Ռազմական լայնածավալ գործողության արդյունքում քրդական զորքերը մտել են Իրաքի հյուսիսում «Իսլամական պետության» կողմից գրավված Սինջար քաղաք։
«Reuters»–ի տեղեկատվությամբ՝ քաղաք մտած զինվորականները դիրքեր են գրավել սիրիական Ռաքքայի և իրաքյան Մոսուլի միջև՝ ԻՊ գրոհայինների մատակարարման ճանապարհի երկայնքով։ Քաղաքում հրաձգությունը շարունակվում է. զինվորականների ջոկատները պատրաստվում են «մաքրել» Սինջարն ահաբեկիչներից։
Հիշեցնենք՝ Սինջարն իսլամականների կողմից գրավվել է 2014թ. վերջին։ Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ այն ԻՊ համար ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող հենակետ էր, որը կապում էր Իրաքում և Սիրիայում նրանց երկու գլխավոր ամրությունները՝ Մոսուլն ու Ռաքքան, որոնք ահաբեկիչներն իրենց մայրաքաղաքներն են հռչակել։
Նշվում է, որ քուրդ աշխարհազորայիններից բաղկացած փեշմերգա (քրդ.՝ դեպի մահ գնացողներ) խմբերն սկսել են գրոհել ԻՊ դիրքերը նախօրեին։ Հարձակմանն ավիահարվածներով աջակցել են ԱՄՆ–ն ու կոալիցիան։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ ռազմական խորհրդատուներն օժանդակում են քուրդ աշխարհազորայիներին «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ պայքարում։
Քրդական զորքերը մտել են Իրաքում ԻՊ գրաված Սինջար

Курдские войска зашли в захваченный ИГ иракский город Синджар
Курдские войска в ходе крупной операции вошли в захваченный боевиками «Исламского государства» город Синджар на севере Ирака, сообщает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Reuters».
По информации агентства, военные вошли в город, а также заняли позиции вдоль пути снабжения боевиков ИГ между сирийской Раккой и иракским Мосулом. В городе раздается стрельба, отряды военных готовятся начать зачистку Синджара от боевиков.
Город Синджар в северном Ираке был захвачен исламистами в конце 2014 года. Отмечается, что Синджар является стратегическим пунктом для ИГ, связывающим два их главных бастиона в Ираке и Сирии – Мосул и Ракку.
Отмечается, что курдские ополченцы-пешмерга начали наступление на позиции «Исламского государства» в Ираке накануне. Атаку поддерживали авиаудары США и коалиции.
Ранее сообщалось, что военные советники из США оказывают поддержку бойцам курдского ополчения в борьбе с террористами ИГ в Ираке.