Ասադ. «Ֆրանսիան աջակցում է ահաբեկչությանը» (տեսանյութ)
«Česká televize»–ի հետ հարցազրույցում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ պատրաստ է ստորագրել խաղաղության մասին համաձայնագիրը Պրահայում։ Միևնույն ժամանակ, Սիրիայի նախագահը նշել է, որ չի հավատում՝ սիրիական հակամարտության հարցով խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի Ֆրանսիայում։
«Սիրիացիները կասեն՝ խաղաղության կոնֆերանսը չի կարող անցնել, օրինակ, Ֆրանսիայում, քանի որ Ֆրանսիան աջակցում է ահաբեկչությանն ու նպաստում պատերազմին, այլ ոչ թե խաղաղությանը»,–հայտարարել է Ասադը։
Ասադի խոսքերով՝ խաղաղ համաձայնագրի համար հարթակ կարող է ծառայել Չեխիան՝ շնորհիվ իր հավասարակաշռված դիրքորոշման։
Սիրիացի առաջնորդը հիշեցրել է, որ իր երկրի պատերազմի հետևանքով անօթևան է մնացել 11 մլն մարդ, որոնց մի մասը մեկնել է ԵՄ երկրներ։
Ասադի խոսքերով՝ սիրիացիները հայրենասեր, ազնիվ մարդիկ են, սակայն նրանց մեջ կան նաև ահաբեկիչներ։ Զինյլաների թիվը, սակայն, Ասադը չի նշել։

Асад заявил о поддержке Францией терроризма
В интервью «Česká televize» президент Сирии Башар Асад поддержал идею подписать возможное мирное соглашение в Праге и назвал это реальной возможностью. В то же время, он не верит, что заключение перемирия по сирийскому конфликту могло бы пройти во Франции, передает «Gazeta.ru».
«Сирийцы скажут, что мирная конференция не может пройти, например, во Франции, потому что Франция поддерживает терроризм и способствует войне, а не миру», – заявил Асад.
По словам Асада, Чехия может стать площадкой для мирных соглашений благодаря своей сбалансированной позиции.
За время войны в Сирии потеряли кров 11 млн человек, часть из них уехали в другие государства, в том числе страны Евросоюза. По словам Асада, сирийцы – хорошие, патриотичные, правильные люди, хотя среди них есть и террористы. Число боевиков, однако, Асад уточнить не смог.