Թուրքիա vs ՌԴ. սպառնալիքի տակ են արտահանումը, էներգետիկան, ներդրումները, տուրիզմը
Սիրիայում Ռուսական Су-24–խոցումը սրեց ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերություններում առկա լարվածությունը։ «lifenews.ru»–ն անդրադարձել է դրա հնարավոր հետևանքներին։ Սպառնալիքի տակ են հայտնվել արտահանումը, էներգետիկան, ներդրումները, տուրիզմը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ռուս–թուրքական ապրանքաշրջանառությունը գերազանցում է 31 մլրդ դոլարը։ Գերմանիայից հետո ՌԴ–ն Թուրքիայի երկրորդ արտաքին առևտրային գործընկերն է, Անկարան էլ իր հերթին Մոսկվայի կարևոր դաշնակիցների տասնյակում է։
ՌԴ–ից Թուրքիա արտահանումների մոտ 70 տոկոսը կազմում են էներգառեսուրսները, մնացածը մեքենաներ են, սարքավորումներ, քիմիական արտադրանք։ Վերջապես, մեծ հարցականի տակ է «Թուրքական հոսքի» ճակատագիրը՝ չնայած Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարի հայտարարությանը, որ չի անհանգստանում երկու երկրների էներգետիկ հարաբերությունների համար։
Բացի այդ, Անկարան ռուսական հումքի երկրորդ խոշոր գնորդն է ԵՄ երկրներից հետո։
Հայտնի է, որ 2014–ին նա 27 մլրդ խմ–ից ավելի վառելանյութ է ձեռք բերել։ Թեև Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է փոխարինել ՌԴ մատակարարումները, ինչի հետևանքով «Գազպրոմը» միլիարդավոր դոլարներ կկորցնի, փորձագետներն այլ բան էին նշել՝ Թուրքիային դա ավելի շատ կհարվածի. Անկարային ռուսական մատակարարումները կազմում են 50 տոկոս։
Հաջորդն ատոմային էլեկտրակայանների հարցն է Թուրքիայի հարավում՝ 20 մլրդ դոլար արժողությամբ։ Եթե դրանց շինարարությունն ընդհատվի, «Ռոսատոմը» 3 մլրդ դոլար կկորցնի, սակայն Անկարայի կորուստները շատ ավելի մեծ կլինեն՝ գումարած աշխատանքային տեղերն ու հարկային մուտքերը։
Մյուսը պարենամթերքն է։ Անկարան այս տարի մեծացրել է ՌԴ բանջարեղենի և մրգերի արտահանումը։ Բացի այդ, Թուրքիան առաջարկում է նաև մսային, կաթնային արտադրանք, ձկնեղեն և ձու՝ ՌԴ ցորենի դիմաց։
Քաղաքական հարաբերությունների սրման համապատկերին կորուստներից չի խուսափի նաև ներդրումային համագործակցությունը։ 2013–ին ՌԴ–ն 950 մլն դոլարի ներդրում է արել Թուրքիայում, որոնցից նշելի են հատկապես «Сбербанк»–ի կողմից «Denizbank»–ի գնումը, «ЛУКОЙЛ»–ի կողմից՝ «Акпет» ավտոլվացման կայանների, «Интер РАО ЕЭС»–ի կողմից՝ Թուրքիայի էլեկտրակապային ընկերության ակտիվների գնումը։
Եվ, իհարկե, զբոսաշրջությունը։ Թուրքիան երկար ժամանակ առաջին տեղում էր ռուս զբոսաշրջիկներ ընդունող երկրների շարքում։ Նախորդ տարի, տարբեր հաշվարկներով, այնտեղ է հանգստացել 3,5–4,5 մլն ՌԴ քաղաքացի։ Այդ ժամանակ Թուրքիան քիչ էր մնում զիջեր Եգիպտոսին։ Սակայն Սինայի ողբերգությունից հետո Եգիպտոս մեկնողները որոշեցին գնալ Անթալիա։ Փորձագետներն արդեն հաշվել են՝ եթե Թուրքիան զրկվի ռուս զբոսաշրջիկների թեկուզ ¼–ից, կկորցնի 4,5 մլրդ դոլար։

Турция vs Россия: под угрозой экспорт, энергетика, инвестиции, туризм
Инцидент с российским Су-24 на сирийско-турецкой границе обернулся новым витком напряжённости между Москвой и Анкарой и новой угрозой двусторонним отношениям. В своем репортаже «Lifenews» обратился к возможным последствиям данного инцидента для Турции в сферах экспорта, энергетики, инвестиций и туризма.
Как отмечает издание, объём российско-турецкого товарооборота превышает 31 миллиард долларов. Россия занимает второе (после Германии) место среди внешнеторговых партнёров Турции, а Анкара, в свою очередь, – в десятке важнейших союзников для Москвы.
Большая часть российского экспорта в Турцию – энергоресурсы (около 70 процентов), остальное – машины, оборудование, химпром. Но самый актуальный вопрос навис над «Турецким потоком», хотя глава Минэнерго Турецкой Республики сказал, что не беспокоится по поводу энергетических отношений двух стран.
Кроме того, Анкара – второй по величине покупатель российского сырья после стран ЕС. В 2014 году она приобрела больше 27 миллиардов кубометров топлива. После прошлого обострения президент Эрдоган заявил, что Турция может заместить российские поставки. «Газпром» в таком случае потеряет миллиарды долларов. Но эксперты успокаивают: уход Турции ударит больно, но не смертельно, хуже будет только ей самой. Ведь российские поставки – это более 50 процентов для Анкары.
Ещё один проект в этой сфере – атомная электростанция на юге Турции стоимостью в 20 миллиардов долларов. Если строительство сорвётся, «Росатом» потеряет уже вложенные 3 миллиарда долларов. Но для Анкары это тоже убытки: минус рабочие места и налоговые поступления.
Далее – продовольствие. Анкара нарастила в этом году экспорт в Россию овощей и фруктов. Объём за январь-май – свыше 560 тысяч тонн. Кроме того, страна предлагает мясную, молочную продукцию, рыбу и яйца в обмен на российское зерно.
На фоне обострения политических отношений ущерб ощутит и инвестиционное сотрудничество. В 2013 году из России в Турцию поступило инвестиций на сумму свыше 950 миллионов долларов, а из Турции в Россию ушло чуть больше 520 миллионов. Вот несколько сделок: покупка российским «Сбербанком» «Denizbank», приобретение «Лукойлом» автозаправочных станций «Акпет», выкуп холдингом «Интер РАО ЕЭС» активов электросетевой компании Турции.
Ну и, конечно, туризм. Турция долгое время держалась на первом месте по числу принятых российских путешественников. В прошлом году там побывали, по разным оценкам, от 3,5 до 4,5 миллионов российских граждан. В этом году страна было уступила место Египту, но трагедия над Синаем вернула отдыхающих в Анталию – туда устремился основной поток тех, у кого отпуск оказался под угрозой срыва.
Эксперты подсчитали: если страна лишится хотя бы четверти россиян, а такой прогноз делали в начале года из-за девальвации рубля, государство потеряет 4,5 миллиарда долларов.