթացքում Լոնդոնի կենտրոնում հավաքված բրիտանացիները պաստառներով բողոքի ցույց են արել՝ պահանջելով չներքաշվել Սիրիայի պատերազմ։
Այսօր արդեն հայտնի է դարձել, որ թագավորական ՌՕՈւ–ի «Tornado GR4» առաջին կործանիչները թռել են Կիպրոսի «Աքրոթիրի» ավիաբազայից և առաջին հարվածները հասցրել Սիրիայում ԻՊ դիրքերին։

ВВС Великобритании нанесли первые удары по позициям ИГ в Сирии
В ночь на четверг ВВС Великобритании нанесли первые удары по позициям террористической группировки «Исламское государство» в Сирии. Как сообщает РИА «Новости», воздушная операция началась через час после того, как британский парламент одобрил участие Лондона в борьбе против террористов на территории Сирии.
По данным британских СМИ, два самолета Tornado вылетели с базы «Акротири» на Кипре и нанесли удары по позициям боевиков. А спустя несколько часов вернулись на базу без бомб.
Ранее парламент королевства проголосовал за план британского премьера Дэвида Кэмерона начать бомбардировки позиций террористов ИГ в Сирии. Инициативу поддержали 397 депутатов, против высказались 223.
«Мы уже и так осуществляем разведывательные полеты над Сирией, – заявил перед голосованием глава британского МИД Филипп Хаммонд. – Наши самолеты и так пролетают над Сирией с оружием, предназначенным для авиаударов по Ираку, так что будет довольно просто дать им дополнительное разрешение на использование этого оружия на сирийской территории после идентификации целей».
Между тем, по данным британских СМИ, Великобритания планирует вдвое увеличить количество самолетов на авиабазе на Кипре. Туда будут направлены два дополнительных истребителя Tornado и шесть истребителей Typhoon с ракетами с лазерной системой наведения. При этом на базе «Акротири» уже находятся восемь самолетов Tornado, которые участвуют в операции коалиции, возглавляемой США в Ираке