3 օրվա ընթացքում սիրիական բանակը 50 քկմ տարածք է ազատագրել
Սիրիական բանակը հաջող հարձակում է իրականացնում Դերաա գավառում։ Այս մասին, «vesti.ru»–ի տեղեկացմամբ, հայտնել է բրիգադային գեներալ Ալի Մայհուբը։ Զորքերը մեծ թվով ահաբեկիչներ, հրամանատարական կետեր և տեխնիկա են ոչնչացրել Բասարի աշ–Շամ, ալ–Ալաքիա, Սահվաթ ալ–Քամհ, Աթման բնակավայրերում։ Վերջին 3 օրվա ընթացքում իսլամականներից ազատագրվել է ավելի քան 50 քկմ սիրիական տարածք, որն իր չափերով հիշեցնում է Սան–Մարինո պետությունը։
Սուվեյդ գավառի Թել–Աշհիբ բնակավայրի մոտ սիրիական բանակն ահաբեկիչների հրամանատարական կետ է ոչնչացրել, ծայրահեղականների շարասյուն՝ ալ–Քասր գյուղի և ահաբեկիչների կուտակումներ՝ Ռաշիդիա գյուղի մոտ։
«Դամասկոսի Հարասթի շրջանում մեր զորքերը վերահսկողության տակ են վերցրել «Մերսեդես» և «Պեժո» կոնցեռնների համալիրները, արգելափակել ահաբեկիչների խմբավորումներն Արևմտյան Գութայում և Դարիայի շրջանում»,– ասել է Ալի Մայհուբը։
Սիրիայի կենտրոնում կառավարական զորքերը հարվածներ են հասցրել Հոմսից հյուսիս ընկած շրջաններում։ Մոտ 40 ահաբեկիչ է չեզոքացվել Փալմիրա–Բեյրութ և Ալ–Ֆուլ–Մալաթիա մայրուղիների մոտ։ Տասնյակ զինյալներ են սպանվել Ռուհում, Ումմ Շարշուհ բնակավայրերի համար մղված կռիվների ժամանակ։ Ահաբեկիչները մեծ կորուստներ են կրել հատկապես Իթրիայից հյուսիս ընկած շրջաններում և Էլ–Լաթամնա և Թամանա բնակավայրերում ՌԴ ավիացիայի հասցրած հարվածների արդյունքում։
Քարյաթեյն բնակավայրում ռուսական ինթնաթիռները ԻՊ 2 հրամանատարական կետ են ոչնչացրել։ Մեկ օրվա ընթացքում ՌԴ ինքնաթիռները 130 թռիչք են իրականացրել։
Վերջին 3 օրվա ընթացքում սիրիական բանակը վերահսկողություն է սահմանել Մարեյն, Հումայմ, ալ–Մաշրաֆա, Համիդի, աս–Սաբիհիա, Թամիդա, Թլ–Վաքրիա Դադեյն, Շալաշ, Շուքայդիլա բնակավայրերում։ Գրավված են նաև Հմամն ու Թել–Սարյաթելը։
Նշվում է, որ Ռեհանիա–Բադրուն շրջանից Սալմայի բնակավայր է շարժվել ահաբեկիչների շարասյուն՝ ռազմամթերքով, որն ամբողջովին ոչնչացվել է։
Եվս մի հրամանատարական կետ էլ ոչնչացվել է Դեյր էզ–Զորի հին օդանավակայանի մոտ։ Այստեղ 24 զինյալ է ոչնչացվել, այդ թվում՝ սաուդյան դաշտային հրամանատար Աբու Հաբաբը։

Сирийская армия ведет успешное наступление в провинции Дераа. Как передает «Vesti.ru», об этом заявил бригадный генерал Али Майхуб.
Войска уничтожают большое количество террористов, их командных пунктов и техники в населенных пунктах Басари аш-Шам, аль-Алакия, Сахват аль-Камх, Атман. За последние три дня от террористов были освобождены более 50 квадратных километров сирийской территории.
Сирийская армия уничтожила в провинции Сувейда у поселка Тель-Ашхиб командный пункт террористов «Исламского государства». Также были уничтожены колонна террористов у деревни аль-Каср, а также скопление боевиков у деревни Рашидия.
«Под Дамаском наши войска взяли под контроль комплексы зданий концернов «Мерседес» и «Пежо» в районе Хараста, блокировали группировку террористов в Ас-Самади и уничтожили два отряда боевиков в Западной Гуте, в районе Дария», – рассказывает сирийский бригадный генерал Али Майхуб.
В центре Сирии правительственные войска нанесли удары по отрядам террористов севернее Хомса. Около 40 боевиков были ликвидированы у трасс Пальмира-Бейрут и Аль-Фуль-Малатия. Еще десятки боевиков были убиты в боях за населенные пункты Рухум, Умм Шаршух, а также за южные предместья Эр-Растана, Эль-Ганто, Телль-Бисы. Большие потери террористические формирования понесли после воздушных ударов российской авиации в районах севернее Итрия, у населенных пунктов Эль-Латамна и Тамана (провинция Хама).
В селении Карьятейн российские самолеты уничтожены два командных пункта террористов ИГ. За сутки российские самолеты сделали более 130 вылетов.
Сирийская армия за три последних дня установила контроль над населенными пунктами Марейн, Хумайм, аль-Машрафа, Хамиди, ас-Сабихия, Хамида, Тель-Вакрия Дадейн, Шалаш, Шукайдила, окраинами Хан-Тумана.
Войска вместе с силами народного ополчения установили контроль над населенными пунктами Гмам и Тель-Сарьятель и рядом высот в этом районе на севере провинции Латакия.
К населенному пункту Сальма из района Рехания-Бадрун выдвинулась колонна боевиков ИГ с боеприпасами. Она была полностью уничтожена.
Еще один командный пункт террористов был разбит на востоке Сирии в районе старого аэропорта Дейр эз-Зор. Здесь погибли 24 боевика, включая саудовского полевого командира по прозвищу Абу Хабаб.
За 3 дня сирийская армия освободила 50 кв. км