iPhone–ի տերն «Apple»–ից 5 մլն դոլար է պահանջել իր սնանկացման համար
Վիլյամ Բ. Քոթթրել անունով ամերիկացին դատի է տվել «Apple» ընկերությանը։ Նա 5 մլն դոլար փոխհատուցում է պահանջել այն բանի համար, որ իր բջջային հեռախոսի ծախսերը կտրուկ ավելացել են iPhone–ում iOS 9 օպերացիոն համակարգ ներբեռնելուց հետո։
«Appleinsider»–ի փոխանցմամբ՝ պատճառը եղել է Wi-Fi–ին միանալու համար նախատեսված նոր՝ «օգնող» գործառույթը, որը հնարավորություն է տալիս բջջային կապով ավտոմատ կերպով Wi-Fi–ին միանալ այն դեպքում, եթե վերջինը վատ է գործում։ Սակայն շատ օգտատերեր չեն էլ իմացել այդ գործառույթի մասին և անակնկալի են եկել, երբ ամսվա վերջին պատկառելի հաշիվ են ստացել բջջային օպերատորներից։
Քոթթրելը պնդել է, որ «Apple»–ը միտումնավոր կերպով չի հայտնում իր օգտատերերին, թե այդ գործառույթից օգտվելու դեպքում ինչ չափի գումար են նրանք վճարելու։
Նշվում է, որ հոկտեմբերի վերջին էլ «Apple»–ի դեմ նմանատիպ բողոք էին ներկայացրել Կալիֆոռնիայում բնակվող ամուսինները՝ պահանջելով փոխհատուցել իրենց ծախսերը, քանի որ նախապես չի տեղեկացրել վիճելի գործառույթից օգտվելու հետևանքների մասին։

Владелец «iPhone» потребовал от «Apple» 5 миллионов долларов за свое разорение
Американец по имени Вильям Коттрелл подал в суд на компанию «Apple». Он потребовал 5 миллионов долларов компенсации за то, что у него резко вырос расход мобильного трафика после установки на «iPhone» операционной системы iOS 9, пишет «Российская газета» со ссылкой на «Appleinsider».
Причиной этого стала новая функция под названием «Помощь с Wi-Fi», которая позволяет автоматически задействовать сотовое подключение в том случае, если соединение Wi-Fi работает плохо – например, из-за слабого сигнала. Однако многие пользователи даже не подозревали о существовании такой функции, поэтому для них стало сюрпризом, когда в конце месяца они получали внушительные счета от мобильных операторов.
Коттрел выразил уверенность в том, что компания «Apple» намеренно не сообщает пользователям о том, какие огромные суммы придется заплатить владельцам «iPhone» за пользование спорной функцией.
Отметим, что в конце октября с таким же иском на 5 миллионов долларов против «Apple» в суд обратились супруги из Калифорнии. По их утверждению, из-за активной опции «Помощь с Wi-Fi» они и многие другие пользователи заплатили за мобильный трафик значительно больше после выхода iOS 9. Они обвиняют «Apple» в недобросовестной конкуренции и неправдивой рекламе.