Ֆրանսիան նախազգուշական միջոցների է դիմել քիմիական զենքի հնարավոր կիրառության դեմ
Ֆրանսիայի իշխանությունները նախազգուշական միջոցներ են ձեռնարկել քիմիական զենքի հնարավոր կիրառության դեմ։ Այս մասին «Europe1»–ի եթերում հայտնել է այդ երկրի պաշտպանության նախարար Ժան–Իվ Լե Դրիանը։
«Գրոհի այդ տեսակը հնարավոր վտանգներից մեկն է, որին մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք։ Մենք դիմել ենք նախազգուշական բոլոր միջոցառումներին դրանից խուսափելու համար»,–ասել է նախարարը։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ն հայտնել էր, որ հատուկ քիմիական զենք մշակելու նպատակով «Իսլամական պետության» զինյալների կողմից առանձին ստորաբաժանում է ստեղծվել, որը պետք է զբաղվի համապատասխան հետազոտություններով և փորձերով։

Франция предприняла меры предосторожности против химического оружия
Власти Франции предприняли меры предосторожности против возможного применения химического оружия, заявил министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан в эфире радиостанции «Europe1».
«Этот тип атаки является частью рисков, которые мы должны принимать во внимание. Мы приняли все меры предосторожности, чтобы избежать этого», – сказал он.
Ранее СМИ сообщали, что специально для разработки химического оружия боевиками террористической группировки «Исламское государство» было создано отдельное подразделение, которое занимается исследованиями и опытами.