Դավութօղլու. «Ոչ ոք ներողություն չի խնդրի խոցված Սու–24–ի համար» (տեսանյութ)
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ ռուսական Սու–24–ի խոցումը Թուրքիայի օդային տարածքի պաշտպանությունն էր, հետևաբար ոչ ոք ներողություն չի խնդրի դրա համար։
«Թուրքիայի սահմանների պաշտպանությունը մեր պարտականությունն է։ Մեր բանակն իր պարտքն է կատարել՝ պաշտպանել է Թուրքիայի օդային տարածքը,–ասել է Դավութօղլուն ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգի հետ հանդիպումից հետո,–ո՛չ Թուրքիայի վարչապեը, ո՛չ նախագահը, ո՛չ պաշտոնատար այլ անձինք ներողություն չեն խնդրի իրենց պարտքը կատարելու համար»։
Դավութօղլուն նշել է, որ Թուրքիան պատրաստ է ՌԴ–ին տրամադրել Սու–24–ի խոցման վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը և քննարկել նման միջադեպերը կանխելու համար ձեռնարկվելիք բոլոր միջոցները։
«Եթե նրանք ցանկանան, մենք այդ դեպքի տեխնիկական մանրամասների վերաբերյալ տեղեկատվություն կտրամադրենք։ Եթե նրանք ուզում են բարելավել հարաբերությունները մեր հետ, մենք պատրաստ ենք խոսել»,–հավելել է Դավութօղլուն։
Հիշեցնենք՝ թուրքական ԶԼՄ–ն Սու–24–ի խոցումից անմիջապես հետո տեսանյութ էր հրապարակել, որում պատկերված է՝ ինչպես են զինյալները կրակում կատապուլտված օդաչուների ուղղությամբ՝ գոռալով «Ալլահ աքբա՛ր»։

Турция отказалась извиняться перед Россией за сбитый Су-24 (видео)
Турция не намерена извиняться перед Россией за инцидент с российским самолетом Су-24. Об этом заявил премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу на совместной пресс-конференции с генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом.
«Защита нашего воздушного пространства, сухопутных границ – это не только право моего правительства, но и его долг. Никто не будет извиняться за выполнение своего долга», – сказал Давутоглу.
Россияне при этом, по словам Давутоглу, должны понимать чувствительность турецкой стороны по отношению к безопасности границы с Сирией. Он заявил, что Турция продолжит показывать свою чувствительность в этом вопросе.
Ранее президент Турции Реджеп Эрдоган также заявил, что Турция не будет извиняться за инцидент со сбитым российским Су-24. По его словам, турецкие пилоты и вооруженные силы выполняли свои обязанности, которые состоят в том, чтобы дать ответ на нарушение.