Հունաստանի կառավարությունը մտադիր է հարկել գինին՝ յուրաքանչյուր շշի դիմաց սահմանելով 30 եվրացենտ։ Հարկը կմտցվի մասնավոր կրթության համար գործող 23% ԱԱՀ–ի փոխարեն։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ Հունաստանի ֆինանսների նախարար Էվքլիդես Ցաքալոթոսին հղումով։
«Կա հարկման 2–3 առաջարկ։ Ինչպես գիտեք՝ Հունաստանի գինիներն օգտագործելու համար հատուկ հարկեր սահմանված չեն։ Եթե դուք սիրում եք գինի, մի՛ անհանգստացեք։ Խոսքը 30 եվրացենտի մասին է մեկ շշի համար։ Կարծում եմ՝ դա շատ չի ազդի սպիտակ և կարմիր գինու կիրառության վրա»,–ասել է Ցաքալոթոսը։
Հիշեցվում է, որ ամռանը Հունաստանի կառավարությունը 23% ԱԱՀ էր սահմանել մասնավոր կրթության՝ դպրոցների, արտասահմանյան լեզուների և ինֆորմատիկայի ուսուցման համար, որն առաջացրել էր բնակչության զանգվածային բողոքը։ Դրանից հետո իշխանությունները խոստացան փոխարինել ԱԱՀ–ն այլ հարկերով։
Ավելի վաղ էլ հաղորդվել էր, որ ընտրություններից հետո Հունաստանը պետք է 24,7 մլրդ եվրոյի հարկ վճարի։
Հունաստանը մտադիր է հարկել գինին

Правительство Греции намерено ввести налог на вино в размере 30 евроцентов за бутылку, налог будет введен вместо НДС в 23% на частное образование, передает РИА «Новости» со ссылкой на министра финансов Эвклида Цакалотоса.
«Есть два-три предложения по налогам. Как вы знаете, вина в Греции не облагаются специальным налогом на потребление. Если вы любите вино, не беспокойтесь. Речь идет о 30 евроцентах на бутылку. Думаю, что это не сильно повлияет на потребление белого и красного вина», – сказал Цакалотос.
Летом правительство Греции ввело НДС в 23% на частное образование – школы, курсы иностранного языка и информатики, репетиторство и пр. Это вызвало массовые протесты населения, и власти пообещали заменить этот НДС другими налогами.
Ранее сообщалось, что Греция должна будет выплатить €24,7 млрд налогов после выборов.
В Греции планируют ввести налог на вина