Չինաստանի և Թայվանի առաջնորդները 1949–ից հետո առաջին անգամ կհանդիպեն
ՉԺՀ նախագահ Սի Ցզինպինը և Թայվանի առաջնորդ Մա Ինցզյուն կհանդիպեն Սինգապուրում։ Այս մասին հայտնում է «The Guardian»–ը։ Դա կլինի այդ երկրների առաջնորդների առաջին հանդիպումը 1949–ից ի վեր՝ քաղաքացիական պատերազմի ավարտից հետո։
Թայվանի նախագահի ներկայացուցիչը նշել է, որ առաջնորդները կարծիքներով կփոխանակվեն իրենց երկրների տարբեր հարցերի վերաբերյալ։ Նա նաև հավելել է, որ այցի նպատակը երկու երկրների միջև խաղաղության ապահովումն է. որևէ համաձայնագիր չի ստորագրվի, և համատեղ որևէ հայտարարություն չի արվի։
Նշենք, որ Պեկինն առաջվա նման Թայվանն իր տարածքն է համարում։ Հաջորդ տարի վերջանում է Թայվանի ղեկավարի նախագահության ժամկետը, իսկ երկրի ամենահայտնի կուսակցությունը քննադատաբար է մոտենում Չինաստանին։

Лидеры Китая и Тайваня встретятся впервые с 1949 года
Председатель КНР Си Цзиньпин и президент Тайваня Ма Инцзю встретятся в Сингапуре, сообщает «The Guardian». Это будет первая встреча лидеров двух стран с 1949 года, после окончания гражданской войны.
Представитель главы Тайваня отметил, что два лидера «обменяются мнениями по вопросам каждой из стран». Он также добавил, что целью визита является «обеспечение мира между двумя странами», но никакого соглашения не будет подписано и никакого совместного заявления сделано не будет.
Пекин по-прежнему считает Тайвань частью своей территории, которая ждет воссоединения. У главы Тайваня заканчивается президентский срок в следующем году, а самая популярная партия страны критически относится к Китаю.