Ռազմական ինքնաթիռ է կործանվել Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանին (լրացված, տեսանյութ)
Ռազմական ինքնաթիռ է կործանվել Սիրիայի տարածքում՝ Թուրքիայի սահմանից ոչ հեռու։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Haberturk TV»–ին։
Վերջինը կոնկրետ չի նշել, թե ինքնաթիռն ինչ տիպի է, և որ երկրին է պատկանում։
Տեղեկացվել է միայն, որ այն կործանել են Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը, երբ հատել է իրենց երկրի տարածքը։
Ավելի ուշ «lifenews.ru»–ն, թուրքական «DNA»–ին հղումով, գրել է, որ սիրիական Միգ-23–ը խոցել է թուրքական F-16 կործանիչը։ Սիրիական կործանիչի անձնակազմին նախապես զգուշացվել է այդ մասին, որը հասցրել է բարեհաջող լքել ինքնաթիռը։
ՌԴ ՊՆ–ն էլ հայտարարել է, որ Սիրիայում ռուսականСу-24 է խոցվել։
«Այսօր Սիրիայի տարածքում, ենթադրաբար, ցամաքից, գնդակոծվել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում գտնվող, ռուսական ավիախմբին պատկանող Су-24–ը», –«Ինտերֆաքսին» հայտնել են գերատեսչությունից։
«Ինքնաթիռը գտնվում էր 6 հազ մետր բարձրության վրա։ Օդաչուների ճակատագիրը ճշտվում է։ Նախնական տվյալներով՝ նրանց հաջողվել է կատապուլտով դուրս նետվել»,–հայտարարել են ՊՆ–ից։
Գերատեսչությունից նաև հայտնել են, որ թռիչքի ժամանակ ինքնաթիռը գտնվել է բացառապես Սիրիայի տարածքում։
«Դա արձանագրված է վերահսկողության օբյեկտիվ միջոցներով»,–ընդգծել են ՊՆ–ից։
Թուրքիայի նախագահ ՌեջեփԹայիփԷրդողանը ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի հետ հանդիպման ժամանակ հաստատել է, որ թուրք զինվորականները ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ են խոցել։ Այս մասին հայտնում է «gazeta.ru»-ն։
Թուրքական կողմը շարունակում է պնդել, որ ինքնաթիռը խախտել է իրենց երկրի օդային տարածքը, այն էլ՝ 5 րոպեում 10 անգամ:
CNNturk–ը հայտնում է, որ օդաչուներից մեկը գտնվում է տեղի բնակիչների՝ սիրիացի թուրքմենների մոտ:
ՆԱՏՕ–ն մեկնաբանել է կատարվածը՝ նշելով, որ հետևում է իրավիճակին։
Ժնևում ՄԱԿ–ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմադ Ֆաուզին ասել է, որ այս միջադեպը կարող է բարդացնել Սիրիայում ահաբեկչության դեմ Ռուսաստանի պայքարը։
ՌԴ ՊՆ–ն էլ հայտարարել է, որ Սիրիայում ռուսական Су-24 է խոցվել։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի հետ հանդիպման ժամանակ հաստատել է, որ թուրք զինվորականները ռուսական Սու-24 ինքնաթիռ են խոցել։ Այս մասին հայտնում է «gazeta.ru»-ն։

Турецкие ВВС сбили российский самолет на границе с Сирией (видео)
Самолет, упавший во вторник на границе Сирии и Турции, мог сбить турецкий истребитель. По данным телеканала CNN, боевой самолет якобы нарушил воздушное пространство Турции.
Оба пилота успели катапультироваться.
По некоторым данным, самолет упал на палаточный лагерь в деревне Ямади в Латакии, где живут туркоманы, передает ТАСС.
Ранее сообщалось, что крушение воздушного судна произошло в районе гор Кызылдаг, в 5 км от границы с Турцией. В этом регионе идут активные бои между оппозиционерами и силами армии САР.
Позже турецкое агентство DNA сообщило о том, что F-16 Турции сбил сирийский истребитель Миг-23. Поводом для этого якобы стало нарушение воздушного пространства Турции. Экипаж сирийского истребителя был предупрежден, поэтому успел покинуть самолет.
Минобороны РФ сообщило, что самолет Су-24 российской авиагруппы потерпел крушение на территории Сирии, предположительно это произошло в результате обстрела с земли. Судьба летчиков уточняется. По предварительным данным, пилотам удалось катапультироваться, передает ТАСС.
«Также выясняются обстоятельства падения российского самолета. Минобороны РФ отмечает, что все время полета самолет находился исключительно над территорией Сирии. Это зафиксировано объективными средствами контроля», – сказали в Минобороны.
Ранее СМИ сообщили, что истребитель, потерпевший крушение в Сирии, якобы нарушил воздушное пространство Турции и бил сбит турецкими ВВС.
Источник в министерстве обороны Турции сообщил «Reuters», что турецкие пилоты якобы несколько раз пытались выйти на связь с пилотами сбитого истребителя, однако не получили ответа. После этого турецкие F-16 открыли огонь на поражение.
Премьер-министр Ахмет Давутоглу проводит в связи с инцидентом срочное совещание с руководством генштаба.