Լավրով. «Արևմուտքում սկսել են հասկանալ, որ պետք է պայքարել ահաբեկիչների՛, այլ ոչ թե Բաշար Ասադի դեմ» (տեսանյութ)
ՌԴ արտգործնախարար ՍերգեյԼավրովը նոյեմբերի 25-ին այցելելու է Թուրքիա։ Այնտեղ նա մասնակցելու է Ռազմավարական պլանավորման ռուս-թուրքական համատեղ խմբի 5-րդ նիստին։ Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ մեջբերելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ ՄարիաԶախարովայիխոսքերը:
Նա նշել է, որ Սիրիայի հարցով կարծիքների փոխանակում տեղի կունենա, կքննարկվի իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայի հյուսիսում, Կիպրոսի խնդրի կարգավորման հարցը։
«Հատկապես քննարկվելուէահաբեկչությանդեմպայքարը»,-նշել է Զախարովան:
Մինչ այդ Լավրովը հայտարարել է՝ Արևմուտքում սկսել են հասկանալ, որ պետք է պայքարել ահաբեկիչների՛, այլ ոչ թե Բաշար Ասադի դեմ։
Ի դեպ, Սիրիայի նախագահ ԲաշարԱսադը հայտարարել է, որ սիրիականճգնաժամիհարցում ամենալուրջբացասականդերը խաղում է Թուրքիայիկողմից «Ջեբհաթ-ան-Նուսրա» և «Իսլամականպետություն» ահաբեկչականխմբավորումներինցուցաբերվողբազմակողմանիօգնությունը։Այս մասին հայտնում է RT-ն:
«Թուրքիանսիրիականճգնաժամումլրջագույնդերէխաղում, ևայդդերըխիստբացասականէ: ԴաանմիջականորենկապվածէԷրդողանիևԴավութօղլուիհետ: Նրանցսրտերումեղածգաղափարախոսությունը «եղբայր-մուսուլմաններ»-իգաղափախախոսություննէ»,-հավելել է Ասադը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիան աջակցում է ահաբեկչական այդ խմբավորումներին մարդկային, ֆինանսական, ռազմական և տեղեկատվական ռեսուրսներով:
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 25-ին այցելելու է Թուրքիա։ Այնտեղ նա մասնակցելու է Ռազմավարական պլանավորման ռուս-թուրքական համատեղ խմբի 5-րդ նիստին։ Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ մեջբերելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի խոսքերը:
«Հատկապես քննարկվելու է ահաբեկչության դեմ պայքարը»,-նշել է Զախարովան:
Ի դեպ, Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ սիրիական ճգնաժամի հարցում ամենալուրջ բացասական դերը խաղում է Թուրքիայի կողմից «Ջեբհաթ-ան-Նուսրա» և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումներին ցուցաբերվող բազմակողմանի օգնությունը։ Այս մասին հայտնում է RT-ն:
«Թուրքիան սիրիական ճգնաժամում լրջագույն դեր է խաղում, և այդ դերը խիստ բացասական է: Դա անմիջականորեն կապված է Էրդողանի և Դավութօղլուի հետ: Նրանց սրտերում եղած գաղափարախոսությունը «եղբայր-մուսուլմաններ»-ի գաղափախախոսությունն է»,-հավելել է Ասադը՝ ընդգծելով, որ Թուրքիան աջակցում է ահաբեկչական այդ խմբավորումներին մարդկային, ֆինանսական, ռազմական և տեղեկատվական ռեսուրսներով:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров планирует посетить Турцию 25 ноября, заявила официальный представитель ведомства Мария Захарова, передает РИА «Новости».
«25 ноября состоится рабочий визит министра иностранных дел Сергея Лаврова в Турцию. Он примет участие в пятом заседании российско-турецкой совместной группы стратегического планирования в Стамбуле, которая действует в рамках возглавляемого президентами России и Турции Совета сотрудничества высшего уровня», – сообщила она.
По словам Захаровой, в рамках визита планируется провести углубленный обмен мнениями относительно широкого круга проблем, в том числе ситуации в Сирии, обстановки в регионе Ближнего Востока и Северной Африки и кипрского урегулирования.
В центре внимания будут находиться вопросы повышения эффективности борьбы с терроризмом, добавила она.
Напомним, что ранее президент Сирии Башар Асад заявил о том, что всесторонняя поддержка террористических группировок «Джебхат-ан-Нусра» и «Исламское государство» со стороны Турции играет самую негативную роль в сирийском кризисе. «Турция играет наиболее отрицательную роль в нашем кризисе. Это связано напрямую с Эрдоганом и Давутоглу. Идеология, которую они несут в своих сердцах, – это идеология «Братьев-мусульман», – сказал он.
По словам Асада, Турция поддерживает обе террористические группировки человеческими ресурсами, финансами, вооружением и разведывательными данными.
Лавров посетит Турцию (видео)