Թեհրանն արգելել է ամերիկյան ապրանքների ներմուծումը
Իրանը հրաժարվում է ամերիկյան արտադրանքից։ Երկրի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Մոհամմեդ Րեզա Նեմաթզադեն ամերիկյան սպառողական արտադրանքի ներմուծումն արգելող հրահանգ է ստորագրել։
Համապատասխան որոշումը, «Ինտերֆաքս»–ի փոխանցմամբ, կայացվել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ, այաթոլլա Ալի Համենեիի՝ նամակով երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանիին արած առաջարկից հետո։
Ավելի վաղ ուսանողների առաջ իր ելույթի ժամանակ Ալի Համենեին ընդգծել էր, որ ԱՄՆ–ն առաջվա նման շարունակում է մնալ Իրանի գլխավոր թշնամին՝ չնայած ս. թ. հուլիսի 14–ին Վիեննայում իրանական միջուկային խնդրով ձեռք բերված համաձայնությանը։
Համենեիի կարծիքով իրանական կառավարությունը պետք է աջակցի ազգային արտադրողներին։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 18–ից ուժի մեջ է մտել իրանական միջուկային խնդրով գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը։ Դրա իրագործումը, Համենեիի խոսքերով, կտանի իրանական տնտեսության զարգացման։
Համաձայնագիրը երաշխավորում է իրանական միջուկային ծրագրի բացառապես խաղաղ բնույթը՝ Թեհրանի դեմ կիրառվող միջազգային և միակողմանի բոլոր պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց։
Այդ համաձայնագրի տակ իրենց ստորագրություններն են դրել Գերմանիան և ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամները՝ ՌԴ–ն, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը և ԱՄՆ–ը։

Тегеран ввел запрет на импорт американских товаров
Иран отказывается от американской продукции. Министр промышленности и торговли страны Мохаммед Реза Нематзаде огласил директиву о запрете ввоза американских потребительских товаров.
Решение основано на предложениях верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи, изложенных им в письме президенту Ирана Хасану Рухани, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на иранского министра промышленности и торговли.
Ранее аятоллы Али Хаменеи подчеркнул в выступлении перед студентами, что США по-прежнему остаются главным врагом Ирана, несмотря на достижение соглашения по иранской ядерной программе 14 июля 2015 года в Вене.
По словам Хаменеи, иранское правительство должно поддержать национального производителя.
Он также отметил, что реализация Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе от 18 октября должна привести к развитию иранской экономики.
Напомним, что соглашение призвано гарантировать исключительно мирный характер иранской ядерной программы в обмен на снятие с Тегерана всех международных и односторонних санкций.
Под соглашением о мирном характере иранской программы стоят подписи Германии и пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН – России, Франции, Великобритании, Китая и США.