Ղրղզստանի նախագահն էլ է ուզում Սահմանադրությունը փոխել
Ղրղզստանի նախագահ ԱլմազբեկԱթամբաևը ևս մտադիր է փոխել երկրի Սահմանադրությունը և անցնելկառավարման խորհրդարանական մոդելին։ «РИА Новости»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին նա հայտարարել է կառավարության և խորհրդարանի առջև ելույթի ժամանակ։ Նա ընդգծել է, որ գործող Սահմանադրությունը չի բացառում նախկին նախագահ ԿուրմանբեկԲակիևի ժամանակ առկա իրավիճակը, երբ ամբողջ իշխանությունը կենտրոնացած էր մեկընտանիքի ձեռքում:
«Պետք է սահմանափակելնախագահիլիազորություններըևանցնելխորհրդարանականհամակարգին։ Բիզնեսըդեռիրենանպաշտպան էզգում: Շատերը մտածում են՝ ո՞վգիտի, թեէլինչկլինի: Բա որ հանկարծ 2017-ին իրոքնորնախագահգա, կրկին սկսվիսեփականությանվերաբախշում: Եթեկաննմանկասկածներ, ուրեմնմերօրենքներնուՍահմանադրությունըդրա առիթը տալիս են»,-նշել է Բակիևը:
Ավելի վաղ Աթամբաևը հայտարարել էր, որ չիպատրաստվումևսմեկանգամառաջադրվելերկրինախագահի պաշտոնում, քանի որ դա արգելում է Ղրղզստանի Սահմանադրությունը: Նաև նշել էր, որ ժառանգորդ չի պատրաստելու:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերին Ղրղզստանում անցկացված հերթական խորհրդարանական ընտրություններում 120 մանդատից 38–ը ստացել է Աթամբաևի կուսակցությունը և մեծամասնություն ձեռք բերել։ Ընդհանուր առմամբ, խորհրդարան էր անցել 6 կուսակցություն։
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը ևս մտադիր է փոխել երկրի Սահմանադրությունը և անցնել կառավարման խորհրդարանական մոդելին։ «РИА Новости»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին նա հայտարարել է կառավարության և խորհրդարանի առջև ելույթի ժամանակ։ Նա ընդգծել է, որ գործող Սահմանադրությունը չի բացառում նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևի ժամանակ առկա իրավիճակը, երբ ամբողջ իշխանությունը կենտրոնացած էր մեկ ընտանիքի ձեռքում:
«Պետք է սահմանափակել նախագահի լիազորությունները և անցնել խորհրդարանական համակարգին։ Բիզնեսը դեռ իրեն անպաշտպան է զգում: Շատերը մտածում են՝ ո՞վ գիտի, թե էլ ինչ կլինի: Բա որ հանկարծ 2017-ին իրոք նոր նախագահ գա, կրկին սկսվի սեփականության վերաբախշում: Եթե կան նման կասկածներ, ուրեմն մեր օրենքներն ու Սահմանադրությունը դրա առիթը տալիս են»,-նշել է Բակիևը:
Ավելի վաղ Աթամբաևը հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում ևս մեկ անգամ առաջադրվել երկրի նախագահի պաշտոնում, քանի որ դա արգելում է Ղրղզստանի Սահմանադրությունը: Նաև նշել էր, որ ժառանգորդ չի պատրաստելու:

Президент Киргизии тоже хочет изменить Конституцию
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев считает необходимым провести реформу Конституцию страны для перехода республики на полностью парламентскую форму правления, сообщает РИА «Новости».
Выступая в пятницу перед новым парламентом и кабмином, Атамбаев заявил, что нынешняя Конституция не исключает повторения ситуации, как это было при правлении экс-президента Курманбека Бакиева, когда вся власть была сосредоточена в руках одной семьи.
«Нужно сократить полномочия президента и переходить к парламентскому правлению. Бизнес все еще чувствует себя незащищенным. Многие думают так: «Кто его знает, что еще будет! А вдруг и в самом деле придет новый президент в 2017 году?.. А вдруг снова начнется передел собственности?» А раз есть такие сомнения, значит, наши законы и Конституция дают повод для них», – сказал он.
Ранее Атамбаев заявил, что не собирается баллотироваться на пост главы государства еще раз, так как этого не допускает Конституция республики. Он также отметил, что не будет готовить себе преемника.
Напомним, что в Киргизии в октябре прошли очередные парламентские выборы. В 120-метный парламент вошли шесть политических партий, в том числе президентская СДПК, получившая больше всех мандатов — 38. Сформированная коалиция большинства в парламенте в четверг назначила премьер-министром Темира Сариева и одобрила предложенный им состав и структуру нового кабинета министров.